Jak przygotować się do zabiegu laboratoryioplastyki?

Na 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi, takich jak polopiryna czy aspiryna. Należy zaprzestać palenia papierosów na 6 tygodni przed zabiegiem i 6 miesięcy po.

Labioplastykę wykonuje się po miesiączce, a nie bezpośrednio przed miesiączką. Przy ustalaniu terminu zabiegu będzie brana pod uwagę data ostatniej miesiączki.

Do wykonania labioplastyki prądem o częstotliwości radiowej wymagane są następujące badania:

 • Badanie cytologiczne
 • Morfologia
 • Układ krzepnięcia
 • glukoza na czczo
 • HCV, HIV, grupa krwi

Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z ginekologiem. Pacjentka musi być zdrowa ginekologicznie (układ rozrodczy, przewód pęcherzowy).

Konieczna jest dokładna depilacja okolic intymnych w dniu zabiegu. Zalecane jest noszenie bawełnianych majtek.

Czy zabieg labioplastyki jest bolesny?

Zabieg jest bezbolesny. O tym, czy pacjentka odczuwa dyskomfort po zabiegu decyduje jej indywidualna tolerancja na ból. Większość kobiet nie zgłasza potrzeby stosowania leków przeciwbólowych w okresie rekonwalescencji (lub pierwszych 2-3 dni po zabiegu). Dyskomfort nie powinien być tak silny, aby przeszkadzał w normalnym funkcjonowaniu. Jeśli jest, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Miejsce po zabiegu może być tkliwe przez okres do dwóch tygodni, ale nie powinno to stanowić problemu.

Jakie metody znieczulenia stosuje się przy labioplastyce?

Znieczulenie miejscowe to najpopularniejsza metoda znieczulenia do labioplastyki. Nie wymaga ono żadnych kwalifikacji, a pacjentka nie musi pościć przed zabiegiem.

Jak długo utrzymuje się obrzęk po labioplastyce?

Obrzęk po labioplastyce jest normalną reakcją organizmu na zabieg chirurgiczny i szwy. Jest on zazwyczaj przejściowy i utrzymuje się przez kilka dni. W niektórych przypadkach może trwać nawet do 4 tygodni. Powinien zmniejszać się z czasem. Nie powinien ograniczać codziennej aktywności, a obrzęk powinien być minimalny. Na chore miejsce można stosować chłodzące okłady za pomocą ściereczki. Należy to robić kilka razy dziennie przez 15-20 minut. Okłady zmniejszają obrzęk poprzez obkurczanie naczyń krwionośnych. Jeśli zauważysz obrzęk, natychmiast skontaktuj się z chirurgiem.

Jakie są efekty zabiegu laboratoryioplastyki?

Labioplastyka jest zabiegiem polegającym na redukcji tkanek. Oznacza to, że tkanka może być usunięta bezpośrednio po operacji. Będzie to jednak zależało od rozległości zabiegu. Trudno jest jednak ocenić efekty zabiegu ze względu na ewentualny obrzęk. Dlatego po zabiegu należy odczekać od 2 do 4 tygodni. Po sześciu miesiącach można ocenić pełne efekty tego zabiegu.

Galeria zdjęć labioplastyki przed i po >>.

Jak długo trwa proces rekonwalescencji?

Choć każdy przypadek jest inny, gojenie się ran trwa 7-14 dni.
Po 8 dniach usuwane są szwy. Czas potrzebny do pełnego wygojenia to około 4-6 tygodni. W tym czasie należy stosować się do zaleceń lekarza.

Jakie są najlepsze zalecenia dotyczące labioplastyki?

Tempo powrotu do pełnej funkcjonalności będzie zależało od zakresu ingerencji chirurgicznej oraz indywidualnych predyspozycji organizmu do gojenia. Poniższe wskazówki będą ściśle przestrzegane po zabiegu, aby przyspieszyć gojenie i zapobiec ewentualnym powikłaniom.

Po zabiegu labioplastyka - sugestie

 • Po każdym skorzystaniu z toalety zachowaj delikatną, ale dokładną higienę. Do czasu zagojenia się rany należy używać gazików i zalecanego przez lekarza środka dezynfekującego (np. Octenisept). Do mycia okolic intymnych najlepiej używać preparatów hipoalergicznych np. Tantum Rosa lub emulsji hipoalergicznych.
 • Unikaj używania tamponów przez 3 miesiące, tygodnie lub miesiące
 • Po zabiegu należy zachować abstynencję seksualną przez co najwyżej 6 tygodni
 • Po zabiegu należy zachować czystość okolic intymnych przez co najmniej 2 tygodnie.
 • Przez 6-8 tygodni należy zrezygnować z jazdy konnej (6 miesięcy), a także z jazdy na rowerze po zabiegu.
 • Przez 6 tygodni obowiązuje zakaz pływania w basenie oraz korzystania z sauny i solarium, gdzie wzrasta ryzyko zakażenia.
 • Przez 2 tygodnie należy nosić miękką, lekką bawełnianą bieliznę
 • Przez pierwszy tydzień po zabiegu należy unikać długotrwałego siedzenia lub wysiłku. Pacjenci, którzy mają wymagającą fizycznie lub siedzącą pracę powinni powstrzymać się od jakiejkolwiek aktywności przez co najmniej 7-9 dni. Możliwe jest udzielenie zwolnienia lekarskiego.

Czy wykonanie labioplastyki jest bezpieczne? Jakie są możliwe powikłania labioplastyki?

Zabieg labioplastyki jest generalnie bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla życia pacjentki. Istnieją jednak możliwe powikłania takie jak:

 • Krwiak, krwawienie i gojenie się rany przez dłuższy czas
 • Rozwarstwienie rany i konieczność założenia szwów
 • Tworzenie się tymczasowych, twardych blizn
 • Czasowe lub trwałe ograniczenie czucia
 • Rozszerzanie się wargi
 • Bolesność w czasie stosunku
 • Asymetria

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nietypowe objawy, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, który wykonał zabieg. Należy natychmiast skontaktować się z kliniką lub lekarzem, który wykonał zabieg, jeśli w ciągu kilku dni wystąpi obrzęk lub ból.