Do rany przyłóż

Leczenie oparzeń II stopnia – jak postępować w przypadku ich wystąpienia?

Wystarczy chwila nieuwagi, by ulec oparzeniu. Szczególnie niebezpieczne są gorące ciecze. Chodzi tutaj zarówno o zbyt gorącą kąpiel, jak również o incydentalne wylanie na siebie gorącego napoju. Oparzenie mogą powodować również gorące przedmioty.

Czym jest oparzenie 2. stopnia i jak postępować, gdy wystąpi?

Do oparzenia dochodzi na skutek działania wysokiej temperatury, substancji chemicznej lub prądu. Ze względu na głębokość uszkodzenia skóry oparzenia możemy podzielić na oparzenia:

– I stopnia (powierzchowne)

– II stopnia (pośrednia grubość)

– III stopnia (pełna grubość)

– IV stopnia (głębsze struktury)

W przypadku oparzenia I stopnia na skórze pojawia się rumień, zaś miejsce, które uległo poparzeniu, piecze. Pojawia się też obrzęk. Jedną z przyczyn zaczerwienienia skóry może być nadmierna ekspozycja ciała na słońce. Takie oparzenie goi się po kilku dniach, gdy naskórek ulegnie złuszczeniu. Nie pozostawia po sobie blizn.

Oparzenia II stopnia można podzielić na powierzchowne (IIA), które obejmuje naskórek i część skóry właściwej, oraz głębokie (IIB), które dotyczy naskórka i skóry właściwej. W poparzonym miejscu pojawiają się pęcherze wypełnione żółtym, surowiczym płynem, które pękają, tworząc ranki. Goją się one po 2-3 tygodniach. Mogą pozostać po nich blizny.

Oparzenie III stopnia wiąże się z uszkodzeniem nerwów skórnych. Poparzona skóra staje się niewrażliwa na dotyk, jednak oparzenie powoduje silny ból. Często konieczny jest przeszczep skóry. Jeśli chodzi o oparzenie IV stopnia, wiąże się z nim zwęglenie skóry, kości i ścięgien, zaś martwicy ulegają wszystkie warstwy skóry[1].

Jak leczyć oparzenia II stopnia?

Należy pamiętać, że w przypadku oparzenia najważniejsza jest szybka pierwsza pomoc. Z części ciała, która uległa poparzeniu, należy ściągnąć ubranie – jeśli jest to możliwe. Jeżeli się przyklei, nie należy go odklejać, bowiem może zejść razem ze skórą. Odzież należy rozciąć i pozostawić materiał tylko w miejscach, w których doszło do jego przyklejenia się.

Jeśli oparzeniu uległa kończyna, a osoba poszkodowana ma na sobie biżuterię czy zegarek, również należy zdjąć te akcesoria, bo w wyniku obrzęku może być to później utrudnione. Następnym krokiem, jaki należy podjąć, jest schłodzenie powierzchni ciała.

Uwaga! Oparzenia chłodzi się zimną lub letnią wodą. Po 10-15 minutach na schłodzoną skórę należy nałożyć jałowy opatrunek, którym może być gaza, a w przypadku jej braku, nawet chusteczka lub tampon. Przyciśnięcie do oparzonej powierzchni np. waty lub ligniny może spowodować przyklejenie się materiału do skóry, dlatego nie można z nich korzystać.

Trzeba pamiętać o tym, że oparzonych miejsc nie smaruje się natłuszczającymi kremami czy maściami. Można korzystać z substancji chłodzących i maści na oparzenia[1][2]. Pamiętajmy o zabezpieczeniu oparzonego miejsca przed infekcjami bakteryjnymi.

W tym celu warto użyć maści z antybiotykami zwalczającymi większość rodzajów bakterii wywołujących zakażenia skóry. Maść Maxibiotic zawiera trzy antybiotyki o uzupełniającym się zakresie działania antybakteryjnego.

Oparzenia IIB

Znacznie poważniejsze są oparzenia typu IIB, ponieważ mogą one spowodować reakcję organizmu w postaci tzw. wstrząsu oparzeniowego. W wyniku poparzenia do krwiobiegu zostają uwolnione duże ilości kinin, które zwiększają przepuszczalność naczyń włosowatych. Płyn osoczowy „ucieka” zarówno do tkanek, które uległy oparzeniu, jak i do tych zdrowych[3].

W tkankach zdrowych powstają obrzęki, zaś przez powierzchnię oparzoną płyn wycieka na zewnątrz skóry i może powodować tworzenie się obrzęków pod strupami.

W przypadku oparzenia IIB konieczna jest hospitalizacja poszkodowanego, ponieważ musi on mieć podawane dożylnie elektrolity, a czasami konieczne jest także przetoczenie krwi4. Osobie, która uległa poparzeniu, należy założyć jałowy opatrunek i udać się z nią do szpitala.

W przypadku oparzeń II stopnia koniecznie trzeba zwrócić też uwagę, jak duża powierzchnia ciała uległa poparzeniu. Jeśli dotyczy ono powyżej 10% powierzchni lub jeżeli oparzeniu uległa twarz, szyja lub genitalia, natychmiast należy udać się z poszkodowanym do najbliższego szpitala. Niewłaściwe leczenie oparzeń II stopnia typu IIB może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań.


1. Dr n. med. Joanna Jędrys. Oparzenia. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/165227,oparzenia. Dostęp 29.03.2018.
2. Lek. med. Tomasz Madej. Oparzenie – jak udzielić pierwszej pomocy dziecku? https://pediatria.mp.pl/pierwszapomoc/139519,oparzenia. Dostęp 29.03.2018.
3. Łukasz Drozd, Ryszard Mądry, Jerzy Strużyna. Wstrząs oparzeniowy, diagnostyka, monitorowanie i leczenie płynowe ciężkich oparzeń – nowe spojrzenie. https://www.researchgate.net/profile/Lukasz_Drozd/publication/224845629_Burn_shock_diagnostics_monitoring_and_fluid_therapy_of_severe_burns—new_look/links/00b4952b8b7afc7abb000000/Burn-shock-diagnostics-monitoring-and-fluid-therapy-of-severe-burns–new-look.pdf. Dostęp 29.03.2018.
4. Ciężkie oparzenia 2 i 3 stopnia. https://www.pfm.pl/baza_chorob/dermatologia-praktyczna/ciezkie-oparzenia-2-i-3-stopnia/371. Dostęp 29.03.2018.

Zobacz również