Do rany przyłóż

Wskazówki dla turystów

Wycieczki po górskich szlakach są doskonałą aktywnością zarówno latem, jak i zimą. Choć dostarczają nam niezapomnianych widoków, to musimy pamiętać o zagrożeniach i wypadkach, z którymi możemy się spotkać na szlaku.

Aby ich uniknąć, należy na każdą wyprawę starannie się przygotować. Dostępne przewodniki i mapy turystyczne udzielą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać i ile nam to zajmie czasu.

Podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to:

  1. przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować (stok leśny, grzbiety, hale)
  2. sieć schronisk turystycznych
  3. czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego
  4. lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody (szałasy, schrony, koleby, leśniczówki)
  5. drogi odwrotu, jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (deszcz, mgła, burza)
  6. wysokości nad poziomem morza na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki

Planując wędrówkę górską należy zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i zapisanymi numerami alarmowymi (985 lub 601 100 300) lub pobraną aplikacją RATUNEK

Ponadto, bardzo ważne jest, aby zostawić w miejscu pobytu wiadomość o trasie wycieczki i przewidywanej godzinie powrotu. Jeśli zmienimy plany – powiadamiamy o tym naszych przyjaciół/rodzinę oraz najbliższe schronisko.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR