Worki i cienie pod oczami - nieinwazyjne i skuteczne zabiegi estetyczne

Nowa estetyka > Laser w medycynie estetycznej > Cienie i worki pod oczami - nieinwazyjne i skuteczne zabiegi estetyczne Dr n. med. Łukasz Bełza Wieloletni związek z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenie z zakresu ginekologii i obsesji ukończone w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Wrocław.

Pacjenci określają problem jako "pod oczami", ale tak naprawdę jest to szereg objawów, które są spowodowane obniżeniem jakości skóry i mikrokrążenia pod dolną powieką.

  • Worki pod oczami wypełnione płynem
  • Poduszki pod oczami i opuchlizna
  • Opuchlizna
  • Podkowy pod oczami
  • Pod oczami siniaki i cienie
  • "Dolina łez" - zapadnięty obszar pod dolną powieką

Podkrążone oczy mogą sprawić, że twarz wygląda na starszą i bardziej zmęczoną. Podkrążone oczy nie są ograniczone do jednej płci czy wieku. Warto zadbać o skórę wokół oczu już od 25 roku życia.

Ciemne kręgi pod oczami - przyczyny

Cienie pod oczami mogą być spowodowane zmianami naczyniowymi i pigmentowymi. Ciemne kręgi naczyniowe mogą być spowodowane przez kapilary (lub naczynia), które prześwitują przez cienką skórę właściwą. Jest to zazwyczaj uwarunkowane genetycznie. Zabiegi działają wtedy na odżywienie i regenerację skóry. Pogrubiona skóra zakryje naczynia włosowate. Dodatkowe efekty to redukcja zmarszczek wokół oczu.

Zmiany pigmentowe to nagromadzenie pigmentu wokół dolnych powiek. Zabiegi laserowe rozjaśniające skórę są najlepszym sposobem na redukcję cieni.
Naturalne starzenie się skóry może również prowadzić do powstawania cieni pod oczami. Skóra wokół oczu może być dwukrotnie cieńsza niż skóra na innych częściach twarzy. Dlatego przedwczesne starzenie się, pierwsze zmarszczki pod oczami w młodym wieku, zwiotczała skóra i półprzezroczyste naczynia krwionośne są powszechne. Cienie i zmęczone oczy mogą być szybko spowodowane zwiotczeniem skóry pod oczami, postępującą utratą wytrzymałości poduszeczek tłuszczowych i zanikiem kości oczodołu.

Problem ten może mieć również podłoże genetyczne. Dzieci i nastolatki często doświadczają zasinień pod oczami ze względu na głęboko osadzone oczy i cieńszą tkankę tłuszczową. W ich typie urody występują również cienie pod oczami.

Styl życia to kolejny czynnik, który może przyczynić się do powstania ciemnych kręgów i zapadniętych oczu. Problemy ze skórą wokół oczu mogą być spowodowane przewlekłym zmęczeniem, brakiem snu, stresem, złym odżywianiem, paleniem papierosów i piciem alkoholu.

Zabiegi mające na celu usunięcie cieni pod oczami

Istnieje wiele zabiegów dostępnych w medycynie estetycznej, aby skorygować ciemne kręgi pod oczami. Istnieje kilka nieinwazyjnych opcji usuwania ciemnych kręgów i sińców pod oczami. Należą do nich mezoterapia igłowa oraz fibryna bogatopłytkowa i Dermapen. Każdy przypadek jest wyjątkowy i wybrany zabieg będzie oparty na problemie. Istnieje wiele zabiegów, które można zastosować, aby skutecznie usunąć cienie pod oczami i poprawić jakość skóry. Ze względu na złożoność tego problemu, leczenie może trwać nawet do kilku tygodni.

Worki pod oczami - przyczyny

Trudno jest ukryć wypełnione płynem worki pod oczami spowodowane zastojem limfatycznym. Nawet dobry sen może nie wystarczyć, aby odwrócić objawy. Obrzęki mogą również powodować ucisk na naczynia krwionośne, co może pogorszyć mikrokrążenie i ostatecznie ogólną kondycję Twojej skóry. Może to utrudnić zamknięcie kręgu. Obrzęk górnych powiek może być również spowodowany zastojem limfatycznym.

Worki pod oczami to często oznaka wieku. Skóra pod oczami jest często odwodniona, brakuje jej kolagenu i elastyczności. Pod oczami tkanka tłuszczowa zsuwa się i tworzy tzw. poduszeczki tłuszczowe. Proces starzenia się może również prowadzić do zmniejszenia mikrokrążenia i napięcia mięśni okrężnych oka, co może dodatkowo nasilić problem.

Dodatkowo nadmiar wody może gromadzić się pod powiekami i powodować opuchliznę oczu.

Utrzymujące się worki pod oczami mogą być czymś więcej niż problemem estetycznym. Mogą również wskazywać na poważne problemy zdrowotne (choroby nerek lub wątroby, nadczynność tarczycy). Ważne jest, aby wykluczyć wszelkie możliwe choroby, które mogą powodować opuchnięte oczy.

Zabiegi mające na celu usunięcie worków pod oczami.

Dwa najczęściej stosowane nieinwazyjne zabiegi na małe worki pod oczami to laseroterapia frakcyjna i karboksyterapia.

Terapia dwutlenkiem węgla polega na precyzyjnym śródskórnym wstrzykiwaniu czystego CO2. Choć zabieg nie jest bolesny, może być niekomfortowy. Karboksyterapia poprawia mikrokrążenie, metabolizm - dobrze odżywiona i dotleniona skóra ma większą zdolność do odprowadzania zastojów limfatycznych (drenaż limfatyczny), nagromadzeń tłuszczu (redukcja poduszki tłuszczowej) i nagromadzonej wody.

Karboksyterapia zmniejsza opuchliznę i worki pod oczami oraz stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych. Skóra staje się bardziej napięta i elastyczna (zmniejszenie zmarszczek) oraz ma jednolity koloryt (utrata cieni).

Laseroterapia frakcyjna, która ma działanie rozjaśniające lub odmładzające skórę, zalecana jest również w przypadku małych poduszeczek tłuszczowych. Wiązka lasera przeznaczona jest do mikrouszkodzeń komórek skóry. Można to jednak zrobić tylko w kontrolowanych warunkach. Zabieg laserowy stymuluje produkcję kolagenu i elastyny oraz poprawia napięcie i gęstość skóry. Zabieg laserowy może być wykonywany wieloetapowo. Zaleca się, aby zabiegi powtarzać kolejno.

Blefaroplastyka powiek dolnych jest trudniejszym sposobem usuwania worków pod oczami. Charakteryzuje się trwałymi rezultatami. Zabieg ten polega na usunięciu nadmiaru skóry (opcjonalnie), a także na usunięciu podskórnej tkanki tłuszczowej (przepuklin tłuszczowych). Blepharoplastyka może być wykonywana za pomocą skalpela. Czas rekonwalescencji po tym zabiegu jest dłuższy niż w przypadku zabiegów nieinwazyjnych, który może trwać kilka tygodni. Zabieg nie zmniejsza ciemnych kręgów pod oczami. Jest przeznaczony do leczenia problemów, które są spowodowane zwiększeniem objętości tkanek dolnej lub górnej powieki.

Mezoterapia na cienie pod oczami i sińce

Mezoterapia, która jest kompleksowym zabiegiem odmładzającym skórę wokół oczu, leczy wiele problemów, takich jak ciemne kręgi, worki pod oczami i obrzęki. Substancje aktywne stosowane podczas zabiegu mogą również pomóc w przypadku drobnych zmarszczek, takich jak kurze łapki. W mezoterapii wykorzystuje się dużo krzemionki organicznej, preparatów multiwitaminowych oraz osocza bogatopłytkowego.

Mezoterapia igłowa stymuluje metabolizm komórkowy i przyspiesza produkcję kolagenu-elastyny. Zabieg przywraca jednolity koloryt skóry, zmniejsza cienie pod oczami, redukuje sińce i ciemne plamy.

Mezoterapia omija naturalne bariery jakimi jest naskórek. Substancja odżywcza dostarczana jest bezpośrednio do komórek skóry właściwej, gdzie jest najbardziej skuteczna. Zastrzyki zapewniają lepsze efekty niż kosmetyki do leczenia pod oczami. Seria zabiegów mezoterapii pod oczy trwa około 3-4 zabiegów co dwa tygodnie.

Dolina łez: Kwas hialuronowy

Wskazaniem do zastosowania iniekcyjnych wypełniaczy na bazie kwasu hialuronowego jest dolina łez. Jest to zapadnięcie tkanek miękkich, które przebiega od kąta wewnętrznego do kości jarzmowej. Hialuron jest silnym środkiem nawilżającym zwiotczałą skórę, ponieważ silnie wiąże cząsteczki wody. Wstrzykiwany wypełniacz może również dodać objętości do obszarów tkanki, które zostały uszkodzone. Dlatego pierwsze oznaki rezultatów mogą być widoczne od razu. Skóra naturalnie produkuje kwas hialuronowy, więc preparat raczej nie wywołuje reakcji alergicznych. Kwas hialuronowy pod oczy przynosi wiele korzyści, w tym poprawę nawilżenia skóry i korekcję cieni.

Preparaty pod oczy muszą mieć odpowiednią gęstość i usieciowanie cząsteczek kwasów hialuronowych. Nie należy jednak podawać tych produktów bezpośrednio poniżej dolnej linii rzęs. Cienka skóra pod dolną powieką może sprzyjać niekontrolowanemu przemieszczaniu się produktu i może skutkować dodatkowymi zgrubieniami lub poduszeczkami pod oczami. Aby kwalifikować się do zabiegu, przed przystąpieniem do niego należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych przypadkach wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym może nie być możliwe.

Średni czas rekonwalescencji po zabiegu hialuronowym pod oczami trwa 7-14 dni. Po zabiegu następuje wizyta kontrolna i ocena końcowa. Produkty na bazie hialuronianu są generalnie tolerowane przez organizm. Ważne jest jednak, aby przestrzegać instrukcji i odpowiednio pielęgnować skórę po zabiegu. Stosowanie chłodnych okładów bezpośrednio po zabiegu pomaga zmniejszyć obrzęk. Skóra pod oczami nie powinna być nigdy rozciągana ani uciskana przez kilka dni. Unikaj nadmiernych ćwiczeń i ekstremalnych temperatur przez 14 dni. Czynniki te mogą sprzyjać przemieszczaniu się preparatu.