Istnieje wiele różnych łagodnych (nienowotworowych) narośli, które mogą pojawić się na skórze. Narośla te powstają z różnych powodów i w jednym czasie może pojawić się ich wiele. Niektóre pojawiają się po urazie skóry lub w odpowiedzi na wieloletnie działanie promieni słonecznych, inne zaś powstają w wyniku normalnego starzenia się. Niektóre osoby mogą odziedziczyć po rodzicach geny, które zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju pewnych narośli.

JAKIE SĄ NIEKTÓRE TYPOWE ROZROSTY?

 • Naczyniaki wiśniowe
  Te małe, jaskrawoczerwone lub fioletowe narośla są wypełnione wieloma małymi naczyniami krwionośnymi. Mogą rosnąć w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej pojawiają się w górnej części ciała. U niektórych osób powstają setki takich narośli. Naczyniaki mogą pozostać małe lub urosnąć do wielkości gumki do ścierania ołówka; większe naczyniaki mogą wymagać usunięcia, jeśli krwawią.
 • Cysty
  Torbiele epidermoidalne, znane również jako torbiele łojowe, powstają, gdy dochodzi do zatkania porów. Najczęściej występują na twarzy, szyi i plecach, ale mogą się też tworzyć na innych częściach ciała. Ten rodzaj torbieli może wyglądać na żółtą lub białą, a w jej środku może znajdować się zaskórnik. Po ściśnięciu torbiele naskórkowe wydzielają cuchnącą, przypominającą twarożek wydzielinę, składającą się z martwych komórek skóry.

  Torbiele pilarne to cieliste narośla w kształcie kopuły, które powstają, gdy mieszek włosowy, zwykle na skórze głowy, zostaje zablokowany. Prawdopodobieństwo wystąpienia tych narośli jest większe, jeśli miał je ktoś z krewnych.

  Cysty nie muszą być usuwane, chyba że są duże, rosnące lub uciążliwe. Takie narośla mogą pęknąć lub ulec zakażeniu, dlatego w przypadku pojawienia się torbieli, która staje się bolesna lub zapalna, należy zgłosić się do dermatologa z certyfikatem w celu postawienia diagnozy i podjęcia leczenia.

Dermatofibroma

 • Dermatofibromy
  Włókniaki skórne mogą pojawić się po ukąszeniu owada, pryszczu lub innym niewielkim urazie skóry, choć czasami powstają bez wcześniejszego urazu. Te małe narośla, które mogą przypominać pieprzyk lub bliznę, mogą mieć kolor różowy, matowoczerwony lub brązowy, czasem z białawym środkiem. W dotyku mogą być twarde, ale przy uszczypnięciu mogą uciskać lub wgłębiać się. Chociaż mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, włókniaki skórne najczęściej występują na podudziach.
 • Tłuszczaki
  Te gumowate grudki tłuszczu, które mogą być małe lub duże, są zazwyczaj miękkie w dotyku i łatwo się przesuwają. Tłuszczaki najczęściej pojawiają się u osób dorosłych i często występuje więcej niż jeden tłuszczak. Leczenie nie jest konieczne, chyba że narośla te znajdują się w obszarze wrażliwym, są duże lub bolesne.

Milia

 • Milia
  Te małe, białe grudki, wielkości główki szpilki, pojawiają się na powiekach i policzkach, gdy drobne płatki skóry zostają uwięzione blisko powierzchni skóry.
  Występują one często u starszych kobiet i dzieci, a także u osób, które używają ciężkich, natłuszczających produktów do pielęgnacji skóry. Znamiona nie wymagają leczenia, ale jeśli uważasz, że te narośla są uciążliwe z kosmetycznego punktu widzenia, dermatolog z certyfikatem może zaproponować odpowiednie metody leczenia.
 • Mole
  Znamiona mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele, jednak większość z nich występuje w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, takich jak plecy, klatka piersiowa i twarz. Znamiona mogą być okrągłe lub owalne, mogą być płaskie lub wypukłe na skórze. Większość z nich jest brązowa, ale mogą być również opalone, czarne, różowe, niebieskie, w kolorze skóry lub bezbarwne. Zazwyczaj rozwijają się w okresie dzieciństwa i dojrzewania; nowe znamiona nie pojawiają się zwykle u dorosłych.
  Większość pieprzyków jest nieszkodliwa i nie wymaga leczenia; można jednak zdecydować się na usunięcie pieprzyka, jeśli podrażnia go ubranie lub biżuteria albo jeśli przeszkadza nam jego wygląd. Jeśli zauważysz na swojej skórze nowy lub podejrzany pieprzyk, albo pieprzyk, który się zmienia, swędzi lub krwawi, umów się na wizytę u dermatologa z certyfikatem, ponieważ objawy te mogą być oznakami czerniaka - najbardziej śmiertelnej postaci raka skóry.
 • Nerwiakowłókniaki
  Te miękkie narośla w kolorze skóry, które często wyglądają jak znamiona lub metki, powstają wzdłuż przebiegu nerwów. Najczęściej występują u dzieci w okresie dojrzewania, kobiet w ciąży i osób starszych. Jeśli u pacjenta występują liczne nerwiakowłókniaki, należy skonsultować się z dermatologiem z certyfikatem, ponieważ może to być oznaką choroby podstawowej.
 • Przerost gruczołów łojowych
  Przerost gruczołów łojowych powstaje w wyniku powiększenia lub zatkania gruczołów tłuszczowych. Mają one postać małych, żółtych lub białych grudek, czasami z wgłębieniem w środku lub małymi, wyczuwalnymi naczyniami krwionośnymi. Te narośla najczęściej tworzą się na twarzach osób dorosłych. Ponieważ hiperplazja łojotokowa i rak podstawnokomórkowy, rodzaj raka skóry, mogą wyglądać podobnie, w przypadku pojawienia się tych narośli należy zgłosić się do dermatologa z certyfikatem w celu postawienia diagnozy.
 • Rogowacenie łojotokowe
  SK to szorstkie zgrubienia, które zwykle mają woskowaty, lepki wygląd, jak kropla ciepłego wosku ze świecy. Często są brązowe, choć mogą mieć kolor od jasnobrązowego do czarnego. Ich wielkość może być różna - od bardzo małych do większych niż cal. SK mogą powstawać w dowolnym miejscu na skórze, z wyjątkiem dłoni i podeszew stóp. Najczęściej pojawiają się na klatce piersiowej, plecach, skórze głowy, twarzy i szyi. U osób z kolorową skórą narośla te są zwykle małe i pojawiają się wokół oczu i na policzkach.

Rogowacenie łojotokowe

 • Znaczniki skórne
  Te małe, klapkowate narośla w kolorze cielistym wystają ze skóry i mogą być większe u góry niż u dołu. Znaczniki skórne pojawiają się zwykle po połowie życia, zwykle na szyi, tułowiu, pod pachami, w fałdach skórnych lub w ich pobliżu.
  Jest ich więcej u osób z nadwagą, otyłością lub cukrzycą, a także u kobiet w ciąży. Jeśli metki są podrażniane przez ubranie lub biżuterię, mogą krwawić lub stać się bolesne; w takim przypadku dermatolog z certyfikatem może je usunąć.

JAK LECZY SIĘ POPULARNE NAROŚLA?

Wiele typowych narośli skórnych nie wymaga leczenia. Jeśli jednak zauważysz zmiany, swędzenie lub krwawienie, koniecznie zgłoś się do dermatologa z certyfikatem, ponieważ mogą to być objawy raka skóry. Dermatolog może wykonać biopsję, aby zdiagnozować narośl. Ten zabieg wykonywany w gabinecie lekarskim, w znieczuleniu miejscowym, polega na usunięciu całości lub części narośli do oceny w laboratorium.

Nawet jeśli narośl nie wymaga leczenia, niektórzy ludzie mogą chcieć ją usunąć, ponieważ stała się podrażniona, bolesna lub zaogniona, albo dlatego, że nie podoba im się jej wygląd na skórze. Dermatolog z certyfikatem może usunąć większość narośli podczas wizyty w gabinecie.

Rodzaj zabiegu będzie zależał od rodzaju narośli na Twojej skórze. Dermatolog może usunąć narośl poprzez wycięcie (nacięcie), kriochirurgię (zamrożenie ciekłym azotem), łyżeczkowanie (zeskrobanie) lub elektrochirurgię (zniszczenie za pomocą prądu elektrycznego). Lekarz może również zalecić operację laserową, wstrzyknięcie kortykosteroidu, krem miejscowy nakładany na skórę lub terapię fotodynamiczną, podczas której na skórę nakłada się lecznicze substancje chemiczne, które są aktywowane przez specjalne światło. Dermatolog może omówić dostępne opcje i zalecić najlepszą dla Ciebie metodę leczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne może nie pokrywać kosztów usuwania łagodnych rozrostów. Jeśli obawiasz się o koszty zabiegu, porozmawiaj z ubezpieczycielem i dermatologiem.