Sezon grillowania to czas, kiedy jesteśmy szczególnie narażeni na oparzenia tłuszczem. Jednak te mogą się nam przydarzyć także podczas gotowania w kuchni. Jak radzić sobie z oparzeniami?

Schłódź i sprawdź

Zdejmij wszelką odzież i biżuterię na oparzeniu lub w jego pobliżu i zanurz dotknięty obszar w chłodnej wodzie na 15 do 20 minut. To rozprasza ciepło, zmniejsza ból i minimalizuje obrzęk wokół oparzenia. Następnie sprawdź oparzenie, aby ustalić, czy potrzebujesz wizyty u lekarza. Jednak nie nakładaj lodu. Spowalnia przepływ krwi w tym obszarze i może dalej uszkadzać tkankę. Delikatnie wyczyść miejsce mydłem i wodą, a następnie przykryj nieprzywierającym bandażem z gazy. Sprawdzi się również kawałek czystej bawełny (nie waciki) lub chusta kuchenna. Ochrona oparzenia ma kluczowe znaczenie: zmniejsza ryzyko infekcji, a poza tym nawet łagodny powiew lub podmuch powietrza na oparzeniu w ciągu pierwszych kilku godzin może być bolesny. Przyjmowanie dostępnych bez recepty niesteroidowych leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen lub naproksen, nie tylko złagodzi ból, ale także pomoże zmniejszyć stan zapalny i wspomaga gojenie, szczególnie w pierwszych 24 godzinach po oparzeniu. Wskazane może być również stosowanie żelu Aloe-Vera. Jednak na miejsce oparzenia nie nakładaj masła ani mleka. Tłuszcz w maśle spowolni wydzielanie ciepła ze skóry, pogłębiając ból. I chociaż niektórzy uważają, że białko w mleku sprzyja gojeniu, jest to nieprawda. Ponadto bakterie w mleku mogą się namnażać i wywołać infekcję skóry.

apteczka z bandażami

Walcz z infekcją

Najważniejszym krokiem jest jak najszybsze przykrycie rany. Możesz również wklepać odrobinę miodu, który działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie oraz zawiera kwasy tłuszczowe, które pomagają naprawić uszkodzenia skóry. Na przykład badania wykazały, że drobne oparzenia leczone miodem goiły się szybciej niż te leczone kremem z sulfadiazyną, który czasami jest przepisywany w celu zapobiegania infekcjom. Staraj się nie stosować kremów zawierających antybiotyki. Zwykle nie są konieczne, a ich nadużywanie może przyczynić się do oporności bakterii na antybiotyki. Pomiń także środki antyseptyczne, takie jak nadtlenek wodoru i biały ocet, które mogą powodować silny ból po zastosowaniu na poparzoną skórę. To samo dotyczy pasty do zębów, która zawiera potencjalnie drażniące składniki, w tym wapń i miętę.

Mądrze podchodź do pęcherzy

Jeśli mały pęcherz utworzy się kilka godzin po urazie, zostaw go. Ten naturalny bandaż chroni przed infekcją. Dotykanie lub przekłuwanie sprawia, że oparzenie jest bardziej podatne na zarazki, nawet jeśli jest przykryte bandażem. Jednak jeśli pęcherz jest większy niż rozmiar kciuka, udaj się do apteki lub na pogotowie ratunkowe. Należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli oparzenie wnika głęboko w skórę i natychmiast pojawiły się pęcherze (oparzenie trzeciego stopnia). Takie oparzenia mogą nawet nie powodować bólu z powodu uszkodzenia nerwów. W innych przypadkach zasięgnij pomocy medycznej, jeśli oparzenie:

  • dotyczy twarzy, palców, stóp, genitaliów lub dłoni, znajduje się na stawie lub w jego pobliżu; otacza część ciała, lub ma średnicę większą niż 3 cale;
  • przydarza się komuś w wieku poniżej 5 lat lub powyżej 70 lat;
  • wydaje się, że wdało się zakażenie (narastające zaczerwienienie, ból lub wydzielina przypominająca ropę, lub temperatura powyżej 38.5).

Jeśli oparzenie przypomina kłujące miejsce, które swędzi i jest czerwone, ale nie stwierdzasz obecności pęcherzy, prawdopodobnie jest to oparzenie pierwszego stopnia. Jeśli jednak oparzenie zacznie łuszczyć się lub odsłaniać ciało pod spodem, jest to powód do zmartwień.