Zdarza się, że po wakacjach pojawiają się nieestetyczne oznaki przebarwień skóry. Opalona skóra może powodować małe lub duże plamy na skórze. Jest to bardzo częsty problem dermatologiczny. Jak można je bezpiecznie i skutecznie usunąć?

Jak zapobiegać przebarwieniom skóry po opalaniu?

Wiele osób uwielbia opalać się latem i korzystać z uroków słońca. Wysoka temperatura i intensywne promieniowanie UV mogą mieć negatywny wpływ na wygląd i kondycję skóry. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nie stosuje się regularnie filtrów przeciwsłonecznych. Po lecie na skórze pojawiają się mniejsze i poważniejsze wykwity. Mogą być one ciemne jak nasza skóra lub intensywnie brązowe. Mogą też występować w określonym obszarze skóry, z różną intensywnością.

Za kolor skóry odpowiedzialne są skupiska melaniny. Barwnik ten występuje naturalnie w naszym organizmie i pobudza komórki barwnikowe skóry (melanocyty). Są one odpowiedzialne za nadanie naszej skórze pięknego odcienia, gdy się opalamy. Czasami jednak produkcja melaniny może być zaburzona lub gromadzi się ona w nadmiarze na skórze (tzw. Hiperpigmentacja). Efektem są nieestetyczne przebarwienia skóry.

Hiperpigmentację najczęściej leczy się na twarzy. Wynika to z faktu, że jest ona najbardziej widoczna i tym samym najbardziej problematyczna. Mogą one występować również w innych miejscach na ciele, jak dekolt czy dłonie.

Jak wygląda procedura laserowego leczenia przebarwień skóry?

Usuwanie laserowe może usunąć niechciane przebarwienia z twarzy i innych obszarów ciała. Laserowe leczenie przebarwień może być wykonane w bardzo mało inwazyjny sposób, który jest bardzo skuteczny. Już dzień po zabiegu przebarwienia skóry można powrócić do normalnych czynności. W okresie rekonwalescencji zaleca się stosowanie kremów z wysokim filtrem UV (SPF 50).

W jaki sposób laser leczy przebarwienia? Głowica lasera emituje skoncentrowaną wiązkę światła w głąb komórek skóry. Dzięki temu uszkadza i "rozbija" pigment w skórze. Jest to bezpieczne dla skóry. Następnie organizm usuwa wszelkie pozostałości barwnika, który został uszkodzony.

Warto wiedzieć!

Nawet 50% kobiet cierpi z powodu przebarwień skóry. Poniższe czynniki mogą zwiększyć ich ryzyko wystąpienia przebarwień skóry:

  • wiek,
  • ciąża,
  • menopauza,
  • Niektóre leki
  • Choroby wątroby
  • Zmiany lub zaburzenia hormonalne
  • Stosowanie antykoncepcji hormonalnej
  • Stosowanie kosmetyków na bazie alkoholu podczas opalania się

Przebarwienia na twarzy można również zmniejszyć stosując odpowiednie kosmetyki (np. peelingi medyczne, peelingi kwasowe itp.). Należy pamiętać, że metoda ta jest skuteczna jedynie w przypadku łagodniejszych i mniej nasilonych przebarwień. Tego typu peelingi mogą powodować podrażnienie i zaczerwienienie skóry przez kilka dni, co może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

Czy laserowe usuwanie przebarwień skóry jest bezbolesne?

Jesienne i zimowe zabiegi usuwania przebarwień posłonecznych są bezpieczne dla skóry i na ogół całkowicie bezbolesne.

W zależności od rodzaju przebarwień istnieje wiele rodzajów głowic laserowych, które można zastosować.

  • iPixel (tm) (konieczny jest 1-tygodniowy czas rekonwalescencji; czasami skóra jest czerwona i łuszczy się).
  • Dye VL lub Q-Switch są zarówno bezpieczne, jak i nieinwazyjne. Skóra nie ulega uszkodzeniu i może być stosowana jako zabieg tymczasowy. Należy usunąć jedynie pigment znajdujący się w przebarwieniach.

Jeśli do usunięcia skóry używana jest głowica złuszczająca, przed zabiegiem pacjent otrzymuje krem znieczulający. Powinno to wyeliminować wszelkie obawy związane z bólem.