Otarcie skóry, choć raczej niegroźne to nieprzyjemna rzecz. Podpowiemy, jak udzielić pierwszej pomocy przy otarciach, jak je leczyć i co może przyspieszyć gojenie otarć.

Co to jest otarcie

Otarcia są dość powszechne latem, zwłaszcza jeśli lubisz zajęcia na świeżym powietrzu. Nawet nakolanniki i ochraniacze na łokcie nie zawsze chronią przed otarciami i trudno znaleźć osobę, która nigdy w życiu nie doznała takich urazów. Co to jest otarcie? Jest to uszkodzenie górnej warstwy skóry spowodowane kontaktem z szorstką powierzchnią. Najczęściej zdarzają się otarcia od asfaltu - gdy dziecko lub dorosły porusza się z dużą prędkością i się przewraca. Zadrapanie to uszkodzenie naskórka (wierzchniej warstwy skóry), ograniczone obszarowo i zwykle liniowe. Otarcie jest bardziej znaczącą ingerencją w powierzchniowe warstwy skóry. Cięcie to całkowite uszkodzenie wszystkich warstw skóry, któremu w niektórych przypadkach może towarzyszyć uszkodzenie leżących poniżej tkanek.

Reagowanie

Typowe metody pierwszej pomocy (samopomocy) w przypadku skaleczeń i otarć to:

  • przemycie rany;
  • zatrzymanie krwawienia;
  • nałożenie sterylnego bandaża;
  • stosowanie środka antyseptycznego.

Najlepszą metodą leczenia drobnych skaleczeń i zadrapań jest spłukanie powierzchni czystą wodą z mydłem za pomocą wacika lub kawałka czystej szmatki. Płukanie należy powtarzać, aż do całkowitego zamknięcia nacięcia. Silnie zanieczyszczoną ranę dobrze przemywa się nadtlenkiem wodoru. Zadrapania można zmyć wodą lub balsamem antyseptycznym.

Po wyschnięciu rany gazą należy nałożyć suchy, sterylny opatrunek, aby utrzymać rany w czystości, aż do całkowitego zagojenia. W przypadku głębokich ran, podczas nakładania bandaża lub gipsu, brzegi nie powinny być zbyt ciasne, ponieważ może to stworzyć warunki do rozwoju patogenów beztlenowych. Stosowanie bandaży jest niepożądane, ponieważ bandaż może przykleić się do rany i spowodować uszkodzenie tkanek wokół rany. W przypadku głębokich otarć zaleca się stosowanie opatrunku pokrytego silikonem, który jest delikatnie przytwierdzany do otaczającej tkanki, a nie np. do obszaru rany.

otarcie skóry

Zagrożenie

Otarcia same w sobie nie są niebezpieczne, zwykle nie dotykają nawet dużych naczyń, kontuzja usuwa tylko naskórek, ale każde uszkodzenie skóry jest bramą do możliwej infekcji, dlatego konieczne jest leczenie otarć niezależnie od ich lokalizacja, powierzchnia i głębokość. Bakterie mogą przedostać się do rany, a wśród nich także te, z którymi organizm sam sobie nie poradzi. Sama warstwa ochronna w miejscu otarcia utworzy się na nim w ciągu kilku godzin, a to dość długi czas, dlatego lepiej zdezynfekować miejsce otarcia. Przede wszystkim umyj ręce, a następnie delikatnie spłucz otarcie czystą wodą, usuń wszelkie fragmenty piasku, brudu i ogólnie wszystkie ciała obce z wierzchniej warstwy skóry. Można do tego użyć również nadtlenku wodoru, który dzięki temu, że się pieni, bardzo skutecznie zmywa zabrudzenia. Gdy wykluczysz możliwość zarażenia się tężcem, daj szansę organizmowi samoczynne wyleczenia otarcia. Jeśli otarcie kolana może zetknąć się z brudem, lepiej założyć suchy bandaż, ale z reguły dużo korzystniejsze jest pozostawienie otarcia w kontakcie z otwartym powietrzem - zagoi się znacznie szybciej. Etapy leczenia to:

  • Powierzchnia otarcia w stosunku do reszty powierzchni skóry jest niejako w zagłębieniu (pierwszy dzień).
  • Pojawia się skorupa chroniąca przed otarciami, obszar uszkodzony przez skórkę wystaje w porównaniu z poziomem reszty skóry (proces trwa do 3 dni).
  • Pod skórką wyrasta nowa zdrowa skóra, sama skorupa złuszcza się (4-6 dni). Lepiej nie drapać ani nie usuwać jej samodzielnie - spowalnia to gojenie się otarcia. Skórka jest potrzebna, aby chronić świeżą skórę przed uszkodzeniami mechanicznymi.