Do rany przyłóż

Wylecz ranę szybko i skutecznie – poznaj sposoby na przyspieszenie gojenia ran!

Rany mogą być różne: rany cięte, rany szarpane, kąsane, rąbane, postrzałowe, tłuczone, miażdżone, płatowe.

Te bardziej rozległe (m.in. otwarte rany) wymagają profesjonalnej opieki medycznej. Istnieje jednak grupa ran, jak chociażby otarcie naskórka, które – przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa – z powodzeniem możemy opatrzyć samodzielnie w domu.

Poza ich prawidłowym zabezpieczeniem, warto też podjąć działania mające na celu przyspieszenie gojenia ran. Sprawdźmy zatem, co szybko goi rany i co robić, aby proces gojenia się ran jak najbardziej przyspieszyć.

Gojenie ran – co musisz wiedzieć na ten temat?

PSzybsze gojenie ran to wielu wypadkach szansa na krótszy okres rekonwalescencji i powrót do aktywności zawodowej. Niektóre rany goją się szybciej, inne wolniej. Długość czasu potrzebnego do zupełnego zagojenia się rany uzależniona jest od szeregu czynników. Wpływ na nią ma przede wszystkim charakter rany – jej wielkość, głębokość oraz to, w jaki sposób powstała (np. rany kąsane goją się dłużej niż rany cięte).

Ponadto istotne są: przebieg procesu rekonwalescencji (ewentualne powikłania po zabiegu, zakażenie, stan zapalny) oraz uwarunkowania indywidualne (szybkość regeneracji komórek).

PWarto pamiętać, że gojenie się ran jest bardzo skomplikowanym procesem, w przebieg którego zaangażowanych jest wiele elementów, takich jak m.in. komórki skóry, krew, limfa, układ odpornościowy. Najpierw w zranionym miejscu musi utworzyć się skrzep. Jego zadaniem jest zasklepienie brzegów rany, co pozwala uniknąć krwawienia.

Kolejnym etapem jest oczyszczanie rany z pozostających w niej uszkodzonych tkanek oraz bakterii wywołujących infekcje. W dalszej kolejności następuje produkcja kolagenu i rozpoczyna się zabliźnianie się rany. Jak przyspieszyć gojenie ran?

Co przyspiesza gojenie ran?

Szybkie gojenie ran pozwala uniknąć wielu trudności i przyspiesza powrót do pełnej sprawności. Dlatego warto zastosować metody, które przyspieszają ten proces. Gojenie rany będzie krótsze, jeśli ją prawidłowo oczyścimy i zabezpieczymy. Nie warto więc bagatelizować tego zabiegu, ograniczając go wyłącznie do opukania skaleczenia czy otarcia pod bieżącą wodą.

Lepiej wybrać sól fizjologiczną, ewentualnie przegotowaną wodę, a następnie przemyć ranę także wodą utlenioną lub specjalnym płynem dezynfekującym, po czym ostrożnie osuszyć[1].

Jeżeli zauważymy w ranie jakieś pozostałości podłoża lub inne ciała obce tkwiące w niej głęboko, zamiast próbować je samodzielnie usunąć, narażając się tym samym na krwotok, lepiej zgłosić się do lekarza. Można także zastosować maść na rany zawierającą m.in. alantoninę – substancję o działaniu łagodzącym i przeciwzapalnym.

Maść przyspieszająca gojenie ran może być stosowana na rany powierzchowne, takiej jak drobne skaleczenia czy otarcia. Substancje w niej zawarte przyspieszają zasklepianie się rany i działają przeciwzapalnie.

Jeśli rana jest niewielka i znajduje się w miejscu, które nie jest narażone na bezpośredni kontakt z odzieżą czy obuwiem, wówczas można pozostawić ją odsłoniętą – dzięki dopływowi powietrza zagoi się szybciej.

Głębsze zranienia należy opatrzyć. Do tego celu można wykorzystać plaster lub jałową gazę i bandaż. Jeżeli rany są poważniejsze i towarzyszy im wysięk (np. owrzodzenia), należy zastosować opatrunek chłonny. Do zabezpieczenia ran suchych może posłużyć opatrunek hydrożelowy lub opatrunek zawierający srebro.

Aby wspomóc i tym samym przyspieszyć gojenie się rany, trzeba uzupełnić dietę o produkty bogate w witaminę C, która bierze udział w produkcji kolagenu – substancji uczestniczącej z procesie zabliźniania.


1. Sułko J. Jak opatrzyć ranę? https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/148549,jak-opatrzyc-rane. Data dostępu: 28.04.2018.

Zobacz również