Do rany przyłóż

Jak leczyć otarcia na skórze twarzy? Poznaj skuteczne metody!

Skóra twarzy jest bardzo wrażliwa ze względu na to, że jej warstwa jest dużo cieńsza niż ta znajdująca się na innych częściach ciała. W związku z tym jest bardziej podatna na uszkodzenia i podrażnienia.

Pojawiające się na jej powierzchni otarcia są bardzo bolesne. Poza tym, ze względu na umiejscowienie, często są też przyczyną dużego dyskomfortu, skutkując niejednokrotnie obniżeniem samopoczucia rannego – strup na twarzy z pewnością nie jest estetycznym zjawiskiem. Jak skutecznie niwelować otarcia skóry na twarzy i przyspieszać ich gojenie? Poznajmy najskuteczniejsze metody.

Skąd się biorą otarcia na twarzy?

Otarcia są rodzajem ran, które – choć niewielkie i płytkie – bywają bardzo bolesne. W przypadku skóry twarzy najczęściej powstają na skutek kontaktu z twardym lub ostrym podłożem, na przykład w następstwie upadku lub bezpośredniego zetknięcia się z innym czynnikiem drażniącym. W zależności od głębokości może towarzyszyć im krwawienie lub gromadzenie się płynu surowiczego – tzw. otarcia powierzchowne[1].

W zależności od zranionej powierzchni zróżnicowana może być także wielkość otarć. Otarty naskórek skutkuje nie tylko odczuciem bolesności, ale też widocznym urazem skóry twarzy, który wraz ze stopniem zaawansowania zmienia swój wygląd (zaczerwienienie, powstawanie strupka, a w przypadku głębokich uszkodzeń skóry widoczna blizna w miejscu zasklepienia się rany).

Otarcia skóry twarzy, podobnie jak innych części ciała, mogą być powierzchowne – starciu ulega wyłącznie naskórek, jak i głębokie – może dojść do starcia całej powierzchni skóry. Te ostatnie, zwłaszcza jeśli są mocno zanieczyszczone, wymagają pomocy lekarskiej, gdyż na skutek niewłaściwego oczyszczenia rany może dojść do jej zakażenia.

Otarcie na twarzy – postaw na sprawdzone metody działania

Otarcie na twarzy wymaga podjęcia odpowiednich działań, które zabezpieczą zranioną skórę przed zakażeniem i rozwojem stanu zapalnego. Ewentualne konsekwencje, które mogłyby być następstwem niewłaściwego zabezpieczenia rany, mogą skutkować trwałymi śladami, pozostającymi na twarzy nawet po całkowitym zabliźnieniu się rany. Nieestetyczne, szpecące blizny to coś, czego z pewnością każdy chce uniknąć. Jak więc zabezpieczyć skórę twarzy?

Podobnie jak w przypadku każdego innego rodzaju zranienia, również otarcia na twarzy wymagają dokładnego oczyszczenia całej powierzchni skóry. Jeżeli zanieczyszczenia są niewielkie i łatwe do usunięcia, wówczas można się podjąć wykonania tego zadania samodzielnie w domu.

Do tego celu należy wykorzystać specjalną gazę lub wyjałowiony wacik oraz wodę utlenioną – można zastąpić ją specjalnym płynem odkażającym, który poza oczyszczeniem skóry, zmniejsza ryzyko wystąpienia stanu zapalnego w obrębie otartego miejsca.

W związku z tym, że twarz jest częścią ciała, która pozostaje nieosłonięta oraz ponieważ nie jest narażona na bezpośredni kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami, oczyszczone otarcie najlepiej pozostawić bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia, co na skutek kontaktu rany ze świeżym powietrzem przyspieszy proces gojenia i jej zasklepiania.

Należy jedynie uważać, aby przypadkowo nie zanieczyścić skóry. Trzeba też unikać stosowania na zranioną powierzchnię kosmetyków, które mogłoby ją dodatkowo podrażnić.

Inne działania musimy podjąć wtedy, kiedy otarcie jest głębokie lub bardzo mocno zabrudzone. W takiej sytuacji koniecznie musimy skorzystać z pomocy medycznej. Głębokie otarcia, niewłaściwie zabezpieczone, mogą pozostawić po sobie trwałe blizny.

Rany mocno zanieczyszczone, w których znajdują się na przykład fragmenty podłoża, na którym doszło do upadku (drobne kamyczki, fragmenty tkanin) również wymagają konsultacji medycznej, gdyż pozostające w miejscu otarcia ciała obce mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia, a samodzielne próby ich usunięcia, do pogłębienia rany.


1. Sułko J. Jak opatrzyć ranę? https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/148549,jak-opatrzyc-rane. Data dostępu: 28.04.2018

Zobacz również