Otarcie jest powierzchowną raną, która jest efektem zetknięcia się naskórka z szorstką powierzchnią przez pewien czas. Najczęściej otarcia nie są niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale w niektórych przypadkach rana może ulec zakażeniu, a następnie pojawić się może ropienie.

Obtarcie pięty

Do otarcia pięty najczęściej dochodzi latem, gdy szorstka powierzchnia butów styka się ze skórą, a wysoka temperatura i wilgotność sprawia, że otarcia powstają szybciej i mają rozleglejszy charakter. Same otarcia są bardziej bolesne. Obejmują większą powierzchnie skóry, a tym samym dotykają większej liczby zakończeń nerwowych. Zdecydowana większość uszkodzeń skóry tego typu można leczyć w domu. W przypadku gdy rana nie jest poważna i nie pojawił się stan zapalny, miejsce otarcia wystarczy oczyścić i pozostawić bez opatrunku, co przyśpieszy czas gojenia rany. Wskazane jest użycie preparatu z allantoiną – przyśpieszy proces gojenia rany. Gdy pojawia się pęcherz, należy poczekać, aż ten pęknie, a następnie przemyć miejsce środkiem odkażającym.

Jak zapobiegać otarciom?

Najprostszym sposobem zapobiegania jest kupowanie odpowiednio dopasowanych butów. Jeśli nie masz takiej możliwości, to pierwszym krokiem jest zmniejszenie tarcia występującego między butami a stopami. Zacznij nosić skarpety. Mogą pełnić funkcję poduszki między stopą a butem. Używaj ochraniaczy palców lub czubków palców. Mogą amortyzować palce u buta i zapobiegać tarciu. Włóż wkładki do butów. Mogą one pomóc w zapobieganiu otarciom w obszarach takich jak pięty. Zastosuj taśmę papierową. Jest skutecznym środkiem zapobiegającym powstawaniu pęcherzy. Spróbuj nałożyć gładką, pojedynczą warstwę lekko klejącej taśmy papierowej, zwanej również taśmą chirurgiczną, na obolałym lub bolesnym obszarze.

Inne zabiegi

Spraw, aby twoje buty były wygodniejsze. Twoje buty mogą powodować ból stopy, ponieważ są nowe. Niektóre buty trzeba nosić kilka razy, aby zmniejszyć ich początkową sztywność. Użyj drewnianego lub plastikowego nożyka do butów na noc, aby delikatnie rozciągnąć buty. Wmasuj olejek kokosowy lub oliwę z oliwek, w brzegi skórzanych butów, które ranią stopy. Po kilku dniach buty powinny być bardziej miękkie i mniej szorstkie. Jeśli obawiasz się wpływu niektórych olejków na kolor lub trwałość buta, rozważ użycie odżywki do skóry zamiast oleju. Noś grube skarpety do butów. Następnie użyj suszarki do włosów, aby podgrzać ciasne miejsca przez około 30 sekund. Chodź w nich, gdy materiał buta jest jeszcze ciepły i elastyczny. Gdy uznasz, że są gotowe, zdejmij skarpetki i przymierz je.

otarcie stopy

Nie noś butów, które się ocierają

Jeśli otarcie buta postać pęcherza, najprawdopodobniej zagoi się samoistnie. Należy jednak trzymać go z dala od źródła tarcia. Innymi słowy, nie zakładaj butów, które spowodowały uszkodzenie, dopóki pęcherz nie zostanie wyleczony. Chociaż skóra nad blistrem pomoże chronić go przed infekcją, rozważ zastosowanie bandaża na tym obszarze, aby utrzymać go w czystości.

Domowe sposoby

Nałóż trochę miodu. Ten działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Nałóż żel Aloe Vera na dotknięty obszar. Aloes ma właściwości lecznicze i przeciwzapalne. Delikatnie wetrzyj wazelinę. Ma właściwości przeciwbakteryjne. Jednak pamiętaj, że najprostszą metodą jest kupowanie odpowiednio dopasowanych butów lub noszenie skarpet. Zapobieganie zwykle polega na nałożeniu na stopę pewnego rodzaju ochrony, takiej jak ochraniacze na palce lub noski, lub w butach, takich jak wkładki, w celu ochrony skóry przed tarciem. Jeśli występują u ciebie nawracające owrzodzenia lub pęcherze na stopach, które nie reagują na leczenie w domu i środki zapobiegawcze, porozmawiaj z lekarzem lub podologiem.