Ukąszenia komarów mogą być bardzo nieprzyjemne. Możesz złagodzić ciągłe swędzenie po ukąszeniach komarów za pomocą prostych środków, które prawdopodobnie każdy ma w domu. Jednak jeśli jesteś uczulony na użądlenia, powinieneś zażywać leki przeciwhistaminowe.

Pasta do zębów ocet i bazylia

Najprostsza pasta miętowa da nam nieco wytchnienia. Nałóż trochę na pogryzioną skórę i pozostaw na kilka godzin. Wysuszy pęcherze, zmniejszy swędzenie i obrzęk. Jeśli ukąszenia są na tyle dokuczliwe, że przeszkadzają w zasypianiu, można nałożyć pastę i pozostawić na noc. Na ugryzienie nałóż wacik zanurzony w occie jabłkowym lub słabym roztworze zwykłego dziewięcioprocentowego octu (jedna łyżeczka na jedną trzecią szklanki wody). Pomoże to złagodzić bolesność i swędzenie. Jednak nie zostawiaj na długo wacika z octem na ciele, wystarczy jedna minuta, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę. Jeśli masz w domu świeżą bazylię i garnek aloesu, możesz łatwo pozbyć się swędzenia i podrażnień spowodowanych ukąszeniami komarów. Przetrzyj liście bazylii w dłonie, aby puściły sok, i nałóż go na ugryzienie. Oderwij niewielką część liścia z aloesu i wetrzyj sok w skórę w miejscu pojawienia się pęcherzy. Możesz również posmarować ukąszenia żelem aloesowym, jeśli nie masz samej rośliny.

Woda sodowa i aspiryna

Alkaliczny roztwór pomaga szybko złagodzić swędzenie nie tylko po ukąszeniach komarów, ale także innych owadów. Rozpuść jedną łyżeczkę sody oczyszczonej w 200 mililitrach wody. Namocz wacik w tym roztworze i wytrzyj wszystkie miejsca dotknięte przez komary. Zabieg można powtarzać kilka razy dziennie. Aspiryna łagodzi ból spowodowany ukąszeniami, swędzeniem i obrzękiem. Zmiażdż kilka tabletek aspiryny i wymieszaj z niewielką ilością wody, aż uzyskasz papkowatą konsystencję. Nałóż miksturę na ukąszenia i pozostaw do całkowitego wyschnięcia. Jeśli jesteś uczulony na aspirynę, nie powinieneś stosować tej metody.

Płatki owsiane

Lekarstwem na nieprzyjemne ugryzienie komara może być też jedno z twoich ulubionych śniadań. Owsianka może złagodzić swędzenie i obrzęk, ponieważ zawiera specjalne związki, które mają właściwości łagodzące podrażnienia. Zrób pastę owsianą, mieszając równe ilości płatków owsianych i wody w misce, aż uzyskasz substancję przypominającą szpachlę. Nałóż trochę pasty i przytrzymaj ją do dołu na podrażnionej skórze przez około 10 minut. Następnie wytrzyj obszar do czysta. Możesz też zanurzyć całe ciało w specjalnym roztworze. Wlej 1 szklankę płatków owsianych lub mielonego owsa do wanny pełnej ciepłej wody. Zanurz się w kąpieli owsianej przez 20 minut, od czasu do czasu wcierając trochę zbitych płatków owsianych w podrażnione obszary skóry.

Kruszony lód

Niskie temperatury i lód mogą zmniejszyć stan zapalny. Zimno działa również znieczulająco na skórę, co może przynieść natychmiastową, ale krótkotrwałą ulgę. Nie pozostawiaj lodu bezpośrednio na ugryzieniu przez więcej niż pięć minut, ponieważ może to spowodować uszkodzenie skóry.

Liczne pogryzienia

Większość ukąszeń komarów samoistnie goi się w ciągu kilku dni. Jeśli zostałeś pogryziony przez wiele osobników, to nałożenie balsamu kalaminowego lub kremu hydrokortyzonowego może pomóc złagodzić swędzenie. Zastosuj chłodny kompres. Spróbuj złagodzić ukąszenie, nakładając na kilka minut zimny okład lub chłodną, wilgotną szmatkę. Weź doustny lek przeciwhistaminowy. Aby uzyskać silniejsze reakcje, spróbuj wziąć lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty. Nie musisz iść do lekarza po ukąszenia komara, chyba że wystąpi gorączka lub inne oznaki i objawy, które czasami pojawiają się po takich ukąszeniach. Oto kilka informacji, które pomogą Ci przygotować się na wizytę. Przed wizytą zrób listę:

  • Objawy, które masz i jak długo występują
  • Wszystkie przyjmowane leki, witaminy i suplementy, w tym dawki

Jeśli masz oznaki i objawy, które Twoim zdaniem mogą być związane z ukąszeniem komara, zadaj lekarzowi następujące pytania:

  • Co mogę zrobić, aby powstrzymać swędzenie?
  • Czy obszar wokół mojego ukąszenia komara jest zainfekowany?
  • Czy przepisywany lek ma jakieś skutki uboczne?
  • Skąd będę wiedzieć, czy potrzebuję dodatkowej opieki?
  • Co mogę zrobić w międzyczasie.