Oparzenie domowe jest częstym, bardzo nieprzyjemnym i bolesnym urazem. Przewrócona filiżanka herbaty, gorące żelazko - jest wystarczająco dużo sposobów na uszkodzenie termiczne skóry. Na szczęście nasilenie takiego oparzenia często nie przekracza pierwszego stopnia. Jednak udzielenie sobie pierwszej pomocy i jakoś uśmierzenie bólu jest konieczne natychmiast. Co można uznać za najlepsze lekarstwo na oparzenia?

Stopień oparzenia

Przed samo leczeniem upewnij się, że nie ma głębokich uszkodzeń tkanek. Dlatego musisz wiedzieć jak określić stopień oparzenia:

 • Oparzenie pierwszego stopnia. Uszkodzenie górnych warstw naskórka, w których obserwuje się zaczerwienienie i lekki obrzęk.
 • Oparzenie II stopnia. Głębsze warstwy skóry są uszkodzone: tworzą się bąbelki, zaczerwienienia i stany zapalne są silne, ostry ból.
 • Oparzenie III stopnia. Tkanki są uszkodzone aż do mięśni, a czasem głębiej. Bąble są duże i wypełnione żółtawą cieczą, pojawiają się strupy, ból jest trudny do zniesienia.

Stosowanie domowych środków bez wezwania lekarza jest dozwolone tylko w przypadku oparzeń pierwszego stopnia. W innych przypadkach potrzebujesz pomocy medycznej: wezwij pogotowie lub natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

stopy po oparzeniu słonecznym

Pantenol czy środki ludowe?

Popularne środki ludowe na oparzenia - sok z aloesu, tarte surowe ziemniaki, śmietana - są uznawane przez współczesnych lekarzy za bezużyteczne lub niebezpieczne. Miejsce uszkodzenia jest podatne na wnikanie patogennych bakterii i infekcji, a to jest dość poważne zagrożenie. Zaleca się stosowanie leków dostępnych w każdej aptece. Maści, spraye i żele na bazie dekspantenolu, które powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce i są uważane za leki pierwszego wyboru. Substancją czynną powinien być dekspantenol, prekursor kwasu pantotenowego. To rozpuszczalna w wodzie witamina wchodząca w skład koenzymu A. Kwas bierze udział w metabolicznych procesach wewnątrzkomórkowych, stymuluje tworzenie i regenerację uszkodzonej skóry i błon śluzowych.

 • uśmierza ból;
 • leczy, wspomaga regenerację tkanek (przyspiesza tworzenie się nabłonka i bliznowacenie zmian skórnych);
 • łagodzi obrzęki;
 • zapobiega rozwojowi procesów zapalnych;
 • nawilża.

Należy zaznaczyć, że taki środek może być z powodzeniem stosowany w innych przypadkach: przy otarciach i skaleczeniach, owrzodzeniach skóry, podrażnieniach i suchości, oparzeniach słonecznych. Środek nakłada się na uszkodzony obszar lekkimi ruchami cienką warstwą. W przypadku oparzeń wygodnie jest stosować środek w postaci sprayu, który nie wymaga dotykania bolesnego miejsca rękami. Lek warto stosować trzy razy dziennie, czas stosowania to od trzech dni do tygodnia.

Czego nie robić w przypadku oparzeń:

 • nie należy smarować uszkodzonego obszar tłustymi maściami, olejem, sfermentowanymi produktami mlecznymi;
 • nie staraj się leczyć ranę agresywnymi środkami antyseptycznymi: alkoholem, jodem itp .;
 • nie przebijaj pojawiających się bąbli;

Środki ludowe

Oparzenia wrzącą wodą to jeden z najczęstszych rodzajów urazów domowych, dlatego musisz wiedzieć, jak prawidłowo udzielić poszkodowanemu pierwszej pomocy. Używanie domowych środków zaradczych jest niedopuszczalne - może tylko pogorszyć sytuację. W przypadku silnego zespołu bólowego można podać poszkodowanemu tabletkę znieczulającą po konsultacji z lekarzem. Dość często po takim samo leczeniu lekarz musi wypłukać, wyszorować i oczyścić z powierzchni rany wszystkie te „naturalne leki”, aby przeprowadzić kwalifikowane badanie i rozpocząć leczenie. Dlatego najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić po oparzeniu, jest po prostu schłodzenie poparzonego miejsca zimną wodą przez 20 minut, a następnie udanie się do lekarza.