Rana oznacza uszkodzenie skóry, któremu towarzyszą ból i krwawienie.

Zagrożenie

Jedną z najważniejszych cech rany, która wpływa na proces gojenia i decyduje o właściwościach pielęgnacji, jest stopień jej „czystości”. Zgodnie z tym wskaźnikiem rozróżnia się rany aseptyczne (czyste), skażone bakteriami i zakażone. Rany skażone bakteriami charakteryzują się obecnością różnych drobnoustrojów. W takim przypadku mikroorganizmy mogą dostać się do rany zarówno natychmiast w momencie urazu, jak i podczas leczenia. Jeśli w ranie wystąpi proces zakaźny z pojawieniem się charakterystycznych objawów (zapalenie, ropne wydzielanie, pogorszenie ogólnego samopoczucia), wówczas mówimy o zakażeniu rany. Każda rana może zostać zakażona, nawet jeśli była pierwotnie aseptyczna. W takich przypadkach proces leczenia jest znacznie skomplikowany, a czas gojenia się wydłuża. Aby temu zapobiec, konieczne jest odpowiednie obchodzenie się i leczenie uszkodzeń skóry.

Jak leczyć ranę na dłoni

Biorąc pod uwagę różnorodność i nasilenie ran, ważne jest, aby prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Ma to na celu przede wszystkim zahamowanie krwawienia, zapobieganie powikłaniom infekcyjnym i stworzenie optymalnych warunków do gojenia. W tym celu dokonujemy oczyszczenia samego uszkodzenia i otaczającej skóry z brudu i ciał obcych. Aby to zrobić, możesz użyć zwykłej bieżącej wody lub środków antyseptycznych. Ruchy oczyszczające należy wykonywać od krawędzi rany. Są sytuacje, w których konieczne jest udanie się do placówki medycznej. Obejmują one:

  • krwawienie, którego nie można samemu zatrzymać;
  • istnieje podejrzenie, że mięsień, ścięgno lub nerw są uszkodzone (zakres ruchu jest ograniczony, wrażliwość jest zmniejszona);
  • w ranie znajduje się obce ciało lub zanieczyszczenie, którego nie można samodzielnie usunąć.

Niezależnie od tego, gdzie udzielono pierwszej pomocy, zaleca się pokazać ranę chirurgowi, zwłaszcza na początku, w celu wczesnego wykrycia powikłań infekcyjnych.

bandaż na palcach dłoni

Funkcje leczenia

Podejście do leczenia zależy od głębokości i zakresu uszkodzenia, obecności lub braku procesu zakaźnego oraz innych czynników. Duże i głębokie cięcia mogą wymagać szwów i drenów, a następnie regularnego monitorowania procesu gojenia. Niektóre rodzaje urazów, takie jak otarcia lub zadrapania, mogą goić się otwarcie bez użycia opatrunków. Jeśli rana zacznie ropieć, leczenie przeprowadza się za pomocą maści przeciwbakteryjnych.

Jak leczyć rany na rękach w domu?

Duże i głębokie rany najlepiej pokazać chirurgowi. Ten opracuje optymalny plan leczenia i przepisze niezbędne leki, które można stosować w domu. Drobne urazy, takie jak otarcia i zadrapania, można wyleczyć samodzielnie. Aby to zrobić, możesz ograniczyć się tylko do leczenia antyseptycznego. Biorąc pod uwagę głębokość uszkodzenia powierzchniowej warstwy skóry, otarcia i zadrapania na dłoniach, ciele lub twarzy klasyfikuje się je umownie na dwa typy:

  • Małe. Obejmuje to mikrourazy. Małe zadrapania są płytkie, więc zwykle szybko się goją.
  • Głębokie. Mogą pojawić się na skutek nieostrożnego obchodzenia się z nożem, potłuczonego szkła, wiórów drewnianych itp. Głębokie rany należy natychmiast umyć, potraktować środkiem antyseptycznym, aby zapobiec rozwojowi infekcji. Proces gojenia głębokich otarć i zadrapań trwa średnio 7-10 dni.

Etapy gojenia otarć i zadrapań

Istnieje naturalny mechanizm gojenia otarć i zadrapań. Rozpoczyna się natychmiast po doznaniu urazu. Organizm stara się zamknąć ranę i zapobiec przedostawaniu się infekcji do organizmu. Aby skrócić czas potrzebny do całkowitego wyleczenia, należy stosować leki przepisane przez lekarza. Regularne stosowanie kremu na otarcia i zadrapania na twarzy lub ciele przyspiesza regenerację skóry i zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania blizn.