Kiedy włosy zaczynają się przerzedzać lub wypadać, może to być kłopotliwe. Jeśli doświadczasz utraty włosów, dermatolog z certyfikatem może pomóc w określeniu rodzaju utraty włosów i zalecić odpowiednie metody leczenia.

CO TO JEST NORMALNY WZROST WŁOSÓW?

Na skórze głowy znajduje się ponad 100 000 mieszków włosowych, a w każdej chwili rośnie około 85-90% włosów. Ta faza wzrostu trwa od dwóch do sześciu lat.

Od 10 do 15 procent włosów znajduje się w fazie spoczynku (telogen). Ta faza trwa od dwóch do trzech miesięcy. Pod koniec tej fazy włosy wypadają. Normalnym zjawiskiem jest utrata od 50 do 100 włosów dziennie; nie powinno to być powodem do niepokoju.

Po wypadnięciu włosa, na jego miejsce pojawia się nowy włos z tego samego mieszka włosowego (struktury zawierającej korzeń włosa). W ten sposób cykl wzrostu rozpoczyna się od nowa.

Włosy na głowie rosną około pół centymetra na miesiąc. Z wiekiem tempo wzrostu włosów spada.

Łysienie androgenowe: Mężczyzna (L) i kobieta (R)

CO POWODUJE WYPADANIE WŁOSÓW?

Dziedziczne wypadanie włosów

Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Znana jest także jako łysienie typu męskiego, łysienie typu żeńskiego lub łysienie androgenowe. Cechę łysienia można odziedziczyć po obu stronach rodziny. Dziedziczne wypadanie włosów może rozpocząć się w wieku kilkunastu, dwudziestu lub trzydziestu lat, albo później, zwłaszcza u kobiet, które mogą doświadczyć utraty włosów po menopauzie.

U mężczyzn z dziedzicznym wypadaniem włosów może dojść do cofnięcia się linii włosów i pojawienia się łysych plam, zwłaszcza na czubku głowy. Kobiety mogą zauważyć przerzedzenie włosów i szerszy przedziałek przy układaniu włosów, ale zazwyczaj nie stają się całkowicie łyse.

Efekt telogenowy

Choroba, stres i inne zdarzenia mogą spowodować, że zbyt wiele włosów wejdzie w fazę spoczynku (telogen) cyklu wzrostu włosa. Prowadzi to do znacznego zwiększenia ilości wypadających włosów (effluvium) w krótkim okresie czasu. Stan ten powoduje przerzedzenie włosów, ale zazwyczaj nie prowadzi do łysienia.

Niektóre przyczyny telogenu to m.in:

 • Poród lub
 • Wysoka gorączka lub poważne
 • poważny zabieg chirurgiczny lub przewlekła (długotrwała) choroba
 • Nieleczona tarczyca
 • Dieta uboga w żelazo lub
 • pigułki antykoncepcyjne i inne
 • Leczenie raka.
 • Inne stresujące sytuacje życiowe.

W wielu przypadkach telogen mija po ustąpieniu przyczyny, która nie ma już wpływu na organizm.

Łysienie plackowate (Alopecia Areata)

Jest to rzadkie zaburzenie autoimmunologiczne (stan, w którym układ odpornościowy atakuje zdrowe komórki), powodujące gładkie, okrągłe plamy wypadających włosów, wielkości monety lub większe. Łysienie plackowate może powodować utratę wszystkich włosów na skórze głowy, a czasem całego ciała i twarzy. Może dotyczyć dzieci i dorosłych w każdym wieku.

W wywoływaniu łysienia plackowatego pewną rolę mogą odgrywać geny. Badania wykazały, że niektóre geny związane z tym schorzeniem mają związek z innymi chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca typu 1, choroby tarczycy i celiakia (nietolerancja glutenu). Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić rolę genów w łysieniu plackowatym.

Łysienie plackowate (Alopecia areata)

Inne zaburzenia

Inne przyczyny utraty włosów mogą obejmować:

 • Łysienie bliznowaciejące (bliznowaciejące): Jest to rzadka choroba, która powoduje łysienie plackowate, a także swędzenie, zapalenie i ból wokół mieszków włosowych. Przyczyna tej choroby nie jest znana.
 • Centralne odśrodkowe łysienie cykliczne: Ta choroba bliznowaciejąca, częściej występująca u kobiet pochodzenia afrykańskiego, powoduje wypadanie włosów, które rozpoczyna się na środku skóry głowy i przesuwa się na zewnątrz. Dotknięta łysieniem skóra głowy staje się gładka i błyszcząca. Osoby cierpiące na tę chorobę mogą odczuwać mrowienie, pieczenie, ból lub swędzenie skóry głowy; jednak większość z nich nie ma żadnych objawów.
 • Łysienie czołowe włókniste bliznowaciejące: To zaburzenie bliznowaciejące, częściej występujące u kobiet rasy kaukaskiej, powoduje wypadanie włosów z przodu skóry głowy, często poprzedzone wypadaniem brwi. Skóra głowy dotknięta tym schorzeniem staje się gładka i ma zazwyczaj jaśniejszy kolor. Chociaż osoby z tym schorzeniem mogą odczuwać mrowienie, pieczenie, ból lub swędzenie skóry głowy, większość z nich nie ma żadnych dolegliwości.
 • Grzybica skóry głowy (grzybica skóry głowy): Grzybica ta może powodować swędzące i łuszczące się plamy na skórze głowy, a także łamanie się włosów, zaczerwienienie, obrzęk, a nawet sączenie. Grzybica ta jest bardzo zaraźliwa i najczęściej występuje u

Ciągnięcie włosów

Wyrywanie lub kręcenie włosów u małych dzieci jest często nawykiem, który ustępuje samoistnie. Wyrywanie włosów u nastolatków i dorosłych może być oznaką zaburzenia zwanego trichotillomanią. Jeśli ten nawyk u Ciebie lub Twojego dziecka budzi niepokój, porozmawiaj z dermatologiem z certyfikatem.

JAK DERMATOLOG Z CERTYFIKATEM LEKARZA WETERYNARII LECZY WYPADANIE WŁOSÓW?

W niektórych przypadkach wypadania włosów, takich jak łysienie plackowate, włosy z czasem same odrastają. Chociaż nie ma lekarstwa na dziedziczne wypadanie włosów, leczenie może pomóc niektórym pacjentom w odrośnięciu włosów. Ponieważ łysienie bliznowaciejące może stać się trwałe, jeśli mieszek włosowy zostanie zniszczony w aktywnej fazie choroby, ważne jest, aby wcześnie podjąć leczenie.

Dermatolog z certyfikatem może określić przyczynę utraty włosów i zalecić najlepsze dla Ciebie leczenie. Lekarz może wykonać badanie krwi, aby pomóc w ustaleniu przyczyny. Plany leczenia mogą obejmować:

 • Minoxidil: Ten lek stosowany miejscowo został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków do leczenia utraty włosów u mężczyzn i kobiet. Jest on dostępny zarówno bez recepty, jak i przez
 • Antybiotyki: Mogą być podawane w leczeniu wypadania włosów i są często stosowane ze względu na ich działanie przeciwzapalne.
 • Finasteryd: Ten lek doustny jest zatwierdzony przez FDA do leczenia utraty włosów u mężczyzn. Jest on dostępny wyłącznie przez
 • Kortykosteroidy: Leki te, które mogą być stosowane miejscowo, wstrzykiwane lub przyjmowane doustnie, mogą przyspieszyć odrastanie włosów u niektórych pacjentów, u których utrata włosów jest związana ze stanem zapalnym.
 • Suplementacja witamin: Niektóre niedobory witamin i minerałów mogą przyczyniać się do wypadania włosów. Dermatolog może zlecić badania krwi w celu sprawdzenia poziomu witamin i minerałów, jeśli istnieje takie podejrzenie.

Ponadto, FDA zatwierdziła szczotki, grzebienie i inne podręczne urządzenia emitujące światło laserowe do leczenia wypadania włosów. Urządzenia te mogą stymulować wzrost włosów. Ponieważ FDA klasyfikuje te produkty jako urządzenia medyczne, nie są one poddawane tak rygorystycznym testom jak leki. Długoterminowa skuteczność tych urządzeń nie jest znana.

CO TO JEST ODBUDOWA WŁOSÓW?

Zabieg odtworzenia włosów może zwiększyć ilość włosów w miejscach łysych lub przerzedzonych, a w niektórych przypadkach przywrócić naturalną linię włosów. Rodzaj zabiegu zalecanego przez dermatologa zależy od ilości utraconych włosów i stanu zdrowia pozostałych włosów.

 • Przeszczep włosów: Obszary zdrowych, rosnących włosów są usuwane chirurgicznie i umieszczane w łysych lub przerzedzonych obszarach skóry głowy. Przeszczepione włosy zaczynają rosnąć od trzech do sześciu miesięcy po ostatnim zabiegu i w pełni odrastają po około roku od zabiegu.
 • Redukcja skóry głowy: Procedura ta, stosowana głównie w przypadku dużej łysiny, polega na usunięciu kilku centymetrów łysej skóry, przyciągnięciu do siebie boków z włosami i ich zaszyciu. Procedura ta może zmniejszyć lub nawet wyeliminować łysinę. Aby uzyskać najlepsze wyniki, dermatolog może zalecić tę procedurę wraz z przeszczepem włosów.
 • Rozszerzenie skóry głowy: Przed redukcją skóry głowy można poddać się temu zabiegowi, który przez kilka tygodni rozciąga skórę pod skórą głowy, aby ułatwić jej połączenie w jedną całość.

Zabiegi te mogą być wykonywane w gabinecie dermatologa z certyfikatem, w centrum chirurgii ambulatoryjnej lub w innym ośrodku ambulatoryjnym przy użyciu znieczulenia miejscowego (które znieczula tylko obszar poddawany zabiegowi). Można oczekiwać naturalnie wyglądających rezultatów.

Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się o potencjalnym ryzyku związanym z każdą z metod uzupełniania włosów.

JAK MOGĘ DBAĆ O WŁOSY I ZAPOBIEGAĆ ICH WYPADANIU?

Twoja fryzura i niektóre produkty używane do pielęgnacji włosów mogą powodować wypadanie włosów.

 • Domowe farby do włosów, prostownice i trwałe fale: Postępuj dokładnie według instrukcji. Jeżeli produkty te są stosowane nieprawidłowo lub zbyt często, włosy mogą stać się słabe i łamać się. Jeśli włosy stają się zniszczone i łamliwe w wyniku zabiegów chemicznych, najlepiej jest zaprzestać ich stosowania do czasu, aż włosy urosną.
 • "Produkty do stylizacji włosów o przedłużonej trwałości: Staraj się nie używać tych produktów codziennie. Używanie grzebienia do układania włosów po zastosowaniu tych produktów może spowodować łamanie się włosów, co może prowadzić do ich wypadania.
 • Płaskie żelazko i lokówka: Używaj ich na suchych włosach na niskiej lub średniej mocy, nie częściej niż co drugi dzień. Pozostaw te narzędzia na włosach tylko na sekundę lub dwie. Niezależnie od rodzaju włosów, zbyt wysoka temperatura może je uszkodzić.
 • Warkocze, spinki, kucyki, koki, sploty i przedłużanie włosów: Unikaj noszenia ich na co dzień. Takie fryzury ciągną włosy i mogą powodować napięcie, które prowadzi do ich łamania. Może to prowadzić do wypadania włosów zwanego trakcją.