Pęcherze mogą pojawiać się na dowolnej powierzchni ciała, ale najczęściej objawiają się tam, gdzie występuję silne tarcie. Rękach oraz stopach. Jak sobie z nimi radzić?

Jak radzić sobie z pęcherzami?

Z pęcherzami należy obchodzić się ostrożnie, niezależnie od tego, gdzie się pojawiają. Jeśli pęcherz nie jest wystarczająco bolesny, zostaw go w spokoju. Skóra nad pęcherzem stanowi naturalną barierę dla bakterii i zmniejsza ryzyko infekcji. Jeśli jest mały, przyłóż do niego plaster. Jeśli jest duży, przykryj go przewiewnym bandażem z gazy, który wchłania wilgoć i pozwala ranie oddychać. Nie przebijaj pęcherza, chyba że boli lub utrudnia ruch. Jeśli masz cukrzycę lub niskie ciśnienie krwi, skontaktuj się z lekarzem, zanim zastosujesz się do poniższych instrukcji. Jeśli pęcherz jest bolesny, spuść płyn, ale nie usuwaj pokrywającej go skóry. Aby to zrobić:

  • Umyj ręce i powierzchnię skóry, w miejscu, w którym uformował się pęcherze, ciepłą wodą i mydłem.
  • Przetrzyj go jodem lub alkoholem.
  • Weź czystą, ostrą igłę i przetrzyj ją alkoholem.
  • Przebij go igłą. Wykonaj kilka nakłuć w pobliżu krawędzi. Pozwól cieczy spłynąć, ale nie usuwaj skóry pokrywającej pęcherze.
  • Nałóż maść antybakteryjną i zawiń go lub nałóż opatrunek z gazy.

Po kilku dniach odetnij martwy naskórek za pomocą nożyczek lub pincety nasączonych alkoholem. Nałóż maść antybakteryjną i opatrunek z gazy. Zadzwoń do lekarza, jeśli zauważysz oznaki infekcji w okolicy pęcherza, takie jak ropa, zaczerwienienie, narastający ból lub ciepła skóra.

Zapobieganie

Aby zapobiec powstawaniu odcisków, używaj rękawiczek, skarpet, pasków lub plastra, aby chronić obszary skóry, które są narażone na otarcie. Istnieją specjalne skarpety dla sportowców. Posiadają dodatkowe zgrubienia w miejscach, gdzie zwykle pojawiają się modzele. Możesz też spróbować przyszyć grubą tkaninę do wewnętrznej strony buta, gdzie ściera pęcherze. Buty kupuj po południu. W ciągu dnia noga lekko puchnie, więc buty kupione rano mogą być ciasne. Przymierz buty w skarpetkach, które będziesz do niego nosić. Jeśli twoje stopy różnią się rozmiarem, kup but, który pasuje do większej stopy. Wybierz elastyczne buty z anatomicznymi podeszwami i wyściełanymi wkładkami. Zostaw trochę miejsca na palce. Upewnij się, że możesz łatwo poruszać palcami. Nie kupuj butów ze szwami od wewnątrz. Takie szwy mogą przyczyniać się do rozwoju zapalenia kaletki maziowej lub palca młoteczkowego.

bandaż

Pęcherze na ciele

Chociaż często myślimy o pęcherzach na stopach, te bolesne podrażnienia skóry mogą wystąpić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie części ciała ocierają się o siebie lub ocierają o ubranie. Aby zapobiec otarciom, które mogą prowadzić do powstawania pęcherzy, dermatolodzy zalecają przestrzeganie tych wskazówek.

Chroń swoje stopy. Aby zapobiec powstawaniu pęcherzy na stopach, noś skarpetki nylonowe lub odprowadzające wilgoć. Jeśli noszenie jednej pary skarpet nie pomaga, spróbuj założyć dwie pary, aby chronić skórę. Należy również upewnić się, że buty są odpowiednio dopasowane. Buty nie powinny być za ciasne ani za luźne. Noś odpowiednią odzież. Podczas aktywności fizycznej noś luźne ubranie odprowadzające wilgoć. Unikaj ubrań wykonanych z bawełny, ponieważ bawełna nasiąka potem i wilgocią, co może prowadzić do otarć i otarć.

W obszarach takich jak stopy lub uda, rozważ użycie samoprzylepnej skóry lub innych miękkich bandaży. Upewnij się, że bandaże są dobrze zamocowane. Nałóż proszek lub wazelinę na narażone obszary. Pomaga to zmniejszyć tarcie, gdy skóra ociera się o siebie lub o ubranie. Natychmiast przerwij swoją aktywność, jeśli poczujesz ból lub dyskomfort, lub jeśli skóra się zaczerwieni.