Wypełniacze, mezoterapia i Dermapen mogą być stosowane do redukcji zmarszczek

Nowa estetyka > Twarz > Leczenie zmarszczek z wykorzystaniem wypełniaczy, mezoterapii i Dermapenu Dr Łukasz Bełza M.D. Wieloletni związek z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenie z ginekologii i obsesji ukończone w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Wrocław.

To temat, o którym wszyscy słyszeliśmy, szczególnie jeśli chodzi o usuwanie zmarszczek. Toksyna botulinowa, która jest wytwarzana przez bakterie Clostridium botulinum, znalazła szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Wykorzystuje się ją również w bezpiecznej terapii leczenia zmarszczek.

Toksyna botulinowa (botox)

"Co to jest trucizna?" Każda substancja jest trująca i każda rzecz jest trująca. Tylko ilość danej substancji sprawia, że jest ona trucizną. "

Paracelsus

Botox jest toksyną. Można go jednak przyjmować w odpowiednich dawkach. Każdy pacjent otrzymuje indywidualnie dobraną dawkę.

Toksyna botulinowa zmniejsza linie mimiczne spowodowane skurczami mięśni. Toksyna botulinowa zmniejsza napięcie mięśni poprzez blokowanie części sygnału neuronu do mięśnia. Dzięki temu w ciągu kilku tygodni skóra wydaje się młodsza i jędrniejsza. Można ją stosować profilaktycznie u młodych osób z silną mimiką twarzy. Pomoże to zapobiec powstawaniu głębszych zmarszczek w przyszłości. Zaleca się stosowanie kwasów hialuronowych do wypełniania zmarszczek i nierówności skóry w leczeniu głębokich zmarszczek u osób starszych.

Zastrzyki z botoksu mogą wyeliminować "lwie linie", czyli Pionowe zmarszczki w okolicy czoła są spowodowane nadmiernym napięciem mięśnia marszczącego brwi (łac. Corrugator supercilii), znanego również jako "lwie zmarszczki". Zastrzyki z botoksu mogą wyeliminować te "lwie zmarszczki". Podczas zabiegu wstrzykujemy mięsień okrężny wokół oka. Dzięki temu wygładzamy linie palacza, podnosimy kąciki ust i wygładzamy poprzeczne zmarszczki na czole. Stan skóry twarzy jest kluczowy, aby zastrzyki z Botoxu były skuteczne. Wygładzające działanie Botoxu utrzyma się dłużej, jeśli skóra jest dobrze nawilżona, niż jeśli jest sucha lub cienka.

Toksyna botulinowa a leczenie potu

Toksyna botulinowa, jak już wcześniej wspomniano, blokuje przekazywanie sygnału z neuronu do mięśnia. Jak to wpływa na leczenie potu? Botox blokuje przekazywanie sygnału przez neurony poprzez blokowanie uwalniania Acetylocholiny przez błonę synaptyczną neuronu. Jest to utrata komunikacji pomiędzy neuronem, komórką mięśniową lub gruczołem potowym. Odnosi się to do spadku napięcia tonicznego mięśnia. W przypadku leczenia zmarszczek jest to zmniejszenie aktywności gruczołów potowych w nakłutej okolicy. Skutkuje to zmniejszeniem potliwości i brakiem nieprzyjemnego zapachu.

Na czym polega zabieg?

Zabieg może wykonać wykwalifikowany lekarz. Wiedza i precyzja w podawaniu leków są niezbędne do prawidłowego leczenia. Do zabiegu można przystąpić po zebraniu dokładnego wywiadu i jeśli nie ma przeciwwskazań. Podskórne iniekcje leku wykonuje się za pomocą mikroigły na uprzednio oczyszczoną i znieczuloną skórę. Dzięki tej metodzie iniekcje podskórne są niemal bezbolesne. Cała procedura może zostać zakończona ze znieczuleniem w ciągu około 30 minut.

Chociaż pierwsze efekty terapii można zauważyć zaraz po podaniu leku, to jednak do pełnego efektu potrzeba około dwóch tygodni. Zastrzyki z botoksu utrzymują się zazwyczaj od czterech do sześciu miesięcy.

Czy toksyna botulinowa jest bezpieczna dla każdego?

Istnieją pewne przeciwwskazania do terapii Botoxem. Należą do nich ciąża, laktacja, zespół Lamberta Eatona oraz mysthenia gravis. Ostre infekcje, choroby skóry w miejscach iniekcji, nadwrażliwość organizmu na toksynę lub osłabienie mięśni.

Usuwanie zmarszczek Radiesse(r)

Dostępny jest Radiesse(r), innowacyjny preparat do leczenia zmarszczek. Wykorzystuje składniki wapniowo-hydroksyapatytowe naturalnie występujące w naszym organizmie (w kościach, zębach) i został opatentowany specjalnie do leczenia medycyny estetycznej. Natychmiastowy i trwały efekt Radiesse(r) w zakresie wygładzania skóry , oraz jej naturalnego odmładzania jest tym, co czyni go tak atrakcyjnym. Wysoka biokompatybilność Radiesse(r) oznacza, że jest on immunokompatybilny i łatwo się wchłania.

Radiesse(r), który może być stosowany do modelowania dłoni, konturowania twarzy i rysów twarzy, może być stosowany w okolicy kości jarzmowych, co wyraźnie podkreśla linię kości policzkowych. Radiesse(r) w widoczny sposób wypełnia i likwiduje zmarszczki marionetkowe, bruzdy nosowo-wargowe, blizny potrądzikowe i rozstępy.

Mechanizm działania polega na podskórnym wstrzyknięciu preparatu za pomocą cienkiej igły. Hydroksyapatyt wapnia działa jak rusztowanie i przy pomocy nośnika żelowego natychmiast wypełnia i ujędrnia tkanki skóry. Z czasem produkt powoli się wchłania. Skóra zachowuje jędrność nawet przez dwa lata po zabiegu, dzięki kolagenowi, który został wyprodukowany przez nasze naturalnie występujące fibroblasty.

Radiesse(r), terapia wymaga zazwyczaj tylko jednego zabiegu. Jednak po kilku miesiącach należy odwiedzić swojego lekarza medycyny estetycznej, aby zweryfikować postępy leczenia. Może zaistnieć potrzeba przeprowadzenia drugiego zabiegu. W ciągu dwóch do trzech dni może wystąpić pewna tkliwość skóry, łagodne zaczerwienienie i wyczuwalne grudki.

Radiesse(r), czy Radiesse(r), jest dla każdego?

Niektóre przeciwwskazania do Radiesse(r), usuwania zmar szczek to: bakteryjna choroba skóry, ciąża i laktacja, rak, leki rozrzedzające krew, wcześniejsze stosowanie stałych wypełniaczy oraz cukrzyca.

Sculptra(r)

Długotrwałe działanie preparatu Sculptra(r) polega na odbudowie naturalnego kolagenu w skórze, który z czasem ulega powolnej degradacji. Jest to możliwe dzięki pomocy L-polimleku, który stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu.

Sculptra(r), terapia lekowa, przeznaczona jest dla osób, które chcą nie tylko rozwiązać problem zmarszczek, ale także wykonać ogólny lifting twarzy, aby napiąć skórę. Długoterminowe efekty Sculptra(r) nie wymagają żadnej interwencji medycznej. Zamiast tego zauważą oni naturalną poprawę jędrności skóry i bardziej wypoczęty wygląd. Osoby poniżej 30 roku życia mogą podjąć działania profilaktyczne, aby spowolnić efekty starzenia.

Zabieg z użyciem preparatu Sculptra(r), trwa około 30 minut. Zabieg ten może być wykonany tylko przez wykwalifikowanego lekarza medycyny estetycznej. Do zabiegu można przystąpić po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu medycznego i usunięciu wszelkich przeciwwskazań. Na skórę nakładany jest specjalny krem, a następnie jest ona oczyszczana. Cała procedura jest niemal bezbolesna. Lekarz podaje lek za pomocą cienkiej igły. Aby ułatwić rozprowadzenie leku, po zakończeniu zabiegu skóra jest delikatnie masowana. Zaleca się, aby lekarz powtarzał zabieg zgodnie z zaleceniami.

Unikanie ekspozycji na źródła światła UV po zabiegu jest zalecane, aby zapobiec niepożądanym skutkom ubocznym. Nie zaleca się wizyt w saunach, solariach oraz holistycznych ośrodkach zabiegowych krioterapii.

W miejscach wstrzyknięć może wystąpić niewielkie krwawienie, obrzęk i tkliwość.

W ciągu kilku tygodni można spodziewać się pełnego efektu Sculptra(r), terapii. Działanie leku polega na resyntezie kolagenu i przywróceniu skórze młodzieńczego wyglądu. Zabieg może wymagać sporadycznego powtarzania w celu utrzymania nowego wyglądu. Jest to jednak zależne od czynników indywidualnych.

Dowiedz się więcej o redukcji zmarszczek za pomocą wypełniacza Sculptra.

Wypełnianie zmarszczek za pomocą kwasu hialuronowego

Naturalnym składnikiem skóry jest kwas hialuronowy. Tworzy on podstawową jednostkę strukturalną kolagen po połączeniu z szeregiem monomerów proteoglikanów. Kwas hialuronowy jest substratem do produkcji kolagenu. Wiąże również cząsteczki wody, utrzymując nawilżenie i jędrność skóry. Z upływem lat zawartość tego związku maleje, przez co skóra staje się sucha i wiotka. Powoduje to powstawanie zmarszczek, a skóra traci jędrność.

Kwas hialuronowy może być podawany pod skórę w odpowiednie miejsca twarzy, aby wzmocnić zmarszczki. Kwas hialuronowy wiąże wodę, przywracając skórze jędrność i nawilżenie. Poprzez dostarczenie odpowiedniego podłoża, indukuje naturalną resyntezę i uzupełnianie kolagenu. Zapewnia to długotrwałe odmłodzenie skóry, jak również natychmiastowe wypełnienie. Kwas hialuronowy możesz stosować również na inne obszary, takie jak wierzch dłoni, aby przywrócić młodzieńczą jędrność lub pod oczy, aby zredukować cienie.

Zabieg może wykonać tylko wykwalifikowany lekarz. Po przeprowadzeniu wstępnego wywiadu można przystąpić do zabiegu. Ważne jest, aby przygotować skórę do zabiegu. Jest ona oczyszczana i nakładany jest na nią krem znieczulający. Podskórne podanie kwasu odbywa się za pomocą mikroigły. Efekty są natychmiastowe. Zastrzyki mogą powodować niewielki obrzęk i ból. Efekt wypełnienia utrzymuje się przez kilka miesięcy . Po tym czasie zabieg należy powtórzyć. Zabieg trwa 30 minut. Zalecamy, aby po zabiegu unikać promieni UV i sauny.

Podskórne iniekcje Kwasu Hialuronowego mogą być stosowane jako uzupełnienie innych form, takich jak Toksyna Botulinowa lub Laserowa Terapia CO2.

Kwas hialuronowy jest dla każdego.

Istnieją pewne przeciwwskazania do wykonywania zastrzyków z kwasów hialuronowych. Należą do nich ciąża, karmienie piersią, choroby autoimmunologiczne i nowotwory.

Dermapen(r)

Dermapen(r), urządzenie, które może być stosowane do odmładzania skóry, jest całkowicie bezpieczne i skuteczne. Jego działanie terapeutyczne opiera się na dużych zdolnościach regeneracyjnych skóry. Urządzenie wykorzystuje mikroigły, które uszkadzają skórę i zmuszają ją do restrukturyzacji. Skóra właściwa stymuluje fibroblasty do neokolagenezy-tworzenia kolagenu, czego efektem jest odmłodzona, nawilżona i jędrna skóra.

Terapia dermapenem ma tę zaletę, że pozwala na jednoczesne wprowadzenie substancji stosowanych w mezoterapii, takich jak kompleksy witamin i kwasy hialuronowe. Podskórne podanie kwasów hialuronowych stymuluje i przyspiesza neokolagenezę. Poprawia również wchłanianie wody z pobliskich naczyń krwionośnych, dzięki czemu skóra staje się bardziej napięta.

Komu służy ta terapia?

Najczęściej zabiegi Dermapen(r), są stosowane w celu zmniejszenia wyglądu blizn, takich jak blizny pooperacyjne lub blizny po oparzeniach. Dermapen(r), jest skutecznym sposobem na usunięcie zmarszczek. Obejmuje to odmładzanie skóry i dekolt. Zabiegi szybko się goją, co pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności.

Na czym polega zabieg?

Dermapen(r), choć istnieje wiele generyków oryginalnego urządzenia, może być wykonany tylko przez wykwalifikowanego lekarza. Urządzenie może być sprawnie wykorzystywane, co zwiększy komfort i przyspieszy powrót do zdrowia. Po wstępnej rozmowie z pacjentem, skóra jest oczyszczana i nakładany jest na nią krem zawierający środek znieczulający. Dzięki temu zabieg jest niemal bezbolesny. Zabieg nakłucia można bezpiecznie wykonać na przygotowanej skórze, która została zdezynfekowana. Zabieg trwa 30 min. Po zabiegu na skórze pojawi się lekkie zaczerwienienie i obrzęk. Aby uniknąć powikłań, przez 6 tygodni po wykonaniu zabiegu należy unikać promieniowania UV.

Zaleca się powtórzenie Dermapen(r), zabiegu co najmniej trzy razy, aby uzyskać najlepsze efekty. Podczas konsultacji lekarz określi ilość zabiegów i odstępy czasowe.

Czy Dermapen(r) jest dla każdego?

Przeciwwskazaniem do mezoterapii jest ciąża, laktacja, stany zapalne skóry, nowotwory, nieskompensowana cukrzyca, alergia na jakiekolwiek składniki odżywcze podawane podczas mezoterapii. Pacjentom z wysokim ryzykiem rozwoju zwłóknień lub przyjmującym leki zmniejszające krzepliwość krwi nie zaleca się stosowania Dermapen(r).

Mezoterapia osoczem

Zabieg osoczem bogatopłytkowym PRP (tzw. wampirzy lifting) to jedna z najskuteczniejszych i najmniej inwazyjnych metod poprawy urody. Mezoterapia osoczem może być stosowana do wielu celów, m.in. do leczenia łysienia i likwidacji zmarszczek, dzięki zawartym w płytkach krwi aktywatorom komórek.

Zasada działania zabiegów z użyciem osocza bogatopłytkowego polega na stymulowaniu wydzielania przez trombocyty aktywatorów komórkowych, takich jak EGF, PDGF TGF-b, PDGF i innych substancji biorących udział w gojeniu się ran. Aktywatory te pobudzają komórki skóry do intensywnej odnowy, a co najważniejsze indukują neokolagenezę i zwiększają ukrwienie zmienionych miejsc.

"Oszukane" fibroblasty skóry właściwej są tworzone w celu stworzenia fałszywej rany i zwiększenia produkcji kolagenu. Jest to główna przyczyna utraty napięcia i jędrności skóry. Ściany naczyń to komórki, które dzielą się i tworzą nowe naczynia krwionośne, co znacznie poprawia odżywienie warstw skóry.

Wampirzy lifting osoczem może wypełnić zmarszczki oraz poprawić odżywienie i jędrność skóry. Ponieważ osocze pochodzi od pacjenta, zabieg jest mało inwazyjny. Ta wysoka zgodność biologiczna oznacza, że powikłania prawie nie występują.

Jak wygląda przebieg zabiegu?

Zastrzyki może wykonywać tylko wykwalifikowany lekarz. Wieloletnie doświadczenie gwarantuje komfort i minimalny ból podczas pobierania krwi. Po krótkim wywiadzie lekarskim następuje pobranie krwi, a następnie jej odwirowanie. Następnie izoluje się osocze bogatopłytkowe, które podaje się w miejsca, w których chcemy usunąć zmarszczki. Odbywa się to za pomocą mikroigły do wykonywania precyzyjnych iniekcji podskórnych . Zabieg trwa około 45 minut. Najczęściej osocze bogatopłytkowe podawane jest na skórę szyi, twarzy i rąk.

Określenie długotrwałości efektu odmłodzenia jest niemożliwe ze względu na cechy indywidualne. Przyjmuje się jednak, że efekt z terapii osoczem PRP powinien utrzymywać się od kilku do sześciu miesięcy.

Czy istnieje PRP dla każdego?

Choroby krwi, infekcje skórne, nowotwory, ciąża czy laktacja to przeciwwskazania do terapii osoczem bogatopłytkowym.

Dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Gerhard Sattler, Bernard C. Kolster. Toksyna botulinowa w medycynie estetycznej: Dawkowanie, miejsca wstrzyknięć, zastosowanie, Wydawnictwo Kwintesencja Warszawa 2018,
  2. Jerome Potozkin, Botox and Beyond, Your Guide to Safe, Nonsurgical Cosmetic Procedures, Advantage Media Group 2018, 2018
  3. A. Carruthers, J. Carruthers, M. Alam, redaktor, seria J.S. Dover, Botulinum Toxin. Dermatologia kosmetyczna, wydanie 4, Edra Urban & Partner 2019, 2019
  4. Anjali Mahto, Piękno skóry. Wydawnictwo Kobiece, 2019, Biblia pięknej i zdrowej skóry.
  5. Majewski S. Genetyczne i zewnątrzpochodne starzenie się skóry, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa, 2010 r.