Zapobieganie trądzikowi: Aby usunąć pot podczas treningu, użyj czystego ręcznika i delikatnie wklep pot w skórę.

Czy podejrzewasz, że treningi powodują (lub pogarszają) trądzik? Możesz mieć rację.

Jeśli przyczyną jest trening, nie musisz rezygnować z ćwiczeń. Możesz nadal uprawiać sport, uczęszczać na ulubione zajęcia ruchowe lub chodzić na siłownię, a Twoja skóra stanie się czystsza. Oto, co zalecają dermatolodzy.

Przed treningiem

 1. Zmyj makijaż. Nie musisz myć twarzy. Dobrze sprawdza się bezolejowa chusteczka do demakijażu.
 1. Załóż czyste ubranie do ćwiczeń (wyprane od czasu, kiedy ostatnio je nosiłeś). Martwe komórki naskórka, bakterie i oleje znajdujące się na niemytych ubraniach mogą zatykać pory, prowadząc do trądziku.
 1. Przed wyjściem na zewnątrz zastosuj beztłuszczowy filtr przeciwsłoneczny. Jeśli zamierzasz ćwiczyć na świeżym powietrzu w ciągu dnia, możesz zapobiec powstawaniu wyprysków, chroniąc skórę przed słońcem.

  Tak, słońce może powodować powstawanie wyprysków, ponieważ wysusza skórę. W takiej sytuacji Twój organizm produkuje więcej oleju, który może zatykać pory i powodować trądzik.

  Aby zapewnić sobie niezbędną ochronę, zastosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym o wartości
 • SPF 30 lub wyższy
 • szerokie spektrum działania (chroni przed promieniami UVA i UVB)
 • Wodoodporność
 • Formułę bezolejową (na etykiecie może być napisane "niekomedogenny" lub "nie zatyka porów").

Podczas treningu

 1. Do wycierania potu używaj czystego ręcznika. Ręcznik powinien być wyprany od czasu, kiedy ty (lub ktoś inny) używałeś go po raz ostatni.

  Kiedy usuwasz pot ze skóry, delikatnie go wklepuj. Pocieranie skóry może spowodować zaostrzenie się trądziku.
 1. W miarę możliwości unikaj korzystania z wyposażenia ochronnego, takiego jak kaski i ochraniacze na ramiona. Mogą one być pełne bakterii powodujących trądzik oraz ropy naftowej, która może powodować powstawanie wyprysków.
 1. Przed użyciem wspólnego sprzętu należy go wytrzeć. Wspólny sprzęt może być pełen bakterii wywołujących trądzik i ropy. Jeśli korzystasz ze sprzętu, a następnie wycierasz czoło lub inną skórę podatną na trądzik, możesz przenieść bakterie i olejki wywołujące trądzik ze sprzętu na swoją skórę.

Po ćwiczeniach

 1. Rozważ wzięcie prysznica bezpośrednio po ćwiczeniach. Może to wypłukać bakterie, które mogą powodować trądzik.

  Do mycia twarzy i innych partii skóry z trądzikiem należy używać środków oczyszczających, które są
 • Łagodny
 • Nie zawiera olejków (na etykiecie może być napisane "niekomedogenny" lub "nie zatyka porów").

Łagodny, bezolejowy środek oczyszczający usuwa bakterie, które mogą prowadzić do powstawania trądziku i zapobiega zatykaniu się porów, nie podrażniając przy tym skóry.

Podczas mycia skóry z trądzikiem bądź bardzo delikatny. Nałóż środek oczyszczający opuszkami palców i delikatnie spłucz go ciepłą wodą. Pocieranie, gorąca woda lub cokolwiek innego, co podrażnia skórę, może spowodować zaostrzenie trądziku.

Jeśli nie masz możliwości wzięcia prysznica, rozważ przebranie się w strój treningowy i przetarcie skóry ze skłonnością do wyprysków płatkami kosmetycznymi zawierającymi kwas salicylowy. Może to zapobiec zatkaniu porów.

Jeśli masz skórę trądzikową lub skłonną do trądziku, stosowanie się do zaleceń dermatologów pozwoli Ci ćwiczyć i cieszyć się czystszą skórą. Konieczne jest także kontynuowanie leczenia trądziku.

Jeśli po zastosowaniu się do tych wskazówek nadal masz wypryski, winny może być sprzęt sportowy lub odzież. Wszystko, od kasków piłkarskich po syntetyczne stroje do tańca, może powodować trądzik.

Na stronie dowiesz się, co dermatolodzy zalecają, aby pozbyć się trądziku spowodowanego sprzętem sportowym lub odzieżą: Czy sprzęt sportowy jest przyczyną trądziku?


Obraz: Getty Images

Odnośnik:
Fulton JE, Acne Rx: Czym naprawdę jest trądzik i jak wyeliminować jego niszczące skutki! Publikacja własna; 2001.