Zapalenie mieszków włosowych to zakaźny proces, który rozwija się w środkowej i głębokiej części ludzkich mieszków włosowych. Patologii towarzyszy tworzenie wielu krost z ropną zawartością. Powodem mogą być bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. W miarę postępu infekcji zwiększa się liczba krost na skórze pacjenta. Po otwarciu ogniska powstają wrzody, a kiedy się zagoją, powstają małe blizny.

Informacje ogólne

Choroba jest szeroko rozpowszechniona wśród mieszkańców krajów o wysokiej wilgotności i temperaturze powietrza. Takie warunki klimatyczne przyczyniają się do rozprzestrzeniania się zakaźnych uszkodzeń mieszków włosowych. Nieprzestrzeganie zasad higieny osobistej przez daną osobę prowadzi do aktywnego rozmnażania się patogenów na skórze. Często przyczyną zapalenia mieszków włosowych jest powierzchowne zapalenie mieszków włosowych - ostiofolliculitis. Rozprzestrzenianie się infekcji w dolnych partiach pęcherzyka prowadzi do powstania ropnych krost. W 70% przypadków zapalenie mieszków włosowych rozwija się pod wpływem gronkowców i paciorkowców. Rzadziej występują Pseudomonas, czynniki wywołujące kiłę i rzeżączkę lub grzyby Candida. Wirusy mięczaka zakaźnego i półpaśca są najrzadszymi przyczynami zapalenia mieszków włosowych. Około 10% zgłoszonych klinicznie przypadków zapalenia mieszków włosowych objawia się na tle aktywności pasożytniczych roztoczy Demodex folliculorum i Demodex brevis. Patogeny wnikają do mieszków włosowych przez uszkodzone obszary: zadrapania i otarcia. Osoby cierpiące na swędzące zapalenie skóry i nadmierną potliwość są podatne na infekcje. Osłabienie odporności pacjenta prowadzi do przeniknięcia infekcji do mieszków włosowych. Z tego powodu dermatolodzy zalecają podjęcie działań profilaktycznych u kobiet i mężczyzn, u których zdiagnozowano cukrzycę i przewlekłe infekcje. Często choroba objawia się u osób zakażonych wirusem HIV i pacjentów przyjmujących leki immunosupresyjne.

zmiany skórne na twarzy kobiety

Objawy

Objawy zapalenia mieszków włosowych u mężczyzn i kobiet są takie same w większości postaci choroby - dermatolodzy zalecają podobne leczenie pacjentom obu płci. Najbardziej wyraźnym objawem zakaźnego uszkodzenia mieszka włosowego jest pojedyncza krosta wypełniona treścią ropną, której środek jest wypełniony przez włosy. Po kilku dniach formacja otwiera się sama, oddzielając niewielką ilość ropy. W miejscu krosty tworzy się wrzód z gęstą, krwawą ropną skórką. Gojenie powstałej rany prowadzi do powstania ogniska przebarwienia lub blizny. W 80% klinicznie zdiagnozowanych przypadków choroby na skórze pacjentów tworzą się liczne krosty. Typowe miejsca ich lokalizacji to twarz, skóra głowy, pachy, łono, wewnętrzna strona ud. Silna bolesność i swędzenie pojawiają się po utworzeniu dużego skupiska krost. W przypadku braku opieki lekarskiej i nie przestrzegania zasad higieny osobistej, pacjentowi mogą grozić powikłania: ropnie, ropowce i zapalenie hydradenitis.

Leczenie

Specyfikę leczenia zapalenia mieszków włosowych określa lekarz, biorąc pod uwagę rodzaj choroby zidentyfikowanej u pacjenta. W przypadku patogenów typu bakteryjnego dorosłym i dzieciom podaje się maść z antybiotykami. Walka z patogenami o charakterze grzybowym odbywa się za pomocą środków przeciwgrzybiczych. Leki przeciwwirusowe są stosowane do zwalczania choroby opryszczki. Terapia miejscowa w leczeniu zapalenia mieszków włosowych zlokalizowanego na twarzy jest skuteczna w początkowej fazie choroby. Kiedy pojawi się wiele krost, pacjent będzie musiał leczyć wysypkę alkoholowymi roztworami lub fucarcinum. Możesz powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji, regularnie lecząc, nacierając skórę alkoholem salicylowym lub borowym. Pomocnym środkiem terapeutycznym jest naświetlanie ciała i kończyn dziecka lub osoby dorosłej promieniami ultrafioletowymi.