Użądlenie osy, czyli nieprzyjemne ukłucie, które jest naprawdę dość mocne, wywołuje opuchliznę oraz zaczerwienienie. W zależności od miejsca, w które zostaliśmy użądleni dyskomfort może być mniejszy lub większy. Szczególnie groźne jest ono wówczas, gdy osa trafiła w okolice szyi oraz jamy ustnej. Jeśli osoba użądlona jest uczulona, może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, co z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.

Użądlenie osy

Osa – w odróżnieniu od pszczoły, która jest od niej większa – może żądlić nawet kilka razy. Możliwe jest to dlatego, że posiada ona gładkie żądło. W przypadku pszczół na żądle znajdują się niewielkie haczyki. Kiedy pszczoła wbija żądło, nie może go już wyjąć. Co więcej, żądło pozostaje w ciele ofiary, jednocześnie wyrywając tylną część ciała owada. Osa, która rozdrażniona i zdenerwowana może użądlić nas nawet kilka razy, wywołując tym samym bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Najbardziej wrażliwe na ukłucie osy są dzieci, które mają bardzo wrażliwą skórę, a jednocześnie nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. Warto jednak pamiętać, że brak uczulenia na jad osy sprawia, że użądlenie to na ogół tylko zaczerwienienie i opuchlizna w miejscu, w którym osa wbiła nam żądło.

Czym osa różni się od pszczoły?

Psa jest przede wszystkim wyraźnie mniejsza od pszczoły. Paski, które znajdują się na jej tułowiu są wyraźne i żółto – czarne. Z kolei pszczoła jest naprawdę duża, widoczne są na niej niewielkie włoski. Jest ciemniejsza, a jej ciało ma barwę pomarańczową.

Co robić, kiedy osa znajduje się w pobliżu?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby zachować spokój. Nigdy nie należy energicznie odganiać osy ani próbować jej zabić. Tylko ją to rozjuszy. Użądlenie to mechanizm, który zawsze ma charakter obronny. Pojawia się wówczas, gdy owad czuje się zagrożony. Zarówno osy, jak i pszczoły przyciąga to, co jest słodkie. Jeśli więc na świeżym powietrzu jemy owoce, pijemy słodkie napoje bądź zajadamy się słodyczami, należy zawsze uważać, czy na tym, co za chwilę znajdzie się w naszej jamie ustnej nie usiadła osa. Co zrobić, gdy osa użądli?

Przede wszystkim nie należy osy zabijać. Wielu specjalistów podkreśla, że martwy owad wydziela zapach, który wabi inne osy. W efekcie narażamy się wówczas na atak kolejnych owadów. W zdecydowanej większości przypadków konsekwencją użądlenia przez osę jest wyłącznie opuchnięcie, zaczerwienienie i ból. Objawy te znikają po mniej więcej dobie.

wyciąganie żądła z palca

Ile razy może użądlić osa?

Osa nie traci swojego żądła po ukłuciu. W związku z tym nie trzeba martwić się jego usunięciem. Jest to istotne o tyle, że owad, który jest rozwścieczony może użądlić nas nawet kilka razy. W związku z tym nie należy osy drażnić. Tym, co z pewnością nam pomoże jest spokój.

Co pomoże, kiedy użądliła nas osa?

Obrzęk pojawia się niemalże natychmiast po użądleniu. Aby go zmniejszyć, a jednocześnie zniwelować ból, warto sięgnąć po zimny okład. Sprawdzi się zarówno lód, jak i zimny przedmiot.

Uczulenie na jad osy

Jeśli po użądleniu obserwujemy takie objawy, jak duszności, zawroty głowy, wymioty, biegunka, drżenie ciała, bladość skóry, utrata przytomności, należy jak najszybciej wezwać pomoc. Są to bowiem objawy sugerujące wstrząs anafilaktyczny. Pojawia się on u osób, które uczulone są na jad osy. Na szczęście uczulenie, które może zagrażać zdrowiu oraz życiu występuje zaledwie u od 0,3 do 8% populacji.

Domowe sposoby na użądlenie osy

Każdy sposób ma za zadanie zmniejszyć obrzęk, a także złagodzić ból. Doskonale sprawdzają się zimne okłady, a także okłady z cytryny oraz octu. Sięgnąć można również po maść na ukąszenia, w której znajdują się składniki niwelujące pojawiające się po użądleniu dolegliwości.