Starte kolana to obowiązkowym element wakacyjnych zabaw i aktywności, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Jak sobie z nimi radzić i czy otarcia skóry mogą być groźne?

Co musisz wiedzieć o otarciach

Powierzchowne naruszenia skóry, które wpływają tylko na górne warstwy, nazywane są otarciami. Zwykle otarcia są bardziej podatne na „zamoczenie” niż krwawienie, ponieważ naczynia włosowate zostają uszkodzone. Uwalnia się różowawa lub żółtawa limfa, a przy takich ranach nie ma obfitego krwawienia. Otaczająca skóra może natomiast puchnąć i blednąć. Czasami trudno jest odróżnić otarcie od małej rany. Po wygojeniu otarcia prawie nigdy nie pozostawiają blizn, w przeciwieństwie do ran. Otarcia są zwykle spowodowane silnym pocieraniem o powierzchnię, takim jak upadek na asfalt lub zadrapanie skóry paznokciami. Obszar uszkodzenia może być bardzo duży i chociaż otarcia nie są niebezpieczne, ryzyko infekcji jest wysokie. Uraz ten powoduje pieczenie i szczypanie skóry, ponieważ w górnych warstwach skóry znajduje się wiele zakończeń nerwowych.

Pierwsza pomoc przy otarciach

Pierwszy film ochronny na przetarcie pojawia się dopiero po kilku godzinach. Do tego momentu rana jest w pewnym sensie jak brama dla drobnoustrojów i zarazków i właśnie w tym czasie ważne jest, aby odpowiednio poradzić sobie z uszkodzeniem. Bakterie dostają się do rany, co może powodować zapalenie. Jeśli otarcie wiązało się z kontaktem z glebą, możliwe jest nawet zarażenie się tężcem - niebezpieczną infekcją. Przede wszystkim osoba, która udzieli pomocy, powinna zaaplikować na ręce środek antyseptyczny lub założyć rękawiczki. W przeciwnym razie możesz wprowadzić infekcję do rany. Następnie otarcie należy przemyć czystą przegotowaną wodą i mydłem antybakteryjnym. Jeśli nie jest dostępna, możesz użyć nadtlenku wodoru, słabego roztworu nadmanganianu potasu lub furacyliny. Nie wylewaj alkoholu ani podobnych płynów bezpośrednio na ranę.

Po osuszeniu powierzchni otarcia czystą szmatką brzegi rany należy potraktować roztworem jodu. Nie ma potrzeby smarowania samej uszkodzonej skóry, tylko obszaru wokół niej. Jeśli otarcie jest duże, można je przykryć sterylnym bandażem. Otarcia goją się lepiej dzięki dostępowi powietrza, dzięki czemu nie trzeba zakładać wielu warstw bandaża.

Następnie możesz udać się do placówki medycznej, gdzie lekarz poda ci toksoid tężcowy. Jest to konieczne, jeśli ziemia dostała się do rany lub osoba nie została zaszczepiona tężcem. Nie należy tego lekceważyć, choć trudno uwierzyć, że tak małe otarcie nie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

plaster na kolanie

Rodzaje otarć

Otarcia są rozległe, są dobrze widoczne z zewnątrz i powstają przy pocieraniu wystarczająco dużej powierzchni skóry o powierzchnię. W pierwszych godzinach powierzchnia otarć jest różowawo-czerwona i wilgotna. Wokół rany występuje obrzęk. Stopniowo ścieranie wysycha, tworzy się skorupa, która chroni ranę, obrzęk ustępuje. Nowa skóra zaczyna tworzyć się pod skórką, dlatego ważne jest, aby nie zrywać strupa, nawet jeśli krawędzie zaczynają się odklejać. Skórka odpadnie po około tygodniu lub dłużej, a skóra pod nią będzie przez chwilę różowawa i błyszcząca.

Skuteczne sposoby leczenia otarć

Przy odpowiednim wstępnym leczeniu otarć rany te goją się dość szybko. Jeśli uszkodzona powierzchnia jest mała, lepiej jej w ogóle nie bandażować. Najważniejsze dla gojenia się otarcia jest dostęp powietrza, które wysusza krew. W razie potrzeby na otarcie należy nałożyć bandaż, aby nie naciągać skóry, a raczej zbliżyć brzegi rany do siebie. Nie ma potrzeby zakładania bandaża od razu po otarciu - przez pierwsze godziny bandaż po prostu przyklei się do skóry.