Zabiegi laserowe na twarz - rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu (laser frakcyjny, VPL)

Nowa estetyka > Laser w medycynie estetycznej > Zabiegi laserowe twarzy - rekonwalescencja i sugestie po zabiegu (lasery frakcyjne, lasery VPL) Dr n. med. Łukasz Bełza Wieloletni związek z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenie z zakresu ginekologii i obsesji ukończone w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Wrocław.

Laser VPL i laser frakcyjny (ablacyjny) to dwie najpopularniejsze przeze mnie terapie laserowe dla skóry szyi i twarzy. Laser frakcyjny jest trudniejszy w pielęgnacji i wymaga wyłączenia się z codziennego życia na kilka dni. Pozostawia na skórze widoczne ślady w postaci "oczek", co dla niektórych osób może być niekomfortowe. VPL nie pozostawia żadnych śladów na skórze. Będziesz jednak musiała dokonać drobnych wyrzeczeń i chronić swoją skórę przez kilka tygodni. Pokażę Ci jak pielęgnować skórę po zabiegu laserowym, aby przyspieszyć regenerację i zapewnić jak najlepsze efekty.

Laser frakcyjny - zalecenia po zabiegu i rekonwalescencja

Laser frakcyjny to świetna metoda radykalnego odmładzania twarzy. Redukuje zmarszczki, poprawia napięcie i jędrność skóry. Jest idealny dla pacjentów, którzy są starsi i nie mają zdolności do samoregeneracji. Inne metody, takie jak mezoterapia osoczem czy mezoterapia witaminowa, mogą nie zapewnić zadowalających efektów.

 • Pacjenci skarżą się na uczucie ściągnięcia skóry, zwłaszcza jeśli mają naturalnie suchą skórę. Uczucie to można porównać do łagodnego oparzenia słonecznego. Po umyciu twarzy, dzień później można nałożyć pierwszy krem regenerujący. Proces złuszczania naskórka i regeneracji skóry przyspiesza się poprzez wysuszenie skóry przez 24 godziny. Woda ma działanie nawilżające, więc może niepotrzebnie zmiękczyć naskórek. Zwiększa to ryzyko infekcji, a także wydłuża czas rekonwalescencji. Po zabiegu stosuje się krem regenerujący, np. Cicallfate. Krem ten powinien być nakładany przez pacjenta 6-8 razy dziennie.
 • Można myć skórę ciepłą, letnią (lub termalną) wodą. Nie należy zbytnio podgrzewać wody, gdyż może to spowodować dodatkowy dyskomfort. Do osuszenia należy użyć ręcznika papierowego lub ręcznika. Tkaninowe ręczniki mogą być siedliskiem bakterii, co może prowadzić do rozwoju infekcji. Zastosuj ręcznik delikatnie, aby osuszyć twarz. Nie należy trzeć skóry. Skóra stanie się czerwona i obrzęknięta. Unikać wszelkich czynności, które mogłyby spowodować podrażnienie. Najlepiej ograniczyć kontakt z twarzą do minimum.
 • W celu złagodzenia obrzęku i napięcia skóry można stosować zimne okłady.
 • Po 24-48 godzinach widoczne będą mikrouszkodzenia naskórka, stopniowo zamieniające się w strupki. Jest to zjawisko normalne. Nie należy drapać strupków i złuszczającego się naskórka. Ostatecznie odpadną one same po kilku dniach.
 • Przez co najmniej tydzień po zabiegu nie wolno używać kolorowych kosmetyków. Dozwolone są jedynie zalecane kremy regenerujące (takie Cicalfate, Zinalfate). Do czasu pełnego wygojenia nie należy stosować domowych peelingów.
 • Należy rozważyć wzięcie kilku dni wolnego po zabiegu ze względu na widoczne blizny na skórze. Przejdą one w brązowe strupy (do trzech dni) i kolejne złuszczanie się skóry (do dziesięciu dni). W razie potrzeby może zostać udzielone zwolnienie lekarskie.
 • Ćwiczenia (fitness, siłownia itp.) należy przerwać na 3 dni. Należy przerwać na trzy dni Zwiększa to szansę na zakażenie.
 • Unikaj sauny i basenów przez co najmniej 7 dni. Wysoka temperatura i chlorowane wody zwiększają ryzyko zakażenia.
 • Po zabiegu obowiązuje zakaz opalania przez co najmniej 4-6 tygodni. Należy codziennie stosować krem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (minimum SPF50), nawet zimą i przy pochmurnej pogodzie. Po zabiegu laserowym opalanie może spowodować przebarwienia, które są bardzo trudne do usunięcia.
 • Czas pomiędzy dwoma kolejnymi zabiegami laserowymi na tym samym obszarze wynosi min. 45 dni. Należy również odczekać co najmniej miesiąc zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek zabiegi złuszczające, które mogą naruszyć strukturę naskórka (np. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja.
 • Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o wszelkich poprzednich zabiegach, które były wykonywane na tym samym obszarze skóry, zanim zdecydujesz się na kolejny zabieg.

Laser VPL - rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu.

Laser VPL to jedna z najskuteczniejszych metod redukcji rumienia i zamykania naczyń krwionośnych na skórze twarzy. Redukuje przebarwienia, a także drobne zmarszczki mimiczne.
Chociaż procedura jest bezbolesna i nie wymaga znieczulenia przez większość czasu, może być odczuwany lekki dyskomfort z powodu ciepła. Znieczulenie może być podawane pacjentom, którzy są wrażliwi na ból, ale rzadko jest to konieczne. Chociaż laser VPL może sprawić, że skóra będzie lekko zaczerwieniona, nie pozostawia żadnych widocznych śladów.

 • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe przez 4 tygodnie po zabiegu. Stosuj wysoki filtr przeciwsłoneczny (najlepiej co najmniej 50 SPF) i unikaj łóżek opalających. Dla pewnej ochrony zalecany jest zabieg VPL na skórę twarzy. Najlepiej stosować filtry przeciwsłoneczne nawet w pochmurne dni i zimą, gdy słońce jest nisko. Hiperpigmentacja może wynikać z ekspozycji na słońce, które nie jest wystarczająco silne, aby chronić skórę. Może to być trudne do leczenia.
 • Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących kosmetyków czy makijażu. Po zabiegu można natychmiast umyć skórę mydłem i kremem.
 • Ważne jest, aby dać skórze odpocząć. Przez co najmniej 1-3 dni należy unikać stosowania kosmetyków złuszczających. Najlepiej po zabiegu VPL na rumień lub naczynka unikać intensywnej aktywności fizycznej i sauny. Aktywności te podnoszą temperaturę ciała i zwiększają mikrokrążenie w skórze twarzy.
 • Podobnie jak inne zabiegi laserowe, serię należy wykonywać w regularnych odstępach czasu. Może to być od 2 tygodni (zamykanie naczynek), do 4 tygodni (fotoodmładzanie i usuwanie przebarwień).