Wolumetryczny lifting twarzy - efekty i wskazania

Nowa estetyka > Twarz > Wolumetryczny lifting twarzy - efekty i wskazania Dr n. med. Łukasz Bełza Wiele lat temu zajmowałem się medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną.

Z wiekiem utrata tkanek i zwiotczenie skóry pod wpływem grawitacji stają się bardziej widoczne. Urządzenia i metody takie jak mezoterapia, Dermapen czy karboksyterapia mogą poprawić ogólny stan skóry (cieńsza, bardziej napięta). Zabiegi te mogą redukować zmarszczki, ale nie odbudowują objętości utraconej w wyniku utraty podskórnej tkanki tłuszczowej lub łącznej.

Lifting wolumetryczny z kwasem hialuronowym

Wypełniacz stosowany jest w celu zwiększenia objętości tkanek i konturu twarzy. Preparaty wolumetryczne pozwalają na "wypchnięcie" skóry do przodu, co może zredukować zmarszczki i bruzdy na twarzy, a także zapadnięcia twarzy spowodowane utratą tłuszczu. Zabiegi wolumetryczne, które są mniej oczywiste to m.in. korekta kształtu nosa czy odmładzanie dłoni.

Wolumetria twarzy - Ile ml produktu potrzebujesz?

Cel zabiegu będzie determinował objętość użytych kwasów hialuronowych, która może wynosić od 0,1 do 2ml.

Korekty miejscowe

- Zaliczamy do nich korektę zapadnięcia pod oczami czyli tzw. kobolda, korektę skrzywionego nozdrza, zapadniętych skroni oraz korektę krzywego nosa. Zazwyczaj wystarcza jedna ampułka produktu, czyli zwykle wystarcza 1 ml Istnieje wiele pojemności strzykawek. Jeśli początkowy efekt nie jest zadowalający, to po kolejnej konsultacji będzie można podać pozostałą objętość ampułki-strzykawki.

Zaburzone proporcje twarzy

Korekta asymetrii, takich jak krótka linia żuchwy, nierówna linia szczęki, dysproporcja ust, nierówny uśmiech czy uwypuklenie kości policzkowych na różnych wysokościach. Ważne jest użycie odpowiedniej ilości preparatu i zmysł estetyczny, aby przywrócić symetrię twarzy. Wypełniacz podaje się najczęściej w ilości 0,5-2 ml.

Odmłodzenie twarzy

Polega ona na podaniu mniejszej ilości preparatu, od 0,1 do 0,5 ml, ale gęstszym rozprowadzeniu go na większym obszarze twarzy.

Wypełniacze wolumetryczne

Do powszechnie stosowanych stymulatorów tkankowych w wolumetrii należą Sculptra, Ellanse (poliprolakton), Radiesse (wapniowo-hydroksyapatytowy).

Stymulują produkcję i utrzymanie kolagenu i elastyny. Na efekty trzeba będzie poczekać, gdyż nie dają one od razu widocznej przebudowy tkanek.
 • Kwas L-polimlekowy - wolumetria, wygładzanie średnich i głębokich linii
 • Radiesse - Dolina łez, zapadnięte policzki i dłonie, średnie i głębokie zmarszczki. Ponieważ działa jako wypełniacz, jest jedynym wymienionym biostymulatorem, który zapewnia natychmiastowy efekt wolumetryczny. Efekt ten utrzymuje się przez 12 miesięcy lub dłużej.
 • Ellanse - twarz, szyja, dekolt, dłonie. Efekt może utrzymywać się do czterech lat w zależności od produktu.

Usieciowane kwasy hialuronowe (np. Restylane, Filorga, Juvederm, Stylage). Jest to najczęściej stosowana forma kwasu HA. Choć efekty wolumetryczne podania hialuronianu są widoczne od razu po zakończeniu zabiegu, nie jest on wchłaniany do organizmu w czasie, więc wymaga powtórzenia. Efekt może utrzymywać się od 6-12 miesięcy w zależności od preparatu (zalecenia producentów). W przypadku dużych ubytków tkanek konieczne jest podanie większej ilości wypełniacza, aby uzyskać zadowalający efekt. Może to spowodować mniej naturalny rezultat.

Najczęściej stosuję zabiegi wolumetryczne:

 • Restylane Volyme to zabieg korygujący owal twarzy, policzki i podbródek.
 • Filorga Voluma
 • Princess Volume - Korekta konturu twarzy, podbródka i policzków
 • Juvederm Voluma to preparat do korekcji policzków.
 • Stylage XL

Restylane Volyme zawiera lidokainę, która ułatwia zabieg. Kolejne zastrzyki nie powinny być wyczuwalne.

Lifting wolumetryczny - wskazania

 • Wolumetria twarzy, linii żuchwy i policzków
 • Odmłodzenie dłoni
 • Modelowanie okrągłej lub bardzo szczupłej twarzy po znacznej utracie wagi
 • Skrzywienie grzbietu nosa, garb przy nosie
 • Opadnięte skronie

Dla kogo przeznaczony jest zabieg wolumetrii?

Przeciwwskazaniem do podawania kwasu HA jest alergia na kwas hialuronowy i polimlekowy, a także na wszelkie inne składniki preparatu. Reakcje uczuleniowe są często spowodowane przez śladowe ilości innych składników, a nie hialuronu. Ważne jest, aby pacjent był świadomy, jaki preparat otrzymuje. Inne przeciwwskazania to infekcje i problemy naczyniowe.

W moim gabinecie używam tylko sprawdzonych produktów najlepszych producentów. Nie wykonuję zabiegów wypełniania u kobiet w ciąży i karmiących. Do zabiegu pacjent musi być w dobrym stanie zdrowia i w ogólnej dobrej kondycji.

Ograniczenia wiekowe.

Liftingów z użyciem wypełniaczy wolumetrycznych nie wykonuje się u młodych pacjentów. Pacjenci ci nie mogą wykazywać oznak starzenia się lub nie doświadczyli utraty podskórnej tkanki tłuszczowej. Nie wiadomo jaki jest cel takiego zabiegu i jaki efekt estetyczny chcemy osiągnąć. U osób poniżej 25 roku życia organizm może naturalnie produkować nowe włókna kolagenowe. Aby przyspieszyć ten proces u pacjenta z problematyczną okolicą twarzy, potrzebny jest niewielki impuls. Naturalne efekty może przynieść np. mezoterapia z wykorzystaniem fibryny lub osocza bogatopłytkowego.

Wolumetria a wszystkie inne procedury estetyczne

Wypełniacze nie powinny być nigdy podawane jednocześnie z innymi zabiegami medycyny estetycznej, takimi jak dermabrazja czy peelingi chemiczne. Powinny być one rozdzielone na co najmniej dwa tygodnie. W przypadku silniejszych podrażnień może to trwać dłużej.

Dr Łukasz Bełza

Bibliografia 1. Murad Alam. Lifting niechirurgiczny. Seria Dermatologia kosmetyczna wydawnictwa Elsevier Urban & Partner 2011, 2011. Gerhard Sattler, Uliana Guout, Wypełniacze - ilustrowany przewodnik kliniczny, Warszawa 2018,