Sucha i zaniedbana skóra stóp jest nieestetyczna i potencjalnie niebezpieczna. Nie lekceważ odcisków i popękanych pięt. O ile początkowo stanowią jedynie problem kosmetyczny, to zaniedbane mogą wpłynąć na nasze zdrowie.

Stopy

Stopy są mocno obciążone, a jednocześnie poświęca się im niewiele uwagi, są wciśnięte w niewygodne modne buty i pozbawione kontaktu z powietrzem. Jeśli nie zadbasz o swoje stopy, możesz napotkać szereg problemów, które skomplikują ci życie. Problemy ze stopami mogą wskazywać na ogólne pogorszenie stanu zdrowia – dlatego na wszelki wypadek warto zbadać u specjalistów.

Stopy są praktycznie podstawą nóg, przejmują ciężar całego ciała. Stopy cały dzień są w butach, więc nie są wentylowane. Opieka nad nimi nie powinna być sporadyczna, ale regularna i obowiązkowa. Dla zdrowia stóp ważne jest odpowiednie przycinanie paznokci, okresowe masowanie stóp i prysznic kontrastowy oraz nakładanie produktów pielęgnacyjnych. Nadmierne spożycie wody soli i napojów gazowanych działa szkodliwie na nogi - może powodować obrzęk. Nadmierna waga zwiększa obciążenie stóp, więc utrata wagi jest dobra dla zdrowia nóg. Stopy przenoszą ciężar całego ciała, dlatego są bardzo obciążone. Buty powinny być wysokiej jakości i wygodne. Ważne jest, aby nogi mogły nim oddychać. Jeśli nie będziesz przestrzegać tych ważnych zasad, wzrasta ryzyko pęknięć i odcisków, które mogą przekształcić się w poważniejsze problemy. Początkowo mogą nie dawać żadnych objawów, ale powodują dyskomfort, swędzenie, pieczenie, ból podczas chodzenia i nieprzyjemny zapach.

spuchnięta stopa

Wyeliminuj przyczyny odcisków na czas

Odciski to rodzaj osłony, która chroni nogę przed ciągłymi urazami i obciążeniami mechanicznymi. Różnią się od modzeli tym, że nie zawierają wilgoci, ale są suchymi i twardymi grudkami skóry. Modzele mogą powodować bolesne odczucia. Problem objawia się niepostrzeżenie: skóra na obszarach stóp, które są narażone na ucisk, zaczyna stopniowo stawać się szorstka, a następnie gęstnieje. Na początkowym etapie taką skórę można jeszcze usunąć w domu, ale poważniejsze formy wymagają specjalistycznej interwencji. Odciski są niebezpieczne, ponieważ mogą powodować słabe krążenie, obrzęk i ból. Przyczyny ich pojawienia się mogą być różne, dlatego najpierw ważne jest ustalenie problemu, a dopiero potem przystąpienie do leczenia. Modzele pojawiają się w tych miejscach stóp, w których skóra jest pod naciskiem niewygodnych butów

Na początek ważne jest, aby pozbyć się niewygodnych butów i zapobiec tarciu mechanicznemu w miejscu, w którym pojawiają się odciski. Konieczne jest regularne stosowanie ciepłych kąpieli stóp oraz używanie specjalnych emolientów. Jeśli problem nie znika, musisz udać się do lekarza. W żadnym wypadku nie należy próbować samodzielnie odcinać skóry - może to prowadzić do skaleczeń i poważniejszych komplikacji.

Nie próbuj łagodzić bólu środkami ludowymi

Jeśli odciski powodują dyskomfort, na początkowym etapie kąpiele z olejkami eterycznymi, okłady, maseczki do stóp i specjalne kosmetyki nawilżające pomogą go zmniejszyć. Jednak pomoże to tylko tymczasowo schłodzić skórę i zmniejszyć niewielki ból - dalsze leczenie należy koniecznie przeprowadzić zgodnie z zaleceniami specjalisty, w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wiele osób zaleca stosowanie środków ludowej w leczeniu pęknięć, odcisków i modzeli. Mogą pomóc, ale jako profilaktyka i dodatkowy środek w leczeniu, ale nie należy oczekiwać od nich szybkiego efektu i całkowitego wyeliminowania problemów. Kompresy i maski są bezużyteczne, jeśli zaniedbuje się odciski i pęknięcia.