Możliwe jest ujędrnienie skóry bez liftingu twarzy.

Czy patrząc w lustro, delikatnie odsuwasz skórę twarzy i chciałabyś, aby tam pozostała? Czy przeszkadza Ci drżenie górnej części ramion?

Najbardziej spektakularne efekty przyniesie lifting chirurgiczny, taki jak lifting twarzy lub operacja powiek, ale znajdziesz też wiele innych opcji napinania skóry. Te inne opcje oferują krótszy czas przestojów i niższe koszty. Kolejna zaleta: wiele z nich może być stosowanych na niemal każdej części ciała, która wymaga liftingu.

Oto informacje na temat innych opcji.

Subtelne (jeśli w ogóle) ujędrnianie

Kremy i balsamy ujędrniające skórę
Znajdziesz wiele takich produktów. Wiele z nich zawiera tak obiecujące informacje, że możesz mieć wrażenie, iż musisz je wypróbować. Zanim wydasz pieniądze na kolejny krem ujędrniający skórę, dowiedz się, co powinnaś wiedzieć.

Najważniejsze informacje: Jeśli oczekujesz rezultatów podobnych do liftingu twarzy, jakie można uzyskać po zastosowaniu kremu w słoiczku, prawdopodobnie będziesz rozczarowana. Mimo zapewnień, rezultaty działania kremu ujędrniającego będą w najlepszym wypadku subtelne. Możliwe jest również, że nie zauważysz żadnych rezultatów.

Jeśli zauważysz natychmiastowe rezultaty, oznacza to, że produkt jest skutecznym środkiem nawilżającym. Dobry krem nawilżający może napiąć skórę, dzięki czemu drobne linie i zmarszczki staną się mniej widoczne. Ten efekt jest tymczasowy. Aby nadal widzieć korzyści, należy stosować produkt codziennie.

Jeśli chodzi o twierdzenie, że krem lub balsam może podnieść zwiotczałą skórę, dermatolodzy twierdzą, że nie jest to możliwe. Krem lub balsam nie jest w stanie wniknąć w skórę na tyle głęboko, aby to osiągnąć.

Mimo to możesz zauważyć niewielką zmianę, jeśli produkt zawiera retinoid, taki jak retinol, który pomaga organizmowi wytwarzać więcej kolagenu.

Choć kremy i balsamy przynoszą w najlepszym razie subtelne rezultaty, zapotrzebowanie na produkty do pielęgnacji skóry, które mogą podnieść jej obwisłość, wciąż rośnie. Popyt ten napędza badania, dlatego naukowcy eksperymentują z różnymi pomysłami.

Jednym z testowanych pomysłów jest wykorzystanie kremów do wytworzenia ładunków elektrycznych w skórze. Te bezbolesne ładunki mogą zwiększać ilość kolagenu w skórze, co prowadzi do jej naprężenia.

Umiarkowane napinanie i lifting

Nieinwazyjne procedury napinania skóry
Zabiegi te nazywane są nieinwazyjnymi, ponieważ pozostawiają skórę w stanie nienaruszonym. Po zabiegu nie ma rany po nakłuciu, nacięcia ani surowej skóry. Może pojawić się przejściowe zaczerwienienie i obrzęk, ale to zwykle jedyny znak, że zabieg był wykonywany.

Oto, czego można się spodziewać po nieinwazyjnym zabiegu napinania skóry:

 • Rezultaty: Pojawiają się stopniowo, więc wydają się naturalne.
 • Czas przestoju: Niewielki lub żaden.
 • Niewidoczni dla kolorów: Bezpieczne dla osób o każdym kolorze skóry
 • Zastosowanie na całym ciele: Może napinać skórę niemal w każdym miejscu na ciele
 • Efekty uboczne: Zazwyczaj zaczerwienienie i obrzęk, ale niewielkie ryzyko innych skutków ubocznych, jeśli zabieg wykonywany jest przez dermatologa z certyfikatem.
 • Czasochłonność: Większość zabiegów trwa 1 godzinę lub krócej.
 • Ból: Może wystąpić pewien dyskomfort podczas zabiegu, ale to zwykle wszystko
 • Makijaż: Często można go nakładać bezpośrednio po zabiegu
 • Koszt: Różny i nie jest objęty ubezpieczeniem, więc należy zapytać, ile będzie kosztował zabieg.

Jeśli zdecydujesz się na nieinwazyjną procedurę napinania skóry, prawdopodobnie będziesz mieć do czynienia z jednym z poniższych zabiegów:

Ultradźwięki
Dermatolodzy wykorzystują ultradźwięki do wysyłania ciepła w głąb skóry.

Najważniejsze: Ciepło może spowodować, że Twój organizm zacznie produkować więcej kolagenu. Po jednym zabiegu większość osób zauważa nieznaczne podniesienie i napięcie skóry w ciągu 2 do 6 miesięcy. Dodatkowe zabiegi mogą przynieść większe korzyści.

Radiofrekwencja
Podczas tego zabiegu dermatolog przykłada do skóry urządzenie, które podgrzewa znajdującą się pod nią tkankę.

Najważniejsze informacje: Większość osób poddaje się jednemu zabiegowi i od razu odczuwa poprawę. Potrzeba czasu, aby organizm wytworzył kolagen, dlatego najlepsze rezultaty będą widoczne po około 6 miesiącach. Niektóre osoby odnoszą korzyści z poddania się więcej niż jednemu zabiegowi.

Przy odpowiedniej pielęgnacji skóry rezultaty mogą utrzymywać się od 2 do 3 lat.

Leczenie laserowe
Niektóre lasery mogą wysyłać ciepło w głąb skóry, nie raniąc jej wierzchniej warstwy. Lasery te są stosowane do napinania skóry na całym ciele i mogą być szczególnie pomocne w napinaniu luźnej skóry na brzuchu i w górnej części ramion.

Podsumowanie: Aby uzyskać rezultaty, które pojawiają się stopniowo od 2 do 6 miesięcy po ostatnim zabiegu, może być konieczne wykonanie od 3 do 5 zabiegów.

Najbardziej napinanie i lifting bez operacji

Minimalnie inwazyjne procedury napinania skóry
Chociaż zabiegi te mogą przynieść bardziej zauważalne rezultaty, nie są w stanie zapewnić takich rezultatów, jak zabiegi chirurgiczne, takie jak lifting twarzy, plastyka powiek czy lifting szyi. Minimalnie inwazyjne napinanie skóry wymaga jednak krótszego czasu przestoju niż zabieg chirurgiczny. Wiąże się również z mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych.

Podczas tego rodzaju zabiegu pacjent jest poddawany sedacji i ma kilka dni przestoju.

Jeśli poddajesz się małoinwazyjnemu zabiegowi napinania skóry, oto czego możesz się spodziewać.

Radiofrekwencja
W przypadku tego rodzaju radiofrekwencji cienka rurka (lub igły) jest wprowadzana do skóry, aby podgrzać znajdującą się pod nią tkankę. Dzięki temu dermatolog może dostarczyć ciepło dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne do naprężenia luźnej skóry.
Dermatolodzy często stosują tę procedurę w celu ujędrnienia szyi lub górnej części ramion.

Najważniejsze: Zastosowanie ciepła tam, gdzie jest ono potrzebne, pozwala szybciej zauważyć rezultaty - zwykle po około 1 miesiącu. W niektórych badaniach pacjenci obserwowali stopniowe napinanie i podnoszenie skóry przez okres blisko 1 roku.

Po zabiegu konieczna będzie pomoc osoby, która odwiezie Cię do domu, a przez 4 lub 5 dni konieczne może być noszenie odzieży uciskowej. Konieczne będzie także dbanie o ranę.

Resurfacing laserowy
Jest to najskuteczniejsza procedura napinania luźnej skóry. W przeciwieństwie do leczenia laserowego opisanego powyżej, ta procedura wymaga pewnego czasu przestoju. Konieczne będzie pozostanie w domu przez 5 do 7 dni.

Resurfacing laserowy daje także najszybsze rezultaty. Po zagojeniu się skóry, w ciągu 2 tygodni zauważysz naprężenie i mniejszą liczbę zmarszczek.

Podsumowując: Resurfacing laserowy może napiąć skórę, zwykle lepiej niż jakakolwiek inna procedura napinania skóry. Może także zmniejszyć drobne linie, zmarszczki i ciemne plamy na skórze, takie jak plamy starcze. Wadą tego zabiegu jest to, że wymaga on przerwy w pracy i wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia ewentualnych skutków ubocznych, takich jak blizny.

Kto jest dobrym kandydatem do niechirurgicznego napinania skóry?

Wiele osób może bezpiecznie poddać się zabiegowi napinania skóry. Najlepsze rezultaty osiągniesz, jeśli:

 • mają zdrową wagę i utrzymują ją na odpowiednim poziomie
 • Stosują zdrową dietę
 • Rzucić palenie
 • Pij mało alkoholu
 • Chronić skórę przed słońcem i nie opalać się w pomieszczeniach zamkniętych.
 • Masz niewielką ilość zwiotczałej skóry

Zabieg napinania skóry nie jest wskazany dla kobiet w ciąży, osób z infekcjami skóry lub przyjmujących niektóre leki.

Czy masz dużo zwiotczałej skóry? Jeśli tak, napinanie skóry może nie być pomocne.

Zapytaj dermatologa z certyfikatem

Wizyta u dermatologa z certyfikatem to najbezpieczniejszy sposób, aby dowiedzieć się, jakie korzyści może przynieść Ci napinanie skóry. Przy tak wielu dostępnych opcjach napinania skóry, warto udać się do specjalisty, który zna różne metody leczenia i potrafi wybrać najlepszą opcję dla danego problemu.

Aby znaleźć dermatologa z certyfikatem, wejdź na stronę
:Znajdź dermatologaWybierz
specjalizację Dermatologia estetyczna


Zdjęcia: Getty Images

Referencje
Alam M, White LE, et al. "Ultrasound tightening of facial and neck skin: a rater-blinded prospective cohort study." J Am Acad Dermatol. 2010;62(2):262-9.

American Academy of Dermatology:

 • "Nowe i ulepszone zabiegi laserowe i świetlne mają na celu zwalczanie cellulitu, tłuszczu, tatuaży, zmarszczek i obwisłej skóry." Informacja prasowa wydana 21 marca 2014 r. Ostatni dostęp 30 listopada 2017.
 • "Energia elektryczna budzi zainteresowanie nowymi technologiami i kosmeceutykami dla starzejącej się skóry." Informacja prasowa wydana 15 marca 2011 r.

el-Domyati M, el-Ammawi TS, et al. "Radiofrequency facial rejuvenation: evidence-based effect." J Am Acad Dermatol. 2011;64(3):524-35.

Fabi SG, Massaki A, et al. "Evaluation of microfocused ultrasound with visualization for lifting, tightening, and wrinkle reduction of the décolletage." J Am Acad Dermatol. 2013;69(6):965-71.

Hilton L. "The real deal with nonsurgical skin tightening." Dermatology Times. November 2017. 76-8.

MacGregor JL i Tanzi EL. "Microfocused ultrasound for skin tightening." Semin Cutan Med Surg. 2013;32(1):18-25.

Tanaka Y. "Long-term noseal and peri-oral tightening by a single factional noninuslated microneedle radiofrequency treatment." J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(2):45-51.

Tierney EP, Hanke CW, et al. "Treatment of lower eyelid rhytids and laxity with ablative fractionated carbon-dioxide laser resurfacing: Case series and review of the literature." J Am Acad Dermatol. 2011;64(4):730-40.