Opadające powieki - przyczyny i leczenie

Nowa estetyka > Okolice oczu > Opadające oczy - przyczyny i leczenie Dr n. med. Łukasz Bełza Od wielu lat związany z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Delikatna skóra wokół oczu to miejsce, gdzie najbardziej widoczne są efekty fotostarzenia i upływu czasu. Opadające powieki u osób w średnim wieku to nie jedyny problem. Do tych problemów często dołączają linie pod oczami, uporczywe "poduszeczki" tłuszczowe, przepukliny tłuszczowe, kurze łapki, przebarwienia. Wszystkie te niedoskonałości dodają twarzy lat, przez co wygląda ona na starszą i bardziej zmęczoną. Zmęczony wygląd powstaje w wyniku unikalnej budowy anatomicznej i głęboko osadzonych oczu.

Opadające powieki - przyczyny

Opadające powieki mogą być spowodowane utratą jędrności wokół oczu. Wiotka skóra staje się podatna na działanie grawitacji i zaczyna opadać. Opadające powieki mogą być również spowodowane przez nadmiar skóry wokół górnych powiek lub tkanki tłuszczowej pod łukiem brwiowym.

Zabiegi na zwiotczałe lub opadające oczy

Nieinwazyjny lifting powiek górnych wykonuję przy użyciu mikrowiązki plazmy (Plasmage), lub lasera frakcyjnego CO2. Obie metody są mało inwazyjne. Nie trzeba używać szwów ani nosić opatrunków. Możliwe jest przywrócenie pierwotnego kształtu powiek z krótkim okresem rekonwalescencji.

Wrażliwa skóra wokół oczu jest szczególnie wrażliwa na ukłucia. Oba zabiegi muszą być poprzedzone miejscowym działaniem przeciwbólowym (krem), co wymaga odczekania 30-45 minut. Możesz połączyć oba zabiegi w zależności od swoich potrzeb. Na przykład, możesz mieć zabieg plazmowy na górną część oczu i laser frakcyjny na okolice pod oczami.

Laser frakcyjny na powieki

Zarówno Plasmage jak i laser frakcyjny działają bardzo dobrze. Terapia laserem frakcyjnym jest skuteczna w leczeniu zmian skórnych takich jak przebarwienia, plamy, zmarszczki, rozszerzone pory, blizny i inne schorzenia. Może być również stosowana do redukcji cieni pod oczami i siniaków (wypełnianie doliny). Laser jest wskazany, gdy pacjent pragnie poprawić wygląd swoich oczu i zmniejszyć pigmentację.

Plasmage w celu zmniejszenia opadających oczu

Ciepło może powodować zlokalizowane, kontrolowane uszkodzenia komórek skóry, podobnie jak zabiegi laserowe. Otaczająca tkanka nie jest uszkodzona, a nowy kolagen i elastyna są tworzone.

Mikrowiązka plazmy działa tylko na powierzchni naskórka. Powstają punkty sublimacji (odparowania wody). Punkty te widoczne są po zabiegu w postaci strupków. Dzięki temu dochodzi do obkurczenia i podniesienia powieki. Efekt jest widoczny zaraz po zabiegu .

W urządzeniu dostępnych jest wiele trybów pracy, od pojedynczego "nakłucia", po wielokrotne. Moc każdej głowicy mogę dobrać w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju problemu.
Plasmage może być rozszerzony na cały obszar (usuwanie i wygładzanie zmarszczek na dolnych powiekach) lub objęty (usuwanie i leczenie dolnych partii skóry, usuwanie linii palacza, bruzd nosowo-wargowych).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do zabiegu Plasmage Eyelid są:ciąża, okres laktacji, zaburzenia krwi, choroby nowotworowe, choroby serca, infekcja w miejscu zabiegu. Terapia retinoidami powinna być zakończona co najmniej 6 miesięcy od ostatniej dawki. Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy odstawić wszelkie suplementy diety zawierające fotouczulające substancje ziołowe.

Pacjenci z rozrusznikiem serca nie powinni mieć wykonanego plazmidu. Zabieg może spowodować przepływ niewielkiej ilości napięcia elektrycznego przez ciało. Może to wpłynąć na działanie urządzenia.

Plazmografia na powieki - efekty

Wiązka plazmy obkurcza skórę, podnosząc górną powiekę i sprawiając, że oko wydaje się większe. Twarz wygląda młodziej, ponieważ kąciki są uniesione. Efektem "ubocznym" plazmy może być również lekkie podniesienie zmarszczek mimicznych w miejscu działania generatora.

Aby osiągnąć najlepsze rezultaty, zwykle potrzeba 1-3 zabiegów. Choć pierwsze oznaki obkurczenia można zauważyć od razu po wykonaniu pierwszego zabiegu, to na prawdziwe efekty zabiegu trzeba czekać około 2 tygodni. W tym czasie stan skóry powiek powinien wrócić do normy, bez obrzęków i strupów.
Pełny remodeling skóry może trwać nawet do 3-5 miesięcy. Każdy przypadek jest niepowtarzalny. Ostateczne efekty zarówno lasera CO2, jak i zabiegu Plasmage można ocenić dopiero po tym czasie. Efektem zabiegu Plasmage może być jędrniejsza skóra i podniesione oczy przez okres do 2 lat.

Zarówno Plasmage jak i laser frakcyjny są doskonałą alternatywą dla blepharoplastyki (chirurgicznej korekty powiek). Jednak w przypadkach, w których występuje znaczny nadmiar tkanki, obkurczenie skóry może nie być wystarczające i sprawdzi się tylko chirurgia powiek. To, ile "podniesienia" powiek uda się osiągnąć, zależy od indywidualnego obkurczenia kolagenu u pacjenta.

Podczas pierwszej wizyty kwalifikacyjnej oceniam efekty.

Zadbaj o swoje powieki, aby zapobiec ich opadaniu.

Do mycia twarzy używaj łagodnego środka oczyszczającego. Możesz również użyć maści cynkowej, aby nie dopuścić do odpadnięcia strupów.
Należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV przez 3 miesiące. Należy stosować kremy z wysoką ochroną przeciwsłoneczną min. SPF 50

Plastyka powiek - powikłania

3-4 dni obrzęk , zaczerwienienie - może wystąpić również na dolnych powiekach. Z powodu obrzęku może wystąpić nadwrażliwość na dotyk. Pojawienie się brązowych oczu i strupków na styku plazmy i naskórka może powodować nadwrażliwość na dotyk. Tych strupków nie wolno usuwać. Muszą one samoistnie odpaść. Zabieg trwa zazwyczaj około tygodnia. Czasami jednak pozostałości można oglądać nawet do 14 dni po zabiegu. Przez cały okres rekonwalescencji pacjent jest w stanie kontynuować swoje codzienne czynności. Powieki są w pełni ruchome i po zabiegu nie ma potrzeby stosowania opatrunków. Najczęściej makijaż może zamaskować efekty działania generatora plazmy.

Przebarwienia, blizny i zwłóknienia to długoterminowe konsekwencje obkurczania skóry za pomocą plazmy. Powikłania te mogą być spowodowane nieprawidłowo wykonanym zabiegiem lub nieumiejętnością przestrzegania przez pacjenta instrukcji po zabiegu. Na przykład, próba przyspieszenia opadania lub ekspozycja na promieniowanie UV. Lekarz "nakłuwa" skórę ręcznie za pomocą urządzenia plazmowego. Z tego powodu kluczowa jest precyzja i wykonanie zabiegu na odpowiedniej głębokości, tak aby rezultaty były widoczne, ale zabieg pozostał bezpieczny.