Laserowe leczenie blizn potrądzikowych

Nowa estetyka > Ciało > Laserowe leczenie blizn potrądzikowych Dr n. med. Łukasz Bełza Wieloletni związek z medycyną estetyczną i chirurgią plastyczną. Szkolenie z zakresu ginekologii i obsesji ukończone w I Klinice i Katedrze Ginekologii i Położnictwa, Wrocław.

Podczas gdy wykwity i szpecące zmiany przypominają o tym, że w okresie dojrzewania były pryszcze wielu pacjentów cierpi również na trądzik różowaty o dorosłym podłożu. Blizny potrądzikowe mogą być przyczyną wielu kompleksów. Są szczególnie częste, jeśli występują na twarzy (zwłaszcza na policzkach) i nie można ich "zamaskować" kryjącym makijażem. Blizny potrądzikowe mogą być wklęsłe, ponieważ dochodzi do ubytku tkanek.

Rosacea nie jest częstym schorzeniem u młodych ludzi poniżej 25 roku życia. Jego leczenie może być trudniejsze, ponieważ leki doustne (antybiotyki, i retinoidy), a także środki naskórkowe, mogą okazać się nieskuteczne. Dlatego szpecące blizny mogą być częstsze po tym typie niż po trądziku pospolitym, młodzieńczym (na tle zmian hormonalnych).

Trądzik pospolity odnosi się do zapalenia naczyń krwionośnych, które uszkadza tkanki. Zmiany ziarniniakowe są spowodowane nieuporządkowanym wzrostem włókien kolagenowych. Wszystko zależy od tego, jak są one ułożone. Pacjenci często określają je mianem "kraterów" ze względu na widoczne zagłębienia, których doświadczają. Może to być spowodowane skrobaniem i "wyciskaniem", swędzącymi krostkami lub ich brakiem. Blizny mogą być również spowodowane hiperpigmentacją. Czasami takie blizny znikają samoistnie.

Problem ten najczęściej występuje na twarzy. Jednak zabiegi redukujące blizny mogą być stosowane na każdej części ciała. Jest to dobra wiadomość dla pacjentów cierpiących z powodu blizn potrądzikowych na plecach i ramionach.

Lasery mogą być stosowane do usuwania blizn potrądzikowych

Jest to moim zdaniem najlepsza i najbardziej skuteczna metoda. Należy zaznaczyć, że całkowite usunięcie głębokich i starych blizn potrądzikowych przy użyciu samego lasera nie jest możliwe. Laseroterapia może zagwarantować gładszą skórę i płytsze blizny, choć nie zawsze ich całkowite usunięcie może być możliwe. Skóra może być leczona laserem frakcyjnym na wiele sposobów:

 • poprawia jakość skóry
 • wygładza nierówności, zmniejsza blizny
 • Normalizuje koloryt skóry
 • Dodatkowo ma zdolność aktywowania mechanizmów naprawczych skóry i daje skórze efekt odmłodzenia.
 • Urządzenie może być stosowane w celu zmniejszenia widoczności niewielkich linii mimicznych w obszarze działania urządzenia.

Jak działa nieablacyjny Laser frakcyjny CO2? Wiązka lasera przenika do warstwy skóry właściwej tworząc mikrouszkodzenia-oparzenia (w sposób kontrolowany). Stymulują one zdrową tkankę wokół uszkodzonych komórek do samoleczenia. Aktywuje to naturalną zdolność skóry do regeneracji. Laser frakcyjny stymuluje tworzenie kolagenu, poprawiając napięcie skóry.

Stare blizny często stają się białe, ponieważ jest w nich mniej pigmentu (melaniny). Laser frakcyjny stymuluje pozostałe do pracy melanocyty, dzięki czemu blizny są mniej odizolowane od otaczających je zdrowych tkanek.

Pacjenci muszą być wytrwali. W zależności od nasilenia problemu, rozwiązanie problemu może zająć od 3 do 5 zabiegów. Skóra zazwyczaj wydaje się gładsza już po pierwszym zabiegu.

Szybkość jest ważna

Podobnie jak w przypadku leczenia farmakologicznego trądziku, im wcześniej rozpoczniemy leczenie blizn, tym lepsze będą efekty. W zaawansowanych przypadkach bliznowców zmiany mogą być jednak widoczne, ale nie całkowicie usunięte. Ogólna kondycja skóry również odgrywa rolę w ostatecznym efekcie. Seria zabiegów nawilżających może być konieczna, jeśli skóra jest wyjątkowo sucha i cienka. Terapia łączona jest częstym sposobem leczenia blizn.

 • Zabiegi Dermapenem (rodzaj mezoterapii, chodzi o technikę nakłuwania skóry)
 • mezoterapia: Witaminowa, zastrzyki z komórek macierzystych z krwi pacjenta, fibryna bogatopłytkowa, mezoterapia osoczem
 • Peelingi chemiczne, które złuszczają

Zabiegi mezoterapii mają aktywne działanie wygładzające, odżywiają skórę i stymulują procesy naprawcze. Każdy zabieg dobierany jest indywidualnie.

Laser frakcyjny - Nie dla aktywnego trądziku

Należy zaznaczyć, że laser frakcyjny CO2 nie leczy trądziku. Sama choroba kwalifikuje się jednak do terapii naskórkowej lub antybiotykoterapii (w cięższych przypadkach). Przed podjęciem decyzji o zabiegu medycyny estetycznej zaleca się konsultację z dermatologiem.

Laser CO2 ma za zadanie w kontrolowany sposób uszkodzić skórę, aby pobudzić ją do odnowy. Skóra zostanie uszkodzona również w przypadku zastosowania lasera frakcyjnego na łojotokowe zmiany trądzikowe. W leczeniu aktywnego trądziku stosuje się laser bromkowo-miedziowy, który jest mniej inwazyjny i ma działanie bakteriobójcze w naskórku. Hamuje on wydzielanie sebum, dzięki czemu zmniejsza objawy.

Przed laserem frakcyjnym

W grupie leków na trądzik znajdują się również retinoidy. Należy pamiętać, że są to związki chemiczne o działaniu fotouczulającym, dlatego należy zaprzestać stosowania kuracji retinoidami co najmniej trzy miesiące przed rozpoczęciem leczenia laserem. Po 2 tygodniach można wznowić stosowanie laserów frakcyjnych. Jednak skóra musi być całkowicie wyleczona, zanim będzie można powrócić do ich używania.

Peelingi chemiczne mogą być również stosowane w leczeniu blizn potrądzikowych. Nie powinny być one stosowane w połączeniu z terapią laserem CO2. Najlepiej jest zrobić miesięczną przerwę pomiędzy zabiegiem laserowym a leczeniem blizn.

Po usunięciu blizny należy zadbać o skórę

Po zabiegu laserowego usuwania blizn ważne jest nawilżanie skóry i zachowanie podstawowej higieny. Każdemu pacjentowi udzielam szczegółowych instrukcji.

Dr Łukasz Bełza

Bibliografia

 1. Sean W. Laningan Lasery w dermatologii, Wydawnictwo Czelej Lublin 2005
 2. Terry J. Dubrow. Trądzik: najnowsze metody leczenia, zapobiegania, Wydawnictwo Aba 2007.
 3. Guy F. Webster, Anthony V. Rawlings Diagnostyka i leczenie trądziku, Wydawnictwo Czelej Lublin 2009 r.
 4. Harold Lancer, Skóra pełna blasku - Przełomowa technika anti-aging, Galaktyka, Łódź 2014.