Otarcia pojawiają się, gdy skóra ociera się o szorstką powierzchnię, a tarcie to powoduje zaczerwienienie, podrażnienie i dyskomfort.

Co powoduje otarcia?

Chociaż twoja skóra jest twarda i może chronić cię przed wieloma czynnikami, to ma też swoją wytrzymałość. Powtarzające się tarcie, zwłaszcza w połączeniu z wilgocią, może powodować otarcia skóry. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn:

  • Nadwaga w okolicach ud, ramionach lub brzuchu może zwiększać ryzyko ocierania się skóry o siebie i powodowania podrażnień.
  • U biegaczy długodystansowych często występuje otarcie ze względu na powtarzające się ruchy biegania w połączeniu z poceniem się skóry i ubraniem, które ociera skórę.
  • Powtarzające się ocieranie ud i pośladków o siodełko rowerowe może powodować otarcia skóry.
  • Odzież, która jest zbyt ciasna, na przykład zbyt ciasny stanik lub bielizna, może wielokrotnie ocierać się o skórę i powodować otarcia.

To tylko kilka przykładów otarć skóry. Każda kombinacja wilgoci i tarcia skóry może powodować otarcia.

apteczka

Domowe sposoby na otartą skórę

Ważne jest, aby nie ignorować przetartej skóry. Stan zapalny, nasycona wilgocią skóra może prowadzić do infekcji skóry, jeśli nie jest leczona. Pierwszym krokiem do leczenia otartej skóry jest oczyszczenie tego obszaru za pomocą delikatnego mycia ciała i letniej wody. Osusz skórę i pozwól, aby dany obszar wietrzył się przez kilka minut, zanim zastosujesz jeden z poniższych domowych środków.

Aloes

Aloes jest sukulentem, który od dawna był używany do celów leczniczych. Przezroczysty żel znajdujący się w liściach był używany od wieków do łagodzenia i leczenia poparzonej skóry i innych ran powierzchniowych. Może również pomóc zmniejszyć podrażnienie i stany zapalne spowodowane otarciami. Jeśli masz w domu roślinę aloesu, możesz odłamać liść, wycisnąć żel i nałożyć go na skórę. Możesz także kupić liście aloesu w niektórych sklepach z naturalną żywnością. Jeśli nie możesz znaleźć liści Aloe Vera lub nie chcesz samodzielnie wyciągać żelu, możesz kupić żel Aloe Vera w aptece lub w Internecie.

Wazelina

Według badań opublikowanych w British Journal of Sports Medicine, stosowanie wazeliny na otartą skórę może pomóc zmniejszyć dalsze podrażnienia. Ponieważ nie wchłania się szybko w skórę, wazelina może również zapobiegać otarciom. Kremy z tlenkiem cynku skutecznie blokują wilgoć i zapobiegają otarciom.

Olej kokosowy

Olej kokosowy może zmniejszać stany zapalne, wspomagać gojenie się ran i zabijać bakterie na skórze. Wetrzyj niewielką ilość oleju kokosowego, aby złagodzić wszelkie otarcia skóry. Chociaż olej kokosowy może pomóc leczyć podrażnioną skórę, może nie utrzymywać się na niej długo. To sprawia, że jest nieskuteczny w zapobieganiu otarciom.

Skrobia kukurydziana

Skrobia kukurydziana ma zdolność wchłaniania dodatkowej wilgoci ze skóry i zmniejszania swędzenia. Może również szybko zregenerować skórę, co pomaga zapobiegać dalszemu tarciu i podrażnieniom. Skrobia kukurydziana może być stosowana jako alternatywa dla talku w proszku.

Masło shea

Masło shea to balsam bogaty w kwasy tłuszczowe, który może zmiękczyć i odżywić skórę. Ma również właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w gojeniu się skóry.

Bezpieczeństwo

Te środki są zwykle bezpieczne w stosowaniu na umiarkowanie otartej skórze. Jeśli jednak na twojej skórze występują pęcherze lub otwarte rany, najlepiej pozostawić je bez pudrów lub płynów do czasu wygojenia skóry i utworzenia bariery ochronnej. Jedynym wyjątkiem jest wazelina. Nałóż ją na ranę, aż się zagoi, i zakryj ten obszar bandażem. Jeśli domowe środki zaradcze nie pomogą, możesz użyć miejscowego kremu kortykosteroidowego. Możesz kupić te kremy do stosowania miejscowego w większości aptek.