Do rany przyłóż

Pogryzienie przez meszki. Jak szybko przynieść sobie ulgę i leczyć ranę?

Ugryzienie meszki jest znacznie bardziej dokuczliwe niż ukąszenie komara. Ślad po ugryzieniu, wraz z towarzyszącym mu obrzękiem, może się utrzymywać przez kilka dni, jest on ponadto bolesny. Jak poradzić sobie z ranami po ukąszeniach meszek?

Meszka, owad o długości od 1,5 do 6 mm, żyje na terenach wilgotnych, w pobliżu zbiorników wodnych. Często występuje masowo i potrafi chmarami atakować ludzi i zwierzęta, boleśnie kąsając, wlatując do oczu, nosa czy ust.

Krwią żywią się wyłącznie samice meszek (samce odżywiają się nektarem kwiatowym i sokami roślin). Atakują tylko w dzień, a najchętniej po południu i wieczorem. Choć małe i niepozorne, ich ukąszenia są poważniejsze od ukłucia komara.

Ugryzienie meszki – objawy

Podczas gdy komar wkłuwa się swoim aparatem gębowym w skórę, aparat meszki skórę rozcina i zakotwicza się wewnątrz przy pomocy haczykowatych włosków na szczękach. Meszka pije krew z rozerwanej w ten sposób tkanki.

Ślina meszki zawiera substancję upłynniającą krew i zapobiegającą jej krzepnięciu. Jest jednocześnie toksyczna – i dlatego właśnie, choć meszki w naszej strefie klimatycznej nie przenoszą żadnych chorób, ich ugryzienie może prowadzić do powstania bolesnych obrzęków, a niekiedy też innych poważnych konsekwencji.

Jak leczyć rumień i obrzęk po ukąszeniu meszki?

Jeśli z rany sączy się krew, zdezynfekujmy ją wodą utlenioną, wysuszmy, a następnie posmarujmy maścią z antybiotykiem, np. taką jak Maxibiotic, w celu uniknięcia ropnego zakażenia bakteryjnego.

Aby złagodzić obrzęk i ból po ukąszeniach meszek można zastosować ponadto okłady ziołowe (z naparu z werbeny, szałwii czy tymianku), okłady z cebuli, która ma właściwości antytoksyczne i antybakteryjne, bądź też z olejku lawendowego.

Odczynu po ugryzieniu meszki w żadnym wypadku nie wolno drapać. Powinien zagoić się sam w ciągu maksymalnie 7 dni. Jeżeli jednak rana nie goi się dobrze, a obrzęk ulega powiększeniu, należy udać się do lekarza. Niewykluczone, że przepisze on dodatkową kurację antybiotykową.

Uczulenie na jad meszki

U osoby uczulonej na jad meszek reakcja na ukąszenie jest znacznie silniejsza. Może objawiać się miejscowo (rozległy obrzęk), może też wystąpić reakcja ogólna (nudności, wymioty, zawroty głowy, ból brzucha, biegunka). Reakcja alergiczna pojawia się w ciągu od kilku minut do kilku godzin od ukąszenia.

Oprócz leczenia miejscowego alergik powinien zażyć leki przeciwhistaminowe. Reakcja miejscowa nie jest groźna dla zdrowia i życia, chyba że silna opuchlizna pojawia się np. na szyi czy w obrębie twarzy. Zarówno ten przypadek, jak i wystąpienie reakcji ogólnej organizmu, czyli wstrząsu anafilaktycznego, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej.

Harara – co to takiego?

Jad meszki jest szczególnie niebezpieczny dla niemowląt oraz dla ludzi w śpiączce alkoholowej. U tych osób po ugryzieniu rozwinąć się może choroba zwana hararą. Jest to zatrucie organizmu substancjami uwalnianymi wraz ze śliną meszki. Pacjent z hararą wymaga hospitalizacji, gdyż w skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić nawet do obrzęku płuc.

Przebywając w miejscach, w których występują meszki, należy używać odpowiednich repelentów. Zaleca się także noszenie ubrań z długim rękawem. Łóżeczka i wózki niemowlęce powinny być zabezpieczone moskitierą.

Zobacz również