Terapia komórkami macierzystymi - Naturalna odbudowa skóry

Nowa estetyka > Twarz > Terapia komórkami macierzystymi - naturalna odbudowa skóry Dr n. med. Łukasz Bełza Wiele lat temu zajmowałem się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Komórki macierzyste dla włosów i twarzy

Pierwsze oznaki postępującego starzenia się widoczne są zazwyczaj około 40 roku życia. Narządy, tkanki i komórki powoli tracą swoją sprawność. Najbardziej widoczne jest to na skórze twarzy, która staje się cieńsza, mniej elastyczna i bardziej podatna na zagięcia. Utrata podszewki tkanki tłuszczowej powoduje zapadnięcia twarzy, których nie jest w stanie wypełnić nowy kolagen. Zapadnięte policzki, uwydatniona dolina łez, bruzdy nosowo-wargowe i zmarszczki wokół ust to oznaki defektów estetycznych. Skutki łysienia androgenowego widoczne są również na włosach. Następuje stopniowe przerzedzanie się włosów na całym ciele i skórze głowy. U kobiet jest to czubek głowy. U mężczyzn są to cofająca się linia włosów (zakola włosów), oraz koliste łysienie na szczycie.

Metoda naturalna vs. skuteczna - czy można je łączyć?

Autogenne komórki macierzyste (stem cell) pozyskiwane są m.in. z krwi żylnej. Odwracają one widoczne oznaki starzenia, uelastyczniając, rozświetlając i regenerując skórę. Wygładzane są również drobne zmarszczki. Terapia komórkami macierzystymi Plasma Complex może być również stosowana do poprawy napięcia skóry i usuwania drobnych przebarwień pigmentacyjnych. Można je również stosować w miejsce blizn lub ran, aby przyspieszyć gojenie się skóry. Efekty są stopniowe, a intensywność produkcji nowego kolagenu jest zwiększona. Są całkowicie naturalne, ponieważ do organizmu nie dostają się żadne syntetyczne produkty, jak w przypadku innych zabiegów wolumetrycznych czy wygładzających z użyciem botoksu lub kwasów hialuronowych.

Możliwości leczenia komórkami macierzystymi

Mezenchymalne komórki macierzyste ( MSCs), wykorzystywane w zabiegach medycyny estetycznej, pobierane są z krwi żylnej dorosłych pacjentów lub tkanki tłuszczowej przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego (poprzez liposukcję).

Komórki macierzyste powstają z krwi

Komórki macierzyste można znaleźć również we krwi pępowinowej i szpiku kostnym, mięśniach i skórze. Jednak te dwa ostatnie są mniej inwazyjne i łatwiejsze do wykonania. Certyfikowany zestaw probówek do pobierania krwi i igieł jest sterylny, aby zapobiec ingerencji obcych substancji. W celu wytrącenia poszczególnych składników krwi, próbkę krwi odwirowuje się w separatorze.

Komórki macierzyste z tłuszczu

Najpierw tłuszcz jest mechanicznie rozdrabniany, a następnie oczyszczany. Najpopularniejszą technologią pozyskiwania komórek macierzystych jest Lipogems. Wymaga to od pacjenta noszenia opaski uciskowej przez kilka dni. Pacjent może jednak opuścić klinikę jak najszybciej po zabiegu. Jakie są korzyści z pobrania komórek poprzez liposukcję? Otrzymamy wyższej jakości koncentrat kilkudziesięciu do milionów komórek macierzystych z tkanek tłuszczowych, podczas gdy finalny "eliksir młodości" pozyskiwany z krwi zawiera ich około 10 000.

Na czym polega rewitalizująca moc komórek macierzystych?

Multipotencjalne dorosłe komórki macierzyste (nieembrionalne) mają wysoką zdolność do zastępowania starych, uszkodzonych lub umierających komórek. Komórki macierzyste mogą odbierać bodźce z otoczenia poprzez swoje receptory, które reagują na cytokiny. Potrafią rozpoznać charakter uszkodzenia lub zmiany tkankowej i pobudzić naturalne procesy samoregeneracji w skórze właściwej. Zdolność do nieograniczonego namnażania się (proliferacji), umożliwia wzrost nowych komórek w miejscu zmian. Można to wykorzystać do ogólnej regeneracji skóry, odwrócenia wieku, usunięcia blizn potrądzikowych czy odbudowy uszkodzonej chrząstki stawowej. W zabiegach Plasma Complex wykorzystywane są autologiczne komórki macierzyste pochodzące od pacjenta. Nie wywołują one żadnych reakcji układu odpornościowego i mają działanie uspokajające.

Stymulacja komórek macierzystych sprawia, że skóra jest bardziej napięta, zmarszczki mniej widoczne, a kształt twarzy lepszy. W trakcie zabiegu przez kilka tygodni można zaobserwować narastające zmiany. Estetyczny zabieg komórkami macierzystymi na skórę głowy stymuluje mieszki włosowe, dostarcza nowych "czystych", komórek, które mogą przekształcić się w nowe włosy, a także czynników wzrostu, które aktywują zwiększoną aktywność mieszków. Dzięki temu wydłuża się cykl wzrostu włosa i zmniejsza się prawdopodobieństwo jego wypadania.
Komórki macierzyste mogą być:

 • Pobranie z krwi obwodowej lub poprzez liposukcję jest bezbolesne i nieinwazyjne.
 • zdolne do nieograniczonych podziałów i przejmowania roli wyspecjalizowanych komórek
 • Są obecne w organizmie dorosłego pacjenta przez całe życie, choć ich liczba zmniejsza się z wiekiem
 • Technika mezoterapii polega na wstrzyknięciu mezoporacji z powrotem do organizmu. Zabieg ten nie jest bolesny!

Oto kilka wskazań do leczenia komórkami macierzystymi:

 • Regeneracja i odmłodzenie dla skóry szyi, twarzy i dekoltu
 • Profilaktyka przeciwstarzeniowa
 • Odmładzanie dłoni
 • Redukcja blizn (pooperacyjnych, po zmianach trądzikowych, po oparzeniach).
 • Leczenie trudno gojących się ran
 • Leczenie nadmiernego wypadania włosów, włosów słabych i cienkich
 • Ortopedia: Rekonstrukcja uszkodzonej chrząstki stawowej, leczenie zwyrodnień, zapalenia ścięgien oraz terapie po urazach lub uszkodzeniach mięśni

Terapia komórkami macierzystymi może być również stosowana w leczeniu zaburzeń neurologicznych, chorób krwi oraz w onkologii.

Leczenie łysienia komórkami macierzystymi

Skutki nadmiernego wypadania włosów lub łysienia androgenowego można zmniejszyć poprzez wstrzyknięcie komórek macierzystych w skórę głowy za pomocą mezoterapii. Jest ona również zalecana w przypadku słabych włosów lub złej kondycji skóry głowy, która może być spowodowana terapią lekową lub hormonalną.

Dihydrotestosteron (DHT), który jest odpowiedzialny za wzrost cienkich, słabych i krótkich włosów, zmniejsza fazę aktywną w mieszkach włosowych i sprawia, że włosy rosną wolniej. Zawiesina komórek macierzystych jest wstrzykiwana w obszar problemowy, aby pobudzić mechanizmy regeneracyjne i zmniejszyć utratę włosów. Mieszki włosowe stają się zdrowsze dzięki zwiększonemu krążeniu krwi (powstają nowe kapilary), co skutkuje mocniejszymi i grubszymi włosami. Włosy rosną dłużej, jeśli faza wzrostu (anagen), jest wydłużona. Leczenie wypadania włosów za pomocą komórek macierzystych daje podobne rezultaty, niezależnie od płci.

Kosmetyki z komórkami macierzystymi

Dostępnych jest wiele kosmetyków, które zawierają komórki macierzyste pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Metodę tę odkryli naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Komórki te nie są biologicznie zgodne z naszym organizmem w taki sam sposób jak nasze komórki macierzyste. Są to po prostu ekstrakty roślinne, które od setek lat są wykorzystywane w kosmetyce. Są zdolne do podziału, ale nie są biokompatybilne z naszym organizmem - pochodzą z innego gatunku i zostaną przez nas odrzucone.

Należy pamiętać, że komórki macierzyste, jak nazywają je producenci, nie są żywymi komórkami. Zamiast tego są homogenatem, czyli zawiesiną ich martwych już, pofragmentowanych części. Hodowla komórek jest uzależniona od sprzyjających warunków, takich jak odpowiednia temperatura, pH i składniki odżywcze. Można to zrobić tylko in vitro, a nie w pojemniku z kremem. Nawet gdyby były to żywe komórki, nie będą w stanie przeniknąć przez barierę ochronną skóry. Jej zadaniem jest niedopuszczenie do tego, by ciała obce dostały się w głąb organizmu.

Podsumowując, jeśli brakuje naszych własnych komórek macierzystych w obrębie mieszków włosowych to materia roślinna czy zwierzęca nie zastąpi ich. Stymulacja naszych własnych komórek macierzystych nie będzie miała na nas żadnego wpływu. One po prostu nie istnieją. Kosmetyki zawierające "komórki macierzyste" nie są w stanie zmienić ludzkich komórek. Nie cofną starzenia, nie usuną zmarszczek, nie pobudzą wzrostu włosów.

Dr Łukasz Bełza

Bibliografia

1. l. Szablowska-Gadomska i L. Buzańska. M. Małecki. Właściwości komórek macierzystych, regulacja i zastosowanie w medycynie, Postepy Hig Med Dosw (online), 2017: 71: 1216-1230 2. A. Miczka. Roślinne komórki macierzyste w kosmetyce. Świat Przemysłu Kosmetycznego 1/2016. s. 66-69 3. M. Z. Ratajczak. Komórki macierzyste i ich potencjalne zastosowanie w klinice, Rocznik Teologii Katolickiej. t. XI/1, 2012 4 P. Kowalczyk i K. Hulka. M. Filocha. Komórki macierzyste...przyjaciele czy wrogowie?, Nowa Medycyna 3/2012