Ważnym elementem każdej wyprawy w góry jest apteczka turystyczna. Często nawet lekarze nie są w stanie uzgodnić, co powinno znaleźć się w apteczce pierwszej pomocy dla turystów. Wynika to z faktu, że każdy z nas ma swoje własne choroby, inną wrażliwość na leki. Istnieje jednak pewien konsensus.

Ogólne zasady

Kompletując apteczkę na wędrówkę kieruję się zasadą przy doborze leków ż ich ilości nie jest najważniejsza. Pamiętaj, że nie wystarczy kupić tabletki w aptece. Nie przyniosą one absolutnie żadnej korzyści, jeśli nie wiesz, jak ich używać, nie znasz przeciwwskazań i niezgodności leków - możesz łatwo sobie zaszkodzić. Dla prawidłowego stosowania leków należy znać ich cechy, działanie, dawkowanie i ograniczenia w sposobach podawania. Leki same w sobie nie są lekarstwem. Dlatego najważniejsze są dodatkowe przedmioty, które mogą pomóc w problemach zdrowotnych, narzędzia, bandaże, które mogą być potrzebne podczas wędrówki i powinny znajdować się w apteczce pierwszej pomocy.

Bandaż elastyczny

Bandaż elastyczny służy do zapobiegania urazom, a także ogólnie do zabezpieczenia stawów i kończyn. Musi znajdować się w apteczce pierwszej pomocy, bo najczęstsze problemy w górach występują z układem mięśniowo-szkieletowym. Elastyczny bandaż może złagodzić ból kolan, wspomóc staw skokowy, skręcenia, zwichnięcia lub złamania, wspierać mięśnie i nie tylko. Asortyment bandaży elastycznych w aptekach i sklepach ze sprzętem medycznym jest teraz po prostu olbrzymi. Powinieneś wybierać go na podstawie własnych umiejętności i potrzeb.

bandaże

Bandaż nie sterylny

Podczas wędrówki potrzebny jest bandaż. Co najmniej jeden na osobę. Lepiej - więcej . Optymalnie jest kupić wąski bandaż średniej długości, który będzie wygodny w użyciu, np. 10 cm x 5 m. Konkretną liczbę bandaży należy dobrać w zależności od złożoności i niebezpieczeństwa wyprawy. W przypadku krótkich wędrówek możesz ograniczyć się do jednego.

Rolka

Łatka musi znajdować się w apteczce turysty. Łatka z apteczki może pomóc w naprawie złamanego łuku namiotu lub podartych sandałów. Optymalna szerokość to 2 cm. Przed ułożeniem w apteczce rolkę plastra należy spłaszczyć tak, aby szpula, na którą jest nawinięty, nie zajmowała zbyt dużo miejsca. Tynk ma działanie bakteriobójcze. Możesz potrzebować różnych kształtów i rozmiarów. Również na wszelki wypadek warto mieć łatkę od różnych producentów.

Nożyczki

Najlepszym wyborem będą nożyczki medyczne. Mają zaokrąglone końce, aby zminimalizować ryzyko zranienia ofiary w sytuacjach, w których konieczne jest pilne przecięcie odzieży na ciele ofiary. Oczywiście można to zrobić nożem, ale ryzyko zranienia wzrasta. Poza tym nie zawsze jest to wygodne i można to zrobić szybko. Nożyczki medyczne są również znacznie wygodniejsze do przecinania bandaży, gipsu itp. Zajmują minimum miejsca, są kompaktowe i lekkie.

Serwetki medyczne

Zamiast waty można używać bawełnianych krążków kosmetycznych do opatrywania ran i do innych celów. Pozostawiają mniej włosia i są łatwiejsze w użyciu niż wata. Kilka wacików również nie zaszkodzi. Są wygodniejsze w leczeniu małych ran lub urazów w trudno dostępnych miejscach. Na przykład zadrapania wokół oczu. Do innych urazów, możesz oderwać kawałki bandaża lub włożyć do apteczki specjalne medyczne serwetki z gazy. Sprzedawane są sterylnie w ciasnym małym opakowaniu, dzięki czemu są wygodne, nie pozostawiają kłaczków w ranach, w przeciwieństwie do waty.

Antyseptyki, leczenie ran

Oprócz antyseptycznej chlorheksydyny, alkohole etylowe i izopropylowe, które są często używane w medycynie, mają działanie antyseptyczne, ale nie jest zbyt wygodne zabranie ich na wędrówkę. Możesz także wyposażyć apteczkę w jod, ale pamiętaj, że nie możesz go wlać do rany. Do mycia głębokich ran przyda się nadtlenek wodoru.