Labiaplastyka: labiominoplastyka lub labiomajoroplastyka

Nowa estetyka > Ciało > Labiaplastyka: labiominoroplastyka dr n. med. Łukasz Bełza Wieloletni związek z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenie z zakresu ginekologii i obsesji ukończone w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Wrocław.

Większość pacjentek decyduje się na labioplastykę ze względu na dyskomfort, który przeszkadza w codziennym życiu i współżyciu. Pacjentki, które decydują się na ten zabieg wyłącznie ze względów estetycznych, stanowią drugą grupę. Chodzi im o dyskomfort psychiczny, poczucie własnej wartości czy wstyd podczas seksu. Obala to mit, że ginekologia estetyczna to fanaberia bez wskazań medycznych.

Labioplastyka może być wykonana na wargach sromowych mniejszych (labiominoroplastyka), i/lub większych (labiomajoroplastyka). Labiominoroplastyka jest bardziej powszechna, ponieważ rozwiązuje najczęstsze problemy, takie jak dysproporcja, przerost i asymetria. Wargi sromowe większe składają się głównie z tkanki tłuszczowej, co sprawia, że są mniej podatne na dysproporcje anatomiczne.

Zmiany te są często wrodzone lub uwarunkowane genetycznie i ujawniają się w okresie dojrzewania płciowego. Niedobór lub nadmiar tkanki tłuszczowej może również wpływać na kształt warg sromowych. Ich kształt może się zmieniać wraz ze zmianami masy ciała lub odwrotnie. U pacjentek, u których doszło do znacznej utraty masy ciała, często występuje przerost labia majora. Urazy, wcześniejsze operacje ginekologiczne, poród naturalny i trauma to możliwe przyczyny nabytej asymetrii.

Plastyczność warg sromowych mniejszych (labia minora)

Metody i przebieg zabiegu

Istnieją trzy opcje labiominoplastyki: labioplastyka z wykorzystaniem częstotliwości radiowej, cięcie laserem CO2 oraz operacja z użyciem skalpela. Obecnie skalpele nie są już stosowane. Zastępuje się je cięciami o częstotliwości radiowej i laserem frakcyjnym CO2. Są one bardziej precyzyjne i powodują mniejszy uraz tkanek. Fale radiowe mogą być stosowane jako alternatywa dla skalpela. Zmniejsza to traumatyzację tkanek i ryzyko krwawienia. Pomaga również w przypadku obrzęku. Labioplastyka z wykorzystaniem fal radiowych trwa od 40-60 minut.

Zabieg zmniejszania warg sromowych mniejszych

Zabieg wykonywany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym, choć znieczulenie ogólne może być zażyczone przez pacjentkę. Można w nich zastosować szwy rozpuszczalne, które ulegają biodegradacji w ciągu około dwóch miesięcy. Dlatego nie trzeba ich ściągać. Nowa Estetyka ściąga szwy 8 dni po zabiegu. Dzięki temu efekt końcowy jest bardziej satysfakcjonujący, a blizny mniej widoczne.

Rekonwalescencja po zabiegu labiomajoroplastyki/labiominoplastyki.

Po zabiegu pacjent nie jest zamknięty w szpitalu. Możesz opuścić klinikę niemal natychmiast po zakończeniu zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Być może nie będzie wymagane zwolnienie lekarskie w zależności od wykonywanej pracy , ale zalecamy prowadzenie prostego trybu życia przez pierwsze 8 dni

. . Z tego powodu należy unikać siedzenia przez ponad dwa tygodnie po zabiegu. Pacjent otrzymuje listę leków farmakologicznych, które mogą być stosowane w celu analizowania bólu i przyspieszenia gojenia się ran. W celu zmniejszenia dyskomfortu przez kilka dni po zabiegu można stosować w miarę potrzeby chłodne okłady. W 8 dniu po zabiegu odbywa się pierwsza wizyta kontrolna. Kolejne zostaną zaplanowane po 2 do 6 tygodniach.

Rekonwalescencja po labioplastyce trwa 6-8 tygodni. W tym okresie nie wolno brać kąpieli, pływać w basenach, saunach, korzystać z solarium, gdyż mogą one zwiększyć ryzyko infekcji. Po sześciu tygodniach od zabiegu można powrócić do pełnej aktywności seksualnej.

Przeciwwskazania

Pacjentki w ciąży lub matki karmiące nie powinny poddawać się labioplastyce. Nie zaleca się jej również pacjentom z infekcją okolic intymnych. Inne przeciwwskazania to m.in. niewyrównana cukrzyca, autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej, zaburzenia krwi oraz nikotynizm.

Labiaplastyka większa lub labiomajoroplastyka

Wskazania

Celem labioplastyki warg sromowych jest korekcja asymetrii i poprawa estetyki asymetrycznych lub zdeformowanych warg sromowych. Najczęstszą przyczyną wykonania zabiegu jest nadmiar skóry w okolicy krocza. Może to być spowodowane utratą wagi, wielokrotnym porodem naturalnym lub po prostu zwiotczeniem skóry w wyniku starzenia się. Wiele kobiet doświadcza atrofii (labia majora) po menopauzie, kiedy to spada produkcja estrogenów, kolagenu i elastyny. Okolice miejsc intymnych są pozbawione objętości, a skóra staje się smukła na skutek działania grawitacji. Często dochodzi również do zwiększenia długości warg sromowych mniejszych.

Labiomajoroplastyka. Wskazania:

  • Atrofia (zanik), wargi sromowej większej
  • Zwiotczenie skóry i niedobór tkanki tłuszczowej okolicy krocza
  • Asymetria, deformacja warg sromowych większych
  • Przerost wargi sromowej większej

Procedura

Labiomajoroplastyka dotyczy zabiegu polegającego na usunięciu nadmiaru tkanek z okolic krocza. Pozwala przywrócić estetyczne proporcje i skorygować ewentualną asymetrię. Do wykonania tego zabiegu nie jest wymagane znieczulenie ogólne. Lekarz wykonuje precyzyjne cięcie w każdym miejscu połączenia warg sromowych większych i mniejszych - tak, aby nie było widocznych blizn. Istnieje kilka możliwości leczenia warg sromowych mniejszych. Należą do nich leczenie częstotliwością radiową, laser frakcyjny i cięcie skalpelem.

Wypełnianie warg sromowych większych

Po usunięciu nadmiaru skóry i pełnym wygojeniu ran, labiaplastykę większą można zakończyć wypełniając i modelując okolicę preparatem na bazie hialuronu (wypełniaczem) lub wykorzystując własny tłuszcz pacjentki z innej części ciała. Jest to mniej inwazyjny zabieg w ginekologii estetycznej. Wypełnianie kwasami hialuronowymi likwiduje wiotkość skóry, brak elastyczności. Można również zastosować laseroterapię, która wspomaga odnowę i odświeżenie skóry.

Wypełnienie warg sromowych większych własnym tłuszczem daje pozytywne efekty

Labioplastyka przed i po zdjęciach >>.