Do rany przyłóż

Pogryzienie przez psa. Sprawdź, jak właściwie zareagować i zabezpieczyć ranę.

Pogryzienie przez psa może przytrafić się każdemu z nas. Rana po ugryzieniu psa zazwyczaj jest bardzo bolesna. Wymaga więc odpowiedniego zabezpieczenia oraz zastosowania środków łagodzących odczucie bólu.

Musimy także sprawdzić, czy zwierzę było szczepione. To bardzo ważne, bowiem brak wszystkich wymaganych szczepień znacznie zwiększa ryzyko zakażenia groźnymi dla zdrowia człowieka chorobami przenoszonymi przez psy.

Potrzebna jest tutaj szybka reakcja i bezzwłoczna wizyta u lekarza. Sprawdźmy zatem, jak krok po kroku postępować w takiej sytuacji, aby w jak największym stopniu ograniczyć ewentualne konsekwencje tego przykrego zdarzenia.

Ugryzienie psa – czy może być niebezpieczne?

Psy uważane są za najlepszych przyjaciół człowieka. I w większości przypadków tak właśnie jest. Towarzyskie, zawsze radosne i wierne czworonogi dostarczają nam szczęścia. Kontakt z nimi może być jednak bardzo niebezpieczny, zwłaszcza wtedy, kiedy uśpią naszą czujność.

Pogryzienia przez psy zdarzają się często. Zazwyczaj dotyczą one obcych psów, do których zanadto się zbliżymy, choć nie brakuje przypadków pogryzienia przez psy ich właścicieli.

Rany po ugryzieniu psa należą do ran kąsanych, a więc takich, które stwarzają duże ryzyko zakażenia bakteriami znajdującymi się ślinie zwierzęcia. Rany tego typu trudno się goją i wymagają szczególnej uwagi[1]. Towarzyszy im także duża bolesność.

W zależności od wielkości zwierzęcia oraz sposobu jego ugryzienia rany te mogą mieć różny poziom wielkości i głębokości – od lekkich zadrapań i ran powierzchownych, aż do bardzo rozległych, które poprzez swój zasięg bezpośrednio zagrażają życiu człowieka.

Ugryzienie przez psa, nawet bardzo delikatne, skutkujące niewielkim zranieniem, zawsze wymaga interwencji lekarza, gdyż niewłaściwie zabezpieczone może skutkować groźnymi dla zdrowia i życia konsekwencjami. Konsultacji medycznej wymaga także zadrapanie przez psa – zwłaszcza wtedy, kiedy zwierzę jest obce i nie mamy informacji na temat tego, czy było szczepione.

Skutki ugryzienia przez psa mogą być bardzo niebezpieczne. Poza tymi związanymi bezpośrednio z powstałą raną, takimi jak ryzyko powstania zakażenia i stanu zapalnego, oraz powstaniem na skórze widocznej blizny, należą do nich choroby zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Należą do nich wścieklizna i tężec oraz rzadziej występujące: wstrząs septyczny, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów, zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Ugryzł mnie pies – co robić?

W sytuacji, gdy ugryzie pies – choć to bardzo trudne – należy opanować emocje i zachować zdrowy rozsądek. Tylko w ten sposób uda nam się postępować krok po kroku tak, aby w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko niebezpiecznych następstw.

Jeżeli powstała rana jest powierzchowna, wówczas należy ją wstępnie samodzielnie opatrzeć. Najpierw należy ją dokładnie obmyć. Jeśli towarzyszące jej krwawienie jest niewielkie, należy pozwolić krwi swobodnie spływać (krwawienie pomaga pozbyć się śliny zwierzęcia). Następnie trzeba obmyć ranę pod bieżącą wodą, najlepiej przy użyciu mydła antybakteryjnego. Zabieg ten powinien trwać ok. 5 minut. Następnie ranę osuszamy.

Aby nie wystąpiła opuchlizna po ugryzieniu psa, warto przyłożyć do niej zimny okład. W dalszej kolejności pogryziony przez psa powinien udać się do lekarza.

Jeśli rana po ugryzieniu psa mocno krwawi, trzeba spróbować zatamować krwotok i zadzwonić po pogotowie. Ucisk tamujący upływ krwi należy kontynuować do przyjazdu karetki. Trzeba podjąć także próbę skontaktowania się z właścicielem psa w celu ustalenia tego, czy pies był szczepiony. Brak tego rodzaju informacji skutkuje koniecznością przyjęcia serii szczepionek przeciwko wściekliźnie i tężcowi.


1. Sułko J. Jak opatrzyć ranę? https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/148549,jak-opatrzyc-rane. Data dostępu: 28.04.2018

Zobacz również