Oparzenia parą zalicza się do termicznych, czyli wynikających z kontaktu ciała z gorącymi cieczami lub przedmiotami - w tym przypadku parą wodną.

Pierwsza pomoc

Oparzenie gorącą parą może bardziej zranić skórę niż oparzenie wrzącą wodą. Wynika to z następujących powodów:

  • Temperatura wrzącej wody wynosi 100 ℃, temperatura pary, zwłaszcza gdy wypływa pod ciśnieniem, może być znacznie wyższa;
  • W kontakcie ze skórą woda oddaje ciepło, które gromadzi para.
  • Ponadto para może łatwo dostać się do górnych dróg oddechowych i może poparzyć krtań, gardło lub tchawicę.

Pierwszym krokiem jest jak najszybsze zdjęcie odzieży z dotkniętego obszaru. Jest to ważne, ponieważ tkanina zatrzymuje ciepło i nadal wywiera szkodliwy wpływ na skórę. Problem pojawia się, jeśli ubrania przykleiły się do skóry od oparzenia i nie można ich oderwać. Następnie musisz umieścić oparzone miejsce pod chłodną bieżącą wodą i trzymać przez co najmniej 2-3 minuty. Woda powinna być dokładnie chłodna, ale nie lodowata. Konieczne jest oszacowanie obszaru oparzenia, w tym celu możesz użyć własnej dłoni. Jej powierzchnia stanowi około 1% całkowitej powierzchni ludzkiego ciała. Jeśli całkowita powierzchnia oparzenia wynosi 9-10%, należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. W przypadku dzieci zasada ta obowiązuje, jeśli nawet 3-5% powierzchni ciała uległo poparzeniu.

Co dalej?

Konieczna jest ocena „ciężaru” rany, sprawdzenie jej pod kątem pęcherzy lub owrzodzeń. Jeśli skóra jest tylko zaczerwieniona i opuchnięta, najprawdopodobniej mówimy o oparzeniu I stopnia, które nie stanowi to zagrożenia dla życia. Obecność pęcherzy wskazuje na uszkodzenie II stopnia, w tym przypadku konieczne jest zwrócenie się o pomoc lekarską. Wrzody i zwęglenia skóry wymagają natychmiastowej hospitalizacji. Przy oparzeniu o 1 stopień należy założyć sterylny bandaż i poprosić o osobistą konsultację u lekarza.

Nie możesz:

Smarować oparzenia dowolnym olejem: roślinnym, kosmetycznym i tak szeroko rozpowszechnionym rokitnikiem zwyczajnym. Kiedy pojawiają się pęcherze, nie wolno próbować ich otwierać samodzielnie, co może skutkować zakażeniem rany. Zabieg może przeprowadzić tylko chirurg w szpitalu lub gabinecie zabiegowym przy użyciu sterylnych narzędzi. Do dezynfekcji nie używaj alkoholu lub roztworów zawierających alkohol.

To najczęstsze błędy, które popełnia się z powodu nieznajomości zasad udzielania pierwszej pomocy.

apteczka z opatrunkiem

Co zrobić, jeśli oparzysz dłoń lub palce parą

Statystycznie w warunkach domowych najczęściej dochodzi do oparzeń ramion i dłoni. Skóra na nich jest szczególnie cienka i delikatna, ma rozwinięty układ krążenia i wiele małych naczyń. Dlatego nawet drobne oparzenia palców są dość bolesne. Jeśli dłoń jest oparzona do łokcia lub ramienia - zdejmij ubranie, jeśli utknie, pozostaw je na miejscu. Włóż rękę pod bieżącą wodę na 5 minut. Dostosuj temperaturę wody w zakresie 15-20 ℃. Lodowata woda jeszcze bardziej uszkadza naskórek i sprzyja niszczeniu tkanek. Delikatnie osusz dłoń, potraktuj ją środkiem antyseptycznym, miramistinem lub chlorheksydyną;

Oparzenia u dzieci wymagają szczególnej uwagi. Niezależnie od ich wielkości i ciężkości dziecko powinno zostać zbadane przez lekarza. Możesz także podać im środki przeciwbólowe. W żadnym wypadku nie powinny to być środki uspokajające, wystarczy lekki ziołowy środek uspokajający, najprostszym przykładem jest napar z kozłka lekarskiego. Do leczenia oparzenia można użyć preparatu antyseptycznego hamującego rozwój wirusów, bakterii, grzybów i pierwotniaków. Najczęściej ma on również działanie przeciwzapalne.