Do rany przyłóż

Wskazówki dla turystów

Wycieczki po górskich szlakach są doskonałą aktywnością zarówno latem, jak i zimą. Choć dostarczają nam niezapomnianych widoków, to musimy pamiętać o zagrożeniach i wypadkach, z którymi możemy się spotkać na szlaku.

Aby ich uniknąć, należy na każdą wyprawę starannie się przygotować. Dostępne przewodniki i mapy turystyczne udzielą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać i ile nam to zajmie czasu. Podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to:
– przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować (stok leśny, grzbiety, hale)
– sieć schronisk turystycznych
– czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego
– lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody (szałasy, schrony, koleby, leśniczówki)
– drogi odwrotu, jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza)
– wysokości nad poziomem morza na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki

Planując wędrówkę górską należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi (985 lub 601 100 300) lub pobraną aplikacją RATUNEK

Ponadto, bardzo ważne jest, aby zostawić w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Jeśli zmienimy plany – powiadamiamy o tym naszych przyjaciół/rodzinę oraz najbliższe schronisko.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR