Wczesne leczenie trądziku może oczyścić skórę, co może zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych, nasilaniu się trądziku lub latom życia z trądzikiem.

Jeśli Twój nastolatek lub nastolatka ma trądzik, możesz zdecydować się na pozostawienie trądziku własnemu biegowi. Najskuteczniejszą strategią może być jednak leczenie trądziku już w momencie jego pojawienia się. Oto 7 popartych naukowo powodów, dla których wydaje się to najlepszym rozwiązaniem.

Możesz:

 1. Uzyskać szybsze rezultaty leczenia. Leczenie trądziku wymaga czasu, niezależnie od tego, czy leczysz trądzik łagodny czy ciężki. Niemniej jednak usunięcie kilku pryszczy zajmuje mniej czasu i wymaga mniej wysiłku niż pozbycie się trądziku, który może obejmować zaskórniki, zaskórniki białe i głęboko umiejscowione cysty trądzikowe.
 2. Zmniejszenie ilości blizn. Wczesne leczenie trądziku może zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych. Ogólnie rzecz biorąc, im cięższy trądzik, tym większe prawdopodobieństwo powstania blizny.
  Podczas gdy ciężki trądzik najprawdopodobniej pozostawi blizny, łagodny trądzik może je pozostawić po usunięciu.
  Leczenie przy pierwszych oznakach trądziku może również zapobiec wykształceniu u danej osoby nawyku dłubania przy trądziku, dzięki czemu może ona nigdy nie nabawić się blizn potrądzikowych.

 3. Zapobiegaj powstawaniu plam po ustąpieniu trądziku. Każdy, kto ma skórę o średnim lub ciemnym zabarwieniu, może zauważyć ciemną plamę po usunięciu pryszcza, torbieli lub guzka trądzikowego. Dermatolodzy nazywają to przebarwieniem pozapalnym (post-inflammatory hyperpigmentation, PIH).
  Osoby o jasnym kolorze skóry mogą zauważyć czerwoną plamę w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się trądzik.
  Plamy te mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. Wiele osób uważa, że takie utrzymujące się plamy są gorsze od samego trądziku.

 4. Zapobiegaj przekształcaniu się łagodnego trądziku w ciężki. Wczesne leczenie może zapobiec kilku pryszczy z postępu do rozległych zaskórników, białych wągrów i głębokie, bolesne trądzik.
 5. Zmniejsz prawdopodobieństwo, że będziesz potrzebować silniejszych leków na trądzik. Kiedy trądzik staje się poważny, konieczne jest zastosowanie silnych leków, aby go wyleczyć. Leki te mają więcej możliwych skutków ubocznych i wymagają ścisłego monitorowania przez dermatologa. Oznacza to więcej wizyt w gabinecie.
 6. Unikaj lat występowania trądziku. Trądzik może pojawić się już w młodym wieku. Dermatolodzy widują obecnie dzieci w wieku od 7 do 12 lat z trądzikiem.
  Leczenie trądziku na wczesnym etapie i utrzymywanie go pod kontrolą może zapobiec pojawieniu się kolejnych wykwitów. Obecnie może to oznaczać znaczną liczbę lat bez trądziku. Wiele osób boryka się z trądzikiem do 20. roku życia. U niektórych dorosłych trądzik utrzymuje się do 30., 40. a nawet 50. lub 60. roku życia.
 7. Unikaj zaburzeń emocjonalnych. Trądzik może powodować coś więcej niż tylko wypryski. Badania wykazują, że trądzik może również negatywnie wpływać na psychikę. Wiele osób twierdzi, że ich poczucie własnej wartości ucierpiało po wystąpieniu trądziku. Niektóre osoby z trądzikiem wycofują się z życia.
  Nasilenie trądziku nie wydaje się mieć znaczenia. Trądzik może mieć negatywny wpływ na poczucie własnej wartości i relacje z innymi, niezależnie od tego, czy jest to trądzik łagodny czy ciężki.
  Jedno z dużych badań wykazało, że posiadanie trądziku może prowadzić do depresji i myśli samobójczych. Inne badania pokazują, że leczenie trądziku może złagodzić te uczucia.

Jeśli nie masz pewności, co byłoby najlepszym sposobem leczenia trądziku u nastolatka lub nastolatki, pomocna może być wizyta u dermatologa. Dermatolog może przyjrzeć się rodzajowi trądziku na skórze Twojego dziecka i polecić skuteczne produkty. Ta jedna wizyta może poprawić jakość życia Twojego dziecka na wiele lat.


Image: Thinkstock

References
American Academy of Dermatology. "Trądzik pojawia się wcześniej." News release issued August 2, 2013. Ostatni dostęp 28 kwietnia 2017.

Amerykańska Akademia Dermatologiczna. "Trądzik według liczb." In: Burden of Skin Disease (Obciążenie chorobami skóry). Ostatni dostęp uzyskano 28 kwietnia 2017 r.

Zaenglein AL. "Making the case for early treatment of acne." Clin Pediatr. 2010;49(1):54-9.