Do rany przyłóż

Z czym wiąże się pogryzienie przez pluskwy? Jak pielęgnować ranę?

Pluskwy są niewielkimi pasożytami żywiącymi się krwią. Atakują w nocy, gdy ich żywiciel śpi, zaś ich ugryzienia są charakterystyczne – utrzymane w linii prostej lub trójkącie. Nie są groźne, jednak z całą pewnością są uciążliwe i nieprzyjemne.

Pluskwy domowe przenoszone są przez ludzi, którzy nocowali w zainfekowanym miejscu. Znajdują się też w meblach, używanych ubraniach czy innych przedmiotach z lokalu, w którym bytują. Tak naprawdę trudno ustalić moment, w którym doszło do przyniesienia tych pasożytów do domu.

Gdy jednak się pojawią, nie jest łatwo pozbyć się ich i często wiąże się to z koniecznością wyrzucenia mebli, kiedy już uda się ustalić miejsce, w którym bytują. Może dojść nawet do tego, że konieczny będzie remont mieszkania lub wyprowadzka z niego

O sposobie postępowania decyduje specjalista od dezynsekcji, który może zdecydować, że wystarczy zapluskwione rzeczy, głównie pościel, wyprać w temperaturze 60 stopni, by pozbyć się wszystkich stadiów pasożyta. Jeśli udało nam się zaobserwować pluskwę we własnym mieszkaniu, jest wielce prawdopodobne, że są one obecne także w innych lokalach w domu, co dodatkowo utrudnia pozbycie się ich.

Chociaż wydawać by się mogło, że kraje rozwinięte poradziły sobie z problemem obecności pasożyta, to w ostatnich latach widać jego wzmożoną aktywność[1].

Jak wygląda pluskwa?

Pluskwę łatwo rozpoznać, bowiem jej dorosła postać przypomina pestkę jabłka i ma wielkość od 5 do 7 mm. Dzięki trzem parom odnóży z pazurkami pasożyt łatwo przyczepia się do skóry żywiciela. Samice składają od 2 do 3 jaj dziennie, wybierając zaciemnione miejsca, najczęściej szpary mebli, stąd późniejsza konieczność ich wyrzucania.

Ugryzienia przez pluskwy

Ugryzienia przez pluskwy pojawiają się na nieowłosionej skórze i często mylone są z alergią lub ukąszeniami przez owady, np. komary. Mogą one swędzieć, ale nie muszą, zaś czas zagojenia się ranki jest kwestią indywidualną.

Podczas ugryzienia pasożyt wstrzykuje do organizmu, a dokładniej do krwi żywiciela, substancję znieczulającą. Ślady po ukąszeniach zaobserwować można przede wszystkim na brzuchu, plecach, szyi oraz ramionach, natomiast znacznie rzadziej pasożyt wybiera kończyny dolne i górne. Należy pamiętać, że pluskwy żerują w nocy.

Czym łagodzić ugryzienia?

Łagodzenie objawów ugryzienia przez pluskwy opiera się przede wszystkim na zapobieganiu swędzenia miejsc wkłucia pasożyta. Doskonale sprawdzą się do tego celu maści i żele przeciwko ugryzieniom owadów.

Chociaż z ugryzieniem przez pluskwę nie wiążą się powikłania, i pasożyt ten nie przenosi żadnych chorób, można użyć także maści zawierającej antybiotyki, jak np. Maxibiotic. Swędzącą rankę można bowiem rozdrapać, co wiąże się z dostaniem się do niej drobnoustrojów.

Może również zdarzyć się, że drażnienie śladów po ugryzieniach przez pluskwy spowoduje pojawienie się płynu surowiczego, a same miejsca po wgryzieniu przypominać zaczną pęcherze[1].

Problem z pluskwami wciąż narasta, co powoduje, że coraz częściej szuka się odpowiedzi na pytanie, jak pozbyć się tych pasożytów. Ich ugryzienia, choć nie są groźne dla zdrowia i życia żywiciela, powodują dyskomfort, którego przyczyną jest w głównej mierze sama świadomość obecności pluskiew w mieszkaniu.


1. Maria Kędzielska. „Stwierdza się pogryzienia w kinach”. Pluskwy problemem Warszawy? https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10043495/Stwierdza-sie-pogryzienia-w-kinach-Pluskwy-problemem-Warszawy.html. Dostęp 30.04.2018.
2. Ugryzienia pluskwy. https://odpluskwianie.pl/ugryzienia-pluskwy/. Dostęp 30.04.2018

Zobacz również