Do rany przyłóż

Otarcia na stopach. Jak leczyć tę przykrą dolegliwość?

Bolesne i utrudniające poruszanie się otarcia na stopach mogą przytrafić się każdemu. Przyczyną ich powstania najczęściej jest niewłaściwie dopasowane obuwie – za małe, za duże lub zbyt twarde.

Rzadziej są one rezultatem urazów mechanicznych lub wad postawy, w wyniku których stopy podczas chodzenia niewłaściwie się układają. Choć zazwyczaj są niewielkie, wywołują duży dyskomfort, który niestety trwa przez kilka, a nawet kilkanaście dni.

Obtarte pięty czy też otarcia na innych częściach stopy dają się bardzo mocno we znaki, dlatego w przypadku ich wystąpienia warto wykorzystać metody, które przyspieszają gojenie się ran. Co na obtarte pięty będzie najlepsze? Przekonajmy się.

Jak powstają otarcia skóry?

Otarcie skóry stopy pojawia się na skutek nadmiernego nacisku obuwia na jej powierzchnię. Najczęściej jest ono wynikiem źle dopasowanego rozmiaru butów. Kiedy są za małe, podczas chodzenia uciskają pięty lub place u stóp, na których w rezultacie pojawiają się otarcia. Podobna sytuacja ma miejsce, kiedy obuwie jest zbyt luźne lub za twarde – wykonane z surowców, które nie dopasowują się do kształtu stopy.

Przyczyną powstawania otarć są także obrzęki stóp. Kiedy stopy puchną, na przykład pod koniec upalnego lub bardzo męczącego dnia, wówczas nawet najlepiej dobrane obuwie okazuje się być za małe – jego nacisk na stopę zwiększa się, co skutkuje otarciami.

PW miejscu otarcia najpierw pojawia się zaczerwienienie i uczucie pieczenia, czyli objawy przypominające te, które towarzyszą mocnym odparzeniom. Z czasem pod powierzchnią skóry zaczyna gromadzić się płyn limfatyczny i powstaje wyraźnie widoczny pęcherz. Jest to naturalna reakcja obronna organizmu – w ten sposób stara się on przeciwdziałać powstałym otarciom.

Pęcherze najczęściej powstają na piętach oraz zewnętrznych powierzchniach palców u stóp. Mogą one wystąpić też pomiędzy palcami, jeśli zakładamy buty typu „japonki”. Kiedy dojdzie do pęknięcia pęcherzy, w miejscu wycieku płynu limfatycznego mogą pojawić się krwawe rany.

Obtarte pięty – domowe sposoby

Zapewne każdy chciałby znać skuteczny sposób obtarte pięty i inne części stopy, który umożliwiłyby pozbycie się tego uciążliwego problemu raz na zawsze. Niestety kiedy otarcia od butów już powstaną, jedyne co możemy zrobić, to złagodzić przykre dolegliwości i przyspieszyć proces gojenia się ran. Co na otarcia najlepiej wykorzystać?

Kiedy dojdzie już do pęknięcia pęcherza, wówczas powstałą ranę należy przede wszystkim zdezynfekować. Zastosowanie wody utlenionej – choć zapewne przysporzy nam dodatkowego cierpienia – zabezpieczy zranione miejsce przed rozwojem stanu zapalnego.

Jeżeli nie dysponujemy środkiem dezynfekującym, warto przynajmniej przemyć je bieżącą wodą[1]. Otarte miejsce następnie osuszamy i zabezpieczamy plastrem. Można wybrać dostępne w aptece plastry nasączone specjalnym preparatem przyspieszającym gojenie się pęcherzy.

Jeśli nie doszło do pęknięcia pęcherza, wówczas najlepiej pozostawić go w takim stanie i nakleić na niego plaster. Jeżeli jednak pęcherz jest duży lub lekko naderwany, możemy delikatnie go przekłuć, wykorzystując zdezynfekowaną cienką igłę. Dzięki temu przyspieszymy gojenie się rany o znacznej powierzchni.

Wspomniane plastry możemy wykorzystać ponadto do ochrony otarć, które nie zmieniły się jeszcze w pęcherze, ale miejsce, w którym wystąpiły jest zaczerwienione i podrażnione. Naklejenie plastra ochroni otarcie przed ponownym kontaktem z obuwiem, zmniejszając jednocześnie odczucie bólu.


1. Sułko J. Jak opatrzyć ranę? https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/148549,jak-opatrzyc-rane. Data dostępu: 28.04.2018

Zobacz również