Bardzo często zdarzają się nam drobne rany, zadrapania oraz niewielkie poparzenia. W zdecydowanej większości przypadków nie należy się nimi niepokoić. Może jednak zdarzyć się tak, że rana zostanie zakażona. To z kolei wiąże się ze stanem zapalnym, którego konsekwencje mogą być naprawdę poważne. Jeśli infekcja nie będzie leczona, stan zapalny może rozprzestrzenić się na okoliczne tkanki, a nawet na cały organizm. To właśnie dlatego nigdy nie należy lekceważyć nawet tych ran, które są naprawdę niewielkie. Podpowiadamy o czym pamiętać, aby do zakażenia rany nie doszło.

Jak wygląda gojenie się rany?

Rany mogą goić się na dwa sposoby: przez ziarninowanie oraz rychłozrost. Rychłozrost to gojenie doraźnie. Jest najbardziej korzystnym sposobem gojenia się rany. Podczas rychłozrostu brzegi rany są do siebie zbliżone, dochodzi do ich zrastania, pojawia się blizna. To właśnie tak goją się skaleczenia, zacięcia, a także rany szyte.

Proces ziarninowania określa się gojeniem opóźnionym. Ziarninowanie ma miejsce wtedy, kiedy brzegi rano nie leżą blisko siebie, a tym samym nie jest możliwe, aby rana się zamknęła. Na dnie rany pojawia się wówczas ziarnina i to właśnie ona stanowi podłoże niezbędne do tego, aby uszkodzona tkanka mogła się regenerować. W przypadku ziarninowania przebieg leczenia jest zdecydowanie bardziej wymagający. Należy pamiętać o tym, aby ranę dokładnie pielęgnować, a także regularnie zmieniać opatrunki.

W procesie gojenia ran wyróżnia się dwa etapy. Pierwszy z nich wiążę się ze stanem zapalnym, na skutek którego pojawia się ból, obrzęk oraz zaczerwienienie. Naczynia krwionośne znajdujące się w tkankach otaczających ranę rozszerzają się czego konsekwencją jest pojawienie się wysięku. Dochodzi do uaktywnienia układu immunologicznego. Białe krwinki przemieszczają się do miejsc, które otaczają ranę, a komórki tkanki ulegają rozkładowi. Następnie ma miejsce proces ich upłynnienia, dzięki czemu mogą zostać wydalone z rany. To faza oczyszczania. W fazie drugiej dochodzi do pokrywania ściany oraz dna rany ziarniną. Powierzchnia rany zaczyna się zmniejszać, dochodzi do zwłóknienia ziarniny i kurczenia się do momentu, kiedy pojawi się blizna.

Czynniki zwiększające ryzyko zakażenia

Tak naprawdę do rozwoju zakażenia może dojść w każdej ranie, nawet tej, która na pozór wydaje się naprawdę niegroźna. Duże znaczenie ma rozmiar rany, to jaki ma ona kształt, gdzie się znajduje, a także jaki jest jej rodzaj. Bardzo często dochodzi do zakażeń ran tłuczonych oraz szarpanych. Duże znaczenie ma też to, jak czyste było narzędzie, które doprowadziło do powstania rany, a także to, czy rana – już po powstaniu – została zabrudzona. Wskazuje się również na pewne grupy pacjentów, u których gojenie rany może być szczególnie utrudnione. Zalicza się do nich osoby starsze, chorych na cukrzycę, osoby mające za sobą chemioterapię, cierpiące na zaburzenia odporności, zażywające niektóre leki.

O tym, że doszło do zainfekowania rany świadczą takie objawy, jak ból, pieczenie, pulsowanie w ranie, ropna wydzielina, nieprzyjemny zapach rany, gorączka, złe samopoczucie, osłabienie. Jeśli po dwóch tygodniach od powstania rana się na zagoi, utrzymują się ból i temperatura, koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

bakterie

Bakterie ropne

W ranie mogą namnażać się bakterie ropne (zarówno Gram- dodatnie, jak i Gram- ujemne). Takie rany pojawiają się najczęściej wówczas, gdy rana miała kontakt z błotem, ziemią bądź strzępkami odzieży.

Bakterie gnilne

Zakażenie bakteriami gnilnymi jest szczególnie groźne. Może bowiem szybko się rozprzestrzeniać, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia.