Do rany przyłóż

Wędrówki górskie – jak się do nich przygotować? 3 podstawowe zasady

Ciepłe dni oraz wakacyjne miesiące sprzyjają dalekim podróżom i wyprawom po górskich szlakach. Jak przygotować się do górskiej wyprawy, aby w jej trakcie nie spotkały nas trudne sytuacje oraz jak poradzić sobie w momencie zagrożenia. Przeczytaj nasz krótki poradnik, w którym mówimy o 3 podstawowych zasadach, dzięki którym nasze górskie wędrówki będą bezpieczne.

Dobrze zaplanuj trasę

Pamiętaj o tym, że każde wyjście na górski szlak powinno być dobrze zaplanowane. Jeśli w daną trasę wybierasz się po raz pierwszy, koniecznie zapoznaj się z nią na mapie, aby wiedzieć jakie trudności możesz napotkać po drodze.

Dokładnie przeanalizuj szlak, sprawdź poziom jego trudności i podejmij decyzję czy dasz radę go pokonać. Nie szarżuj, nie od razu musisz porywać się na najtrudniejszy szlak, aby zaimponować znajomym.

Pamiętaj, że w górach najważniejsze są rozwaga i zdrowy rozsądek. Wyprawę zaplanuj w taki sposób, aby wrócić do domu przed zmrokiem, jeśli chcesz iść dalej, koniecznie zaplanuj nocleg w jednym z górskich schronisk (wcześniej na stronie schroniska, sprawdź możliwość i warunki nocowania). Z tego powodu górskie wędrówki najlepiej zaczynać bardzo wcześnie rano.

Chcesz w nieznany szlak iść sam? To nie jest dobry pomysł, ponieważ w razie jakichkolwiek problemów nie będzie w pobliżu osoby, która będzie mogła udzielić pomocy. Koniecznie przed porannym wyjściem sprawdź prognozę pogody, pamiętaj, że w górach jest ona bardzo zmienna. Wychodząc rano ściągnij na telefon aplikację RATUNEK, dzięki niej będziesz mógł w razie problemów wezwać pomoc ratowników GOPR.

Nie zapomnij o apteczce

Pamiętaj, że wybierając się w góry, musisz zabrać z sobą rzeczy, które mogą przydać się na szlaku w różnych sytuacjach. Do plecaka spakuj koniecznie mapę, wodę do picia, naładowany telefon komórkowy, krem z filtrem, kanapki, tabliczkę gorzkiej czekolady oraz rzecz konieczną, czyli apteczkę z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi oraz folią termiczną.

Oprócz maści na skaleczenia i otarcia, koniecznie spakuj do apteczki plastry, bandaże, chustę trójkątną, maseczkę do sztucznego oddychania.

Zadbaj o odpowiednie ubranie

Pogoda w górach bywa zmienna i nie do końca przewidywalna. Dlatego wychodząc na szlak pamiętaj, aby zabrać z sobą odpowiednie ubranie, które pozwoli ci być przygotowanym na każdą pogodową ewentualność. Ubierz się wygodnie, wychodząc latem, w ciepły dzień, spakuj do plecaka ciepłą bluzę i kurtkę przeciwdeszczową. Załóż czapkę lub chustę, która będzie chroniła twoją głowę przed przegrzaniem.

Nie zapomnij o butach, które nie tylko nie przemokną, ale będą również chroniły twoje kostki przed skręceniem, a dzięki dobrym podeszwom zapobiegną poślizgnięciu np. na mokrej drodze. Buty powinny być na tyle wygodne, aby nie powodować otarć lub odparzeń, jeśli chcesz być przygotowanym na każdą ewentualność zabierz, ze sobą skutecznie działającą maść lub spray na otarcia i drobne skaleczenia.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR