Botox często kojarzy się z chirurgią plastyczną, ale niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego terapeutycznego zastosowania w leczeniu uporczywych bólów głowy. Jak wygląda taki zabieg? Jaka jest jego skuteczność?

Czy cierpisz z powodu bólu głowy lub migreny?

Ból głowy to częsta dolegliwość, na którą cierpi wiele osób. Może być spowodowany wieloma rzeczami, w tym błahymi i niewinnymi przyczynami. Ból głowy może być spowodowany brakiem snu lub zmęczeniem, długą pracą przy komputerze, złym nawodnieniem organizmu. Jak odróżnić "zwykły" ból głowy od migreny? Czy Botox może być stosowany w leczeniu migreny?

Statystyki pokazują, że na migrenę cierpi od 3 do 10% populacji. Migrena to uporczywy, pulsujący ból głowy, który zazwyczaj występuje jednostronnie. Atak migreny może trwać od 4 do 72 godzin. Nasilenie i częstotliwość ataków migreny różni się w zależności od osoby. Osoba cierpiąca na migrenę może również odczuwać inne dolegliwości, takie jak:

  • mdłości,
  • fotofobia,
  • Fonofobia to ekstremalna wrażliwość na dźwięki.
  • Nadwrażliwość na zapachy (osmofobia).

Intensywne emocje i wysiłek fizyczny również mogą być przyczyną migreny. Tak zwana aura to zestaw objawów neurologicznych, które mogą poprzedzać epizod migreny. Należą do nich zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami i zaburzenia ostrości widzenia. Nie każdy ból głowy, nawet silny, jest migreną.

Botox na migrenę

Migrenę można leczyć objawowo i doraźnie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (przeciwbólowych), jak również specyficznych leków na migrenę (które leczą tylko ból migrenowy). Nierzadko zdarza się, że leki są stosowane doraźnie, aby kontrolować ból i nieprzyjemności. Nie jest to rozwiązanie długoterminowe, ponieważ nie wpływa na przyczynę ataków migreny.

Leczenie migreny botoksem to trwałe rozwiązanie migreny, która może być problemem. Dlaczego ten zabieg jest tak skuteczny?

Leczenie migreny za pomocą Botoxu

Toksynę botulinową stosuje się w celach estetycznych oraz w celach leczniczych. Botox na migrenę to skuteczna metoda leczenia uporczywych bólów głowy. Charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem skuteczności - nawet 80% przypadków kończy się sukcesem.

Jak wygląda i jak wygląda leczenie migreny botoksem? W tym przypadku zasada działania jest bardzo prosta. Toksyna botulinowa jest stosowana w leczeniu migreny poprzez wstrzykiwanie mięśni, które wywierają zbyt duży nacisk na odpowiedzialne za to nerwy. Botox pomaga złagodzić ból i rozluźnia mięśnie.

Czy leczenie migreny botoksem jest odpowiednie dla Ciebie? Leczenie to jest wskazane w przypadku bólów głowy, które trwają co najmniej 15 dni w miesiącu, przez okres co najmniej 3 miesięcy i mają co najmniej 8 dni migreny. Do diagnozy często wymagany jest dzienniczek migrenowy.

Po trzech iniekcjach Botoxu zwykle widać efekty terapii. Efektem ubocznym terapii może być widoczne wygładzenie i odmłodzenie w miejscu wstrzyknięcia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania! Skontaktuj się z nami!