Do rany przyłóż

Jak wezwać pomoc?

Ratownicy GOPR, aby wyruszyć z pomocą w góry do osób jej potrzebujących, muszą otrzymać zawiadomienie o zaistniałym wypadku czy też zaginięciu.

W przypadku, gdy posiadamy ze sobą naładowany telefon komórkowy i jesteśmy w miejscu, które posiada zasięg, korzystamy z numeru alarmowego: 985 lub 601 100 300 lub międzynarodowego numeru 112. Po odebraniu połączenia przez dyspozytora należy:
– Podać swoje imię i nazwisko,
– Jak najdokładniej określić miejsce, w którym się znajdujemy,
– Zrelacjonować co się stało,
– Opisać ile osób jest z nami, kto jest poszkodowany i czy jest przytomny,
– Określić czy została udzielona jakakolwiek pomoc,
– Powiedzieć czy w tej chwili znajdujemy się w bezpośrednim zagrożeniu życia.

Rozmowę telefoniczną zawsze kończy przyjmujący zgłoszenie ratownik.

W przypadku słabego zasięgu, należy spróbować wysłać SMS na numer 601 100 300 z wyżej wymienionymi informacjami lub użyć aplikacji RATUNEK. Aplikacja umożliwia automatyczne przesłanie SMS z lokalizacją osoby dzwoniącej i kontakt telefoniczny ze Służbami Ratowniczymi działającymi w Polsce, w regionach górskich, czyli GOPR i TOPR i na obszarach wodnych, czyli WOPR i MOPR. Numer ratunkowy w górach 601 100 300 i numer ratunkowy nad wodą 601 100 100.
– Bezpłatna aplikacja jest dostępna na telefony komórkowe z systemem operacyjnym Android (wersja od 4.0) i iOS, wyposażone w moduł GPS,
– Ściągnięcie i instalacja aplikacji jest możliwe z poziomu telefonu komórkowego poprzez wejście do Google Play, wybranie i instalację jej na telefonie.

Międzynarodowy system wzywania pomocy

Znakiem wzywania pomocy w górach, stosowanym w skali międzynarodowej, jest sygnał dźwiękowy lub świetlny nadawany 6 razy na minutę. Po tej serii następuje minuta przerwy. Gdy sygnał zostanie odebrany potwierdzamy go 3 razy na minutę metodę dźwiękową lub świetlną. Ten sposób wzywania pomocy należy stosować w tych partiach górskich, z których będzie widoczny i słyszalny: Tatry, Babia Góra, Bieszczady, Karkonosze. W partiach zalesionych sygnały optyczne nie będą widoczne, a sygnały akustyczne mogą być tłumione przez drzewa.

Śmigłowiec ratunkowy

Sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES/TAK). Nigdy nie należy bez uzasadnionej przyczyny używać tego sygnału, ponieważ przelatujący śmigłowiec może lecieć do wypadku! W razie, gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół. Sylwetka powinna przypominać literę N (NO/NIE).

Pamiętaj!

Każdy meldunek o zaginięciu lub wypadku ratownicy przyjmą, na każde wezwanie wyruszą w góry. Nie nadużywaj ich ofiarności, gdyż w tym czasie mogą być komuś naprawdę potrzebni.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR