Jednym z najczęstszych urazów w życiu codziennym jest oparzenie. Niemal każdy z nas, przynajmniej raz w życiu chwycił gorącą patelnię, polał wrzątkiem lub spalił się na słońcu. Choć większość oparzeń jest niegroźna, to pierwsza pomoc pomoże zminimalizować konsekwencje dla organizmu. W przypadku poważnych obrażeń termicznych skóry, należy zasięgnąć porady lekarza. Drobne oparzenia można leczyć również w domu. Powinieneś jednak wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku oparzeń dowolnego stopnia, a także jak je leczyć.

Co to jest oparzenie?

Oparzenie to uszkodzenie tkanek ciała. Może dotknąć nie tylko zewnętrzną skórę, ale także drogi oddechowe, jamę ustną, przełyk. Oparzenia mogą mieć różny charakter:

Chemiczne. Uszkodzenie tkanki ludzkiej następuje w wyniku interakcji z agresywnymi chemikaliami: kwasem, zasadą, żrącą cieczą. Mogą wpływać zarówno na naskórek, jak i na narządy wewnętrzne człowieka, oczy.

Słoneczne. Od dłuższego przebywania w jasnym słońcu, ryzykujemy poparzeniem światłem ultrafioletowym. Oparzenie słoneczne jest niebezpieczne, ponieważ trudno je poczuć. Oprócz promieni ultrafioletowych oparzenia promieniowaniem mogą wynikać z promieniowania podczerwonego, które oddziałuje nie tylko na skórę, ale także na oczy.

Elektryczne. Oparzenie elektryczne może być efektem uderzenia pioruna, a także kontaktu z otwartymi kablami, wadliwym okablowaniem i niewłaściwym użytkowaniem urządzeń gospodarstwa domowego. Takie oparzenia z reguły wpływają na duże obszary ciała, a także pozostawiają na skórze ślady wejścia i wyjścia ładunku.

Termiczne. Oparzenia termiczne występują w wyniku narażenia na wysokie temperatury, w kontakcie z gorącymi przedmiotami, otwartym płomieniem, gorącą cieczą.

oparzenie słoneczne

Co robić w przypadku poparzenia?

Wszystko zależy od stopnia oparzenia. W przypadku I stopnia pojawia się niewielka, powierzchowna zmiana. Po wygojeniu nie ma blizn. Występuje ból, zaczerwienienie, obrzęk. Ponieważ uszkodzenie nie jest poważne, leczenie można przeprowadzić w domu.

II stopień to całkowite uszkodzenie warstw skóry; możliwy jest rozwój choroby oparzeniowej - nieprawidłowości w pracy narządów wewnętrznych. Występuję bolesne odczucia, pęcherze wypełnione płynem. W skrajnych przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza i leczenie w szpitalu. W przypadku oparzeń III i IV stopnia konieczne jest wezwanie pomocy medycznej.

Pierwsza pomoc w oparzeniach

Im dłuższy kontakt z gorącą powierzchnią, substancją chemiczną, parą, tym większe ryzyko poważnego uszkodzenia tkanki. Dlatego przede wszystkim usuń źródło oparzenia. Ochłodź zraniony obszar. Jeśli nie ma poważnych obrażeń lub otwartej rany, dotknięty obszar należy ochłodzić. Włóż część ciała pod zimną wodą na 10 minut. W przypadku oparzeń twarzy nie używaj lodowatej wody. Okresowo spłukuj twarz ofiary wodą o temperaturze pokojowej. Sprawdź dotknięty obszar. Przy drobnych oparzeniach I i II stopnia - leczenie można wykonać w domu. Jeśli zmiana jest znacznie poważniejsza, należy pilnie zwrócić się o pomoc lekarską. Karetkę należy wezwać, jeśli:

  • obszar zmian skórnych jest większy niż powierzchnia dłoni;
  • wystąpiły oparzenia oczu, nosa, głowy i dróg oddechowych;
  • wystąpiły oparzenia III i IV stopnia.

Czego nie robić:

  • nie nakładaj lodu na spalony obszar;
  • nie otwieraj pęcherzy ani nie odklejaj skóry, aby uniknąć infekcji;
  • nie wolno zdejmować ubrań, które przykleiły się do rany;
  • nie przyklejaj plastra;
  • nie dotykaj oparzenia rękami.

Powrót do zdrowia jest ważnym krokiem w leczeniu w domu. Głównym zadaniem jest dezynfekcja i wyleczenie zranionej skóry. W miejscu oparzenia pojawia się pęcherz z przezroczystym płynem w środku. Przy odpowiedniej pielęgnacji w ciągu kilku tygodni pod blistrem pojawi się nowa warstwa skóry, a martwe komórki same odpadną. Skóra po regeneracji jest bardzo wrażliwa i delikatna, dlatego należy ją pielęgnować specjalnymi preparatami. Jest to konieczne, aby oparzenie nie pozostawiło śladów na skórze.