Skutki uboczne i powikłania powiększania ust kwasem hialuronowym Jak ich uniknąć?

Nowa estetyka > Twarz > Skutki uboczne i powikłania powiększania ust kwasem hialuronowym Jak im zapobiegać? Łukasz Bełza, MD Od wielu lat zajmuje się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Postępujący proces starzenia się jest ściśle związany z wieloma czynnikami, które mogą negatywnie wpływać na wygląd ust. Wiele kobiet w pewnym wieku decyduje się na powiększanie ust kwasem hialuronowym , aby odświeżyć swoje usta , wyznaczając granicę pomiędzy zaczerwienieniem ust a wygładzeniem wyglądu zmarszczek mimicznych wokół ust. Aby osiągnąć pełny efekt, botulina xin może być stosowany do wstrzykiwania botuliny do obszaru mięśnia, który obniża kąciki ust. Do korekty opadających kącików można zastosować wypełniacz taki jak hydroksypatyt wapnia.

Młode kobiety decydują się na zastrzyki HA głównie dlatego, że dopasowują kształt ust do rysów twarzy i usuwają naturalne asymetrie. Powiększenie ust jest częstym celem podawania kwasu, choć rzadziej.

Rodzaje preparatów

Konturowanie ust jest najbardziej popularne. Jest to wypełniacz wstrzykiwany do ust . Jest on wysoko oczyszczony i pozbawiony domieszek. Jest bezpieczniejszy od poprzednich generacji. Hialuron jest niezwykle plastyczny, co zapewnia równomierne rozprowadzenie w tkance. Z czasem jest też równomiernie wchłaniany przez organizm, więc nie spowoduje później asymetrii. Wiele marek tworzy preparaty do wstrzykiwania w okolice ust. Ja używam ich w swoim gabinecie.

Różne produkty mają różną plastyczność. Nawet jeśli są godne zaufania, nie oznacza to, że sprawdzą się w przypadku wypełniaczy ust. Dzieje się tak dlatego, że tkanka ta jest silnie unerwiona i ma duże ukrwienie.

Innym zabiegiem na zmianę kształtu ust metodą iniekcji są stałe (silikonowe), wypełniacze takie jak poliakrylamid. Wypełniacz ten jest mieszaniną wody i zawieszonego w niej hydrożelu. Cząsteczki H2O są niewchłanialne. Ma galaretowatą konsystencję i ma za zadanie nie przemieszczać się pod skórą. Efekty "trwałych" wypełniaczy utrzymują się przez 5 lat lub dłużej. Minusem "trwałego" modelowania ust jest to, że może prowadzić m.in. do odrzucenia substancji, powstania grudek i ziarniniaków (bardzo częste). W dziedzinie iniekcji ust kwas HA wydaje się być bezkonkurencyjny.

Umiar w ćwiczeniach

Mniej znaczy więcej, jeśli chodzi o konturowanie ust. Nie przesadzaj z liczbą i ilością stosowanych wypełniaczy. Łatwo jest uzyskać efekt "kaczego gniazda" zamiast subtelnego efektu, jaki dają pełne, piękne usta. Pacjentki podchodzą do modyfikacji ciała coraz śmielej z każdym kolejnym zabiegiem. Dotychczasowy efekt wydaje się niewystarczający. Pacjenci chcą, aby podczas kolejnego zabiegu wstrzyknięto więcej kwasu. Łatwo dostrzec karykaturalne dysproporcje w twarzy, zwłaszcza jeśli patrzy się na nią z profilu.

Subtelny efekt jest możliwy tylko wtedy, gdy odpowiednia głębokość skóry zostanie osiągnięta przy użyciu bezpiecznej ilości kwasu (najlepiej takiego, który jest dedykowany do wypełniaczy ust). Ważne jest, aby upewnić się, że klinika, w której wykonywany jest zabieg, używa wyłącznie certyfikowanych preparatów. Może to nie być oczywiste w przypadkach, gdy gabinety kosmetyczne oferują zabiegi z użyciem kwasu przez nielicencjonowany personel.

Jeśli ktoś stosuje nadmierne ilości kwasu, może trwale rozciągnąć tkanki. Usta z dużą ilością hialuronianu mogą opadać po ostatniej dawce. Istotne jest, aby stosować umiarkowane ilości kwasu. Kwas nie będzie powodował rozciągania tkanek. Bezpieczne zabiegi z użyciem kwasu to takie, w których w zależności od stopnia i wielkości pierwotnego obszaru ust podaje się do 1,5ml substancji. Zabieg rozbijam na etapy, zwykle 2-3 wizyty, jeśli wiem, że pacjent jest zainteresowany znacznym powiększeniem ust.

Skutki uboczne i możliwe powikłania powiększania ust kwasem hialuronowym

Alergia na kwas hialuronowy

Zdarzają się rzadkie przypadki powikłań po wstrzyknięciu kwasów hialuronowych z powodu reakcji alergicznych. Sporadycznie powikłania spowodowane są wstrzyknięciem przez wykonawcę zbyt dużej ilości kwasu lub przygotowaniem kwasu w niewłaściwy sposób.

Możliwe powikłania i ich przyczyny

Powiększanie ust kwasem może powodować łagodną nadwrażliwość i obrzęk. Te efekty uboczne zwykle ustępują w ciągu kilku dni i nie wymagają leczenia. Niektórych pacjentów mogą niepokoić małe białe plamy na ustach. Są to gruczoły łojowe, które stały się bardziej widoczne po zabiegu. Nie wymagają one jednak leczenia.

Wykwity na ust ach mogą być oznaką krwiaka. Problem ten pojawia się zazwyczaj w ciągu kilku godzin. Małe krwiaki wchłaniają się naturalnie i nie wymagają leczenia. Jeśli jednak problem nie ustępuje, warto zasięgnąć konsultacji.

Guzki pojawiają się, gdy preparat był zbyt gęsty, został wstrzyknięty zbyt głęboko, zbyt płytko lub został wstrzyknięty punktowo w zbyt dużej ilości. Masowanie ust może być wystarczające w łagodnych przypadkach. Najlepiej jednak nie wykonywać tego samodzielnie.

Niedokrwienie lub con management to skutki wstrzyknięcia kwasu w obszar lub do naczynia krwionośnego. Mogą one prowadzić do martwicy. Bardzo rzadko dochodzi do niedrożności światła naczynia. Powikłanie to jest łatwe do wykluczenia, ponieważ objawy takie jak ból, zbielenie i zasinienie pojawiają się natychmiast po wstrzyknięciu kwasu. Dzieje się to zanim pacjent zdąży opuścić gabinet.

Zakażenia, stany zapalne czy ropień nie są częste po zabiegach, które zostały wykonane z zachowaniem zasad aseptyki w przystosowanym do tego gabinecie medycznym. Dużą rolę odegra pacjent i wymagana po zabiegu opieka. Należy używać akcesoriów do makijażu, które nie są sterylne i nie dotykać ust brudnymi rękami.

Ważne jest, aby pacjenci zrozumieli, że nie należy ignorować jakiegokolwiek dyskomfortu innego niż to, co lekarz określił jako naturalne skutki uboczne ingerencji kwasu. Należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza medycyny estetycznej, jeśli zauważysz obrzęk lub utrzymujący się dłużej niż pięć dni, pogarszające się zasinienie, nagłą nadwrażliwość na ból w wargach lub pogorszenie się wyników leczenia kwasami hialuronowymi. Aby rozpuścić kwas, można zastosować enzym hialuronidazę. Ważne jest, aby podjąć natychmiastowe działania, jeśli wystąpi jakikolwiek stan zapalny lub reakcja alergiczna na którykolwiek składnik produktu.

Jak mogę zmniejszyć efekty działania kwasów hialuronowych?

Delikatne masaże mogą przyspieszyć rozpad kwasu, jeśli skutki uboczne nie są zbyt poważne. Pomocne mogą być również zabiegi radiofrekwencji. Kwas może zostać rozpuszczony poprzez wstrzyknięcie hialuronidazy w dotknięty obszar.

Dr Łukasz Bełza

Bibliografia

  1. Gerhard Sattler, Uliana Gut, Wypełniacze - Ilustrowany przewodnik kliniczny, Warszawa 2018.
  2. Jerome Potozkin, Botox and Beyond, Your Guide to Safe, Nonsurgical Cosmetic Procedures, Advantage Media Group 2018, 2018 r.
  3. William J. Lipham Cosmetic and Clinical Applications of Botox and Dermal Fillers. SLACK Incorporated 2007.