Mastektomia profilaktyczna to zabieg, któremu częściej poddają się kobiety, u których występuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka piersi. Mastektomia profilaktyczna nie musi jednak oznaczać obniżenia jakości Twojego życia. Problem ten może dotyczyć.

Co to jest mastektomia profilaktyczna?

Profilaktyczna amputacja piersi, zwana również zabiegiem profilaktycznym dla kobiet o wysokim ryzyku zachorowania na raka piersi (usunięcie lub usunięcie komórek sutka), to zabieg, który można zastosować w celu zapobieżenia dalszym powikłaniom. Profilaktyczna operacja piersi jest najbardziej ekstremalną formą zapobiegania rakowi piersi. Ważne jest, aby dokładnie rozważyć decyzję o wykonaniu zabiegu. Mastektomia może uratować wiele żyć, ale zawsze istnieje ryzyko. Dlatego dobrze jest skonsultować swoją decyzję z ekspertem, a zabieg wykonać w renomowanej klinice.

Kto jest w grupie najwyższego ryzyka zachorowania na raka piersi?

Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje teraz profilaktyczną mastektomię u kobiet z grupy wysokiego ryzyka, począwszy od marca 2019 roku. Do tej grupy należą:

  • Kobiety ze znanymi mutacjami genów BRCA1 lub BRCA2, które mają większe szanse na urodzenie dziecka.
  • Kobiety z historią nowotworów złośliwych w rodzinie (tzn. Takie, u których w rodzinie wystąpiły co najmniej dwa przypadki choroby. W najbliższej rodzinie występują 2-3 przypadki choroby.

U kobiet ze zmutowanym genem ryzyko zachorowania na raka wynosi od 56 do 80%. Warto zaznaczyć, że profilaktyczna mastektomia może zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby u kobiet, które posiadają wspomnianą mutację. Prewencyjna amputacja piersi nie gwarantuje 100% ochrony przed chorobą.

Martwisz się o raka piersi? Dowiedz się więcej o tym, jak zapobiegać nowotworom!

Mastektomia profilaktyczna to nie koniec dla kobiecości!

Amputacja piersi, o ile nie planujesz mieć dzieci lub nie karmisz naturalnie, nie ma wpływu na funkcjonowanie organizmu. Mastektomia, nawet ta ze wskazaniem medycznym, budzi wiele obaw. Najpoważniejszą obawą jest ta dotycząca okaleczenia, pogorszenia lub utraty komfortu życia. W zakresie relacji z partnerem czy samoakceptacji, stygmatyzacji społecznej i własnej samoakceptacji) czy nawet utraty poczucia kobiecości

Współczesna medycyna estetyczna i rekonstrukcyjna przekonuje, że nie jest to konieczne. Operacja rekonstrukcji piersi jest często wykonywana w połączeniu z profilaktyczną mastektomią . Wszczepienie własnych tkanek (np. Pobranych z okolicy brzucha lub implantu.

Warto wiedzieć!

Rekonstrukcja piersi po mastektomii jest bardzo polecaną metodą. Polega ona na wykorzystaniu tkanek własnych pacjenta. Wymaga to zaawansowanych technik mikrochirurgicznych. Polega ona na przeszczepieniu fragmentu skóry i tłuszczu wraz z naczyniami krwionośnymi w miejsce usuniętych gruczołów piersiowych. Najlepsze w tej metodzie jest to, że swoim wyglądem i konsystencją ściśle przypomina naturalną pierś. Rezultaty wyglądają naturalnie i nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Oznacza to, że możesz śmiało korzystać z basenu w kostiumie kąpielowym lub nosić sukienki z dekoltem.

Profilaktyczna mastektomia i rekonstrukcja: cena.

Każdy przypadek jest wyjątkowy i zostanie określona cena za zabieg, w tym rekonstrukcję. Całkowita rekonstrukcja piersi jest skomplikowaną i czasochłonną procedurą. Koszt zabiegu różni się w zależności od wybranej metody. Zazwyczaj wynosi od 6 000 do 22 000 złotych.

Warto wiedzieć!

Profilaktyczna mastektomia jest pokrywana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Oznacza to, że nie musi cię to dużo kosztować. Warto wybrać breast unit, który specjalizuje się w kompleksowej diagnostyce i leczeniu raka piersi.

Masz pytania? Chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Skontaktuj się z nami!