Do rany przyłóż

Otarcia na skórze. Jak radzić sobie z tym bolesnym zjawiskiem?

Otarcia skóry mogą powstawać w różnych miejscach – na stopach, dłoniach, łydkach, kolanach, a nawet na twarzy.

Najczęściej są one wynikiem urazów mechanicznych, choć nie zawsze. Otarcia naskórka na stopach są zazwyczaj rezultatem niewłaściwie dopasowanego obuwia. Bez względu jednak na przyczynę występowania, otarcia wywołują uczucie bólu i dyskomfortu. Dlatego też w przypadku ich pojawienia się warto zastosować metody pozwalające pozbyć się przykrych dolegliwości i przyspieszyć regenerację skóry. Które z nich są najskuteczniejsze?

Jak powstaje otarcie naskórka?

Otarcie skóry to rodzaj rany, która powstaje na skutek działania czynnika powodującego uraz bezpośrednio na powierzchnię skóry. Otarcia mogą mieć różną wielkość i mogą być rezultatem różnych czynników – kontaktu z twardym, szorstkim podłożem, drażniącą odzieżą, obuwiem, itp.

Zdarta skóra zawsze boli, bez względu na to, czy otarcie jest znaczne czy też niewielkie. Ból ten jest silniejszy, niż ma to miejsce w przypadku skaleczenia lub innego rodzaju rany. Dzieje się tak dlatego, że w naskórku znajdują się zakończenia nerwowe, które na skutek przerwania ciągłości skóry zostają uszkodzone. Poza tym otarcia zazwyczaj dotyczą stosunkowo sporego fragmentu skóry. Często towarzyszy im również krwawienie[1].

Najczęściej mamy do czynienia z otarciami powierzchownymi. Powstają one na skutek starcia zewnętrznej warstwy naskórka. Pojawiające się w ich miejscu krwawienie jest niewielkie. W następstwie ich wystąpienia, w miejscu uszkodzenia skóry gromadzi się płyn surowiczy.

Głębsze otarcia mogą dotyczyć starcia nawet całej warstwy skóry. Ich następstwem jest silne krwawienie, dlatego też zazwyczaj wymagają konsultacji medycznej.

Otarcia mogą pojawić się praktycznie na każdej części ciała, choć najczęściej występują na stopach (otarcia od butów), podudziach, kolanach, przedramionach i dłoniach.

Skuteczne sposoby na otarcia

W związku z tym, że otarcia naskórka występują bardzo często i są mocno uciążliwe, wiele osób zastanawia się, co na otarcia działa najlepiej. Skuteczność zastosowanej metody zależy przede wszystkim od rodzaju otarcia. Te niewielkie z powodzeniem możemy opatrzyć w domowych warunkach.

Jeśli otarcie występuje na odsłoniętej części skóry, której nie zakrywamy ubraniem, po jej oczyszczeniu przy użyciu środków dezynfekujących i osuszeniu najlepiej pozostawić ją swobodnie – w ten sposób rana zagoi się najszybciej.

Ważne, aby chronić ją przez ten czas przed zabrudzeniem oraz działaniem czynników drażniących. W celu złagodzenia przykrych dolegliwości możemy zastosować specjalny środek w postaci sprayu. Można też wykorzystać maść na otarcia.

Istotne jest to, aby zaaplikowany preparat łagodził ból, zmniejszał ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i przyspieszał proces gojenia. Upewnijmy się, czy wybrany przez nas specyfik zawiera alantoninę – substancję, która działa przeciwzapalnie i łagodząco, dodatkowo nawilżając i natłuszczając skórę. Jej zaletą jest także to, że nie wywołuje alergii. Można więc bezpiecznie używać jej nawet w przypadku bardzo wrażliwej skóry.

Otarcia powstałe w miejscach, które narażone są na ponowny kontakt z czynnikiem drażniącym (np. otarcia na stopach i konieczność założenia obuwia), należy po oczyszczeniu i osuszeniu zabezpieczyć plastrem, który będzie chronił podrażnione miejsce przed kolejnymi uszkodzeniami.

Jeżeli natomiast otarcie jest głębokie lub zanieczyszczone, wówczas najlepiej skorzystać z pomocy medycznej. Dzięki temu unikniemy ryzyka zakażenia i zyskamy pewność, że nasza rana zostanie prawidłowo opatrzona.


1. Sułko J. Jak opatrzyć ranę? https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/148549,jak-opatrzyc-rane. Data dostępu: 28.04.2018

Zobacz również