Ukąszenia pluskiew są nie tylko uciążliwe ale mogą być też zagrożeniem dla zdrowia.

Ukąszenia

Podczas gryzienia nic nie czujesz. Nie odczuwasz bólu podczas ukąszenia, ponieważ pluskwy wstrzykują pod skórę tymczasowy środek przeciwbólowy. Ukąszenia pluskiew są często mylone z ukąszeniami innych owadów. Czasami mylone są z zakaźnymi wysypkami na ludzkim ciele, a nawet z urazami. Zdarzają się przypadki, gdy dermatolodzy mylili ugryzienia pluskwy na ciele z ospą wietrzną lub reakcją alergiczną. Chociaż dla doświadczonych entomologów rozpoznanie ukąszeń po pluskwach nie jest szczególnie trudne, ponieważ mają one wyraźny specyficzny wygląd. Im szybciej rozpoznasz obecność pasożytów w pomieszczeniu, tym skuteczniejsza będzie walka z tymi owadami. Zewnętrznie ukąszenia pluskwy na skórze przypominają komary, ale są bardziej bolesne i mają wyraźne krawędzie. Jeśli osoba zostanie ugryziona, na jej ciele pojawi się niewielki obrzęk o zaokrąglonym kształcie w kolorze czerwonym z wyraźną grudką pośrodku. Wielość i dokładność to cechy charakteryzujące ukąszenia pluskwy na ludzkiej skórze. Wynika to z faktu, że podczas karmienia każda pluskwa wykonuje nie jedno, ale pięć lub siedem ukąszeń ludzkiego ciała, wysysając krew z każdego nakłucia. Jeśli ukąszenia są na tej samej linii, możemy śmiało stwierdzić, że zostałeś ugryziony przez pluskwy. Taki układ jest charakterystyczny tylko dla tych pasożytów. Z reguły odległość między każdym kolejnym ugryzieniem wynosi od trzech do czterech centymetrów. W większości przypadków pluskwy atakują w nocy. I dopiero rano zauważamy stan zapalny. Ukąszenia pluskiew cechuję:

 • silne swędzenie i pieczenie;
 • wyraźny guzek;
 • czerwona otoczka wokół guzka;
 • liczba ukąszeń od trzech do pięciu na jednym obszarze;
 • ukąszenia są w linii prostej;

Jak niebezpieczne są ukąszenia pluskiew?

Według entomologów w pluskwach można znaleźć do 27 wirusów różnych chorób, ale udowodniono, że nie mogą przenosić chorób przez ugryzienie. Naukowcy potwierdzają, że przy częstych ukąszeniach mogą wystąpić zaburzenia snu, w tym bezsenność, stres i drażliwość. Uważa się, że ukąszenia pluskwy mogą powodować ciągły płacz u noworodków. Ponadto w szczególnie ciężkich przypadkach, przy znacznej utracie krwi u niemowląt, może rozwinąć się niedokrwistość, a jeśli skóra jest szczególnie wrażliwa, każda osoba może doświadczyć reakcji alergicznej.

ukąszenie na dłoni

Jak leczyć ukąszenia pluskiew?

Z reguły ukąszenia pluskiew ustępują samoistnie po kilku dniach. Są szczególnie łatwo tolerowane przez mężczyzn. Jeśli chodzi o dzieci, to w tym przypadku należy podjąć pewne działania. Na przykład możesz użyć specjalnej maści na ukąszenia pluskiew. Jeśli nie chcesz korzystać z przepisów ludowych, możesz kupić lekarstwo na pluskwy. Jeśli występuje alergia na ukąszenia pluskiew, lekarz powinien przepisać leczenie. Specjalista przepisze leki przeciwhistaminowe. Może to być krem, maść lub pigułki. Większość przepisywanych leków to środki hormonalne. Dlatego ważne jest, aby prawidłowo określić dawkowanie i przebieg leczenia. Samoleczenie w tym przypadku jest niedopuszczalne. Istnieje kilka domowych środków, które mogą pomóc w radzeniu sobie z użądleniami i ich łagodzeniu:

 • W złagodzeniu procesu zapalnego pomoże okład z dodatkiem wywaru z dziurawca, nagietka i rumianku.
 • Użyj alkoholu do dezynfekcji dotkniętego obszaru skóry.
 • Możesz nasmarować ugryzienie sokiem z aloesu lub nałożyć na niego kawałki lodu.

Jak uchronić się przed ukąszeniami pluskiew?

W Internecie krąży wiele mitów na temat tego, które środki zaradcze pomagają chronić się przed ukąszeniami błędów. Oto dwa najpopularniejsze mity:

 • Spraye odstraszające zapobiegną ugryzieniu. Nie prawda. Repelenty mogą pomóc przy ukąszeniach komarów, kleszczy i niektórych innych owadów.
 • Owadobójcze „bomby” mogą zabijać owady i zapobiegać ich gryzieniu. Nieprawda: one niestety też nie działają, ponieważ dym ze środka owadobójczego nie może dostać się do tych ukrytych miejsc, w których chowajś są pluskwy.

Aby uchronić się przed ich ukąszeniami, musisz używać tylko sprawdzonych i naukowo zatwierdzonych produktów. I nie zapominaj: musisz pozbyć się nie tylko dorosłych, ale także larw.

 • Używaj wykrywaczy pluskiew - aby wykryć obecność pluskiew w domu, a nawet ich ścieżkę.
 • Kup skuteczny spray na owady.
 • Dobrym, sposobem jest zamrażanie i gotowanie zainfekowanych rzeczy. Zamrażanie to długotrwały sposób radzenia sobie z pluskwami. Spadek temperatury poniżej -20 ° C zabija pluskwy w ciągu kilku godzin.
 • Gdy temperatura wzrośnie powyżej 50 ° C, owady i ich larwy giną w ciągu kilku minut.
 • Aby to zrobić, zbierz całą pościel, ubrania, zabawki dzieci, włóż je do pralki i uruchom pranie w temperaturze 90 ° C.