Do rany przyłóż

Leczenie oparzeń I stopnia – jak powinno przebiegać, by było skuteczne?

Oparzenie dotyczy skóry i pojawia się po kontakcie ciała z gorącą cieczą, dotknięciu nagrzanej powierzchni, porażeniu prądem, zetknięciu się z substancją chemiczną lub po zbyt długim opalaniu się. Co robić, gdy już doszło do oparzenia I stopnia?

Nie potrzeba wiele, by ulec oparzeniu. Chwila nieuwagi i może dojść do poparzenia, które sklasyfikować można jako powierzchowne (I i II stopnia) lub głębokie (III i IV stopnia). Oparzenie powierzchowne obejmuje naskórek, zaś oparzenie głębokie dotyczy skóry właściwej, tkanek, a w przypadku IV stopnia również ścięgien, kości i mięśni. Uszkodzenie tkanek może być miejscowe lub ogólnoustrojowe, zaś stopnie oparzeń zależą od wysokości temperatury oraz czasu jej działania.

Czym jest oparzenie I stopnia?

Oparzenie I stopnia zalicza się do lekkiego poparzenia, które obejmuje jedynie naskórek, a więc najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, która jest beznaczyniowa. Do oparzenia dochodzi często wskutek zbyt długiej ekspozycji na słońce lub nawet kąpieli w zbyt gorącej wodzie. Na skórze pojawiają się rumień oraz niewielki obrzęk, zaś miejsce, które uległo poparzeniu, boleśnie piecze.

Oparzenie I stopnia nie jest groźne dla poszkodowanego, chyba że jest nim niemowlę lub małe dziecko. Znika już po paru dniach i może powodować łuszczenie się naskórka[1]. Takie oparzenie nie pozostawia po sobie blizn.

Jak postępować w przypadku oparzenia I stopnia?

Najważniejszą czynnością, jaką należy wykonać, gdy doszło do oparzenia I stopnia, jest schłodzenie poparzonego miejsca. Najlepiej robić to wodą o temperaturze ok. 20 stopni przez 10-15 minut[2]. Trzeba również pamiętać o tym, że poparzona powierzchnia ciała nie powinna mieć kontaktu z odzieżą, która może ją podrażniać. W tym celu należy rozciąć materiał, a jeśli poparzeniu uległa kończyna, na której poszkodowany nosi biżuterię lub zegarek, trzeba pamiętać o ich natychmiastowym ściągnięciu, gdyż obrzęk może potem utrudnić tę czynność.

Po odpowiednim schłodzeniu poparzonego miejsca należy przyłożyć do niego jałowy opatrunek. Powierzchnia ciała, która uległa oparzeniu, może być chłodzona również np. pantenolem lub hydrożelami[1].

Należy również pamiętać o tym, by właściwie zabezpieczyć oparzone miejsce przed infekcjami bakteryjnymi. Warto użyć w tym celu maści, która zawiera w sobie antybiotyki, jak np. Maxibiotic. Jeśli poszkodowany odczuwa w konsekwencji oparzenia I stopnia silny ból, można podać mu środek przeciwbólowy.

Czego nie należy robić po oparzeniu?

Koniecznie trzeba pamiętać, że do chłodzenia poparzonego miejsca nie wolno używać lodowatej wody. Jeśli oparzenie okaże się bardziej poważne, niż wydawało się to na początku i odzież przylgnie do poparzonego miejsca, nie wolno odrywać przyklejonego materiału, bowiem oderwie się on razem ze skórą.

Poparzonego miejsca nie można też smarować tłuszczami, tłustymi kremami, białkiem kurzym czy alkoholem. Lekarze informują, by nie nakładać na nie masła, smalcu oraz nie sypać na oparzoną powierzchnię ciała mąki[3]. Nie można przykładać do niej ligniny ani waty, bowiem mogą przykleić się do poparzonej powierzchni.

Należy unikać dotykania rękoma zaczerwienionego miejsca, w którym wystąpił obrzęk, bowiem sprawia to osobie poszkodowanej ból, a dodatkowo może wdać się infekcja, jeśli na skórze pojawią się pęcherze[3].

Oparzeniom I stopnia ulegają przede wszystkim dzieci, dlatego musimy pamiętać o tym, by unikać stawiania w zasięgu ich rąk szklanek i pojemników z gorącą cieczą. Równie niebezpieczne okazują się obrusy lub serwety, które maluch może nieumyślnie pociągnąć, tym samym wylewając na siebie gorącą substancję.


1. Dr n. med. Joanna Jędrys. Oparzenia. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia. Dostęp 30.03.2018.
2. Oparzenia termiczne – pierwsza pomoc. http://www.osp-zakliczyn.pl/oparzenia-termiczne-pierwsza-pomoc/. Dostęp 30.03.2018.
3. Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska. Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc. https://zdrowie.pap.pl/pierwsza-pomoc/oparzenia-u-dzieci-pierwsza-pomoc. Dostęp 30.03.2018.

Zobacz również