Do rany przyłóż

5 zastosowań maści z antybiotykiem – dlaczego zawsze warto ją mieć pod ręką?

Maść z antybiotykiem do stosowania miejscowo na skórę to lek, który warto mieć zawsze pod ręką, gdy dojdzie do różnego rodzaju drobnych urazów, które nie zawsze wymagają interwencji lekarza, ale nie mogą zostać pozostawione same sobie. Kiedy warto ją zastosować?

JMaść Maxibiotic jest kompozycją trzech antybiotyków o uzupełniającym się zakresie działania przeciwbakteryjnego wobec bakterii będących przyczyną większości zakażeń skóry. Zawartymi w maści substancjami czynnymi są: bacytracyna, neomycyna oraz polimyksyna B. W jakich sytuacjach antybiotyki te mogą okazać się szczególnie pomocne?

1. Zadrapania

Zadrapania to nic innego jak niewielkie rany powstałe na skutek draśnięcia, skaleczenia ostrym przedmiotem, drzazgą, kolcem rośliny czy pazurem zwierzęcia. Rankę taką w pierwszej kolejności należy dokładnie przemyć i zdezynfekować. Zastosowanie maści z antybiotykiem zapobiegnie rozwojowi ewentualnych zakażeń bakteryjnych.

Maść z antybiotykiem wspomaga również leczenie ranek ropnych – powikłania ropne powstają najczęściej za sprawą gronkowców[1], a te wrażliwe są zarówno na działanie bacytracyny, jak i neomycyny.

2. Otarcia

Otarcia skóry powstają na skutek pocierania skóry o skórę, skóry o ubranie czy też fragmentu obuwia o skórę. Chociaż rany te są płytkie (uszkodzeniu ulega tylko zewnętrzna warstwa naskórka) oraz szybko ulegają samoistnemu gojeniu, to warto zastosować maść z antybiotykiem, która przyśpieszy gojenie oraz zapobiegnie zakażeniu, na co może być narażona leżąca w newralgicznym punkcie rana.

Nie należy lekceważyć otarcia, ponieważ nawet tak powierzchowna rana może być przyczyną powstania zakażenia ropnego i wynikających z niego konsekwencji dla zdrowia.

3. Drobne skaleczenia

Wszelkie drobne skaleczenia należy dokładnie, ale delikatnie przemyć i zdezynfekować (wodą utlenioną lub np. preparatem z chlorheksydyną), aby pozbyć się drobnoustrojów chorobotwórczych, takich jak pałeczki tężca.

Następnie na oczyszczoną i wysuszoną ranę należy nałożyć maść z antybiotykiem, która wniknie w głąb skóry i nie dopuści do rozwoju zakażenia bakteryjnego oraz dalszych komplikacji, takich jak ropienie rany. Na ranę można założyć plaster z opatrunkiem.

4. Ukąszenia owadów

Najczęściej kąsają nas komary i meszki, choć latem zdarzyć się mogą także użądlenia – przez pszczoły lub osy. Najczęstszymi objawami ukąszenia są ból, pieczenie lub świąd oraz niewielki obrzęk. Osoby uczulone na jad danego owada mogą też wykazać reakcje alergiczne, takie jak większy obrzęk, pokrzywka, silny świąd. Po ugryzieniu owada warto zastosować jeden z dostępnych preparatów po ugryzieniu, które łagodzą wymienione objawy.

W przypadku zadrapania miejsca ugryzienia może jednak wytworzyć się ranka – szczególnie, gdy mamy tendencje do rozdrapywania swędzących miejsc po ukąszeniach. W tym wypadku dobrze mieć pod ręką maść z antybiotykiem, która zapobiegnie zakażeniu rany i przyspieszy proces gojenia.

5. Oparzenia

Pierwszą pomocą w przypadku oparzenia jest schłodzenie oparzonego miejsca. Najlepiej zrobić to przy pomocy zimnej bieżącej wody – nie powinna ona być lodowata. Oparzone miejsce należy następnie osuszyć jałową gazą.

W przypadku pojawienia się bąbli i pęcherzy w żadnym wypadku nie należy ich przekłuwać, bo to może spowodować kolejne komplikacje. Proces gojenia mogą przyspieszyć natomiast preparaty ziołowe na bazie aloesu czy nagietka, a także maść z antybiotykiem, która zapobiegnie nadkażeniom bakteryjnym rany.


1. „Gronkowiec: charakterystyczne objawy i leczenie zakażenia gronkowcem”, http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/gronkowiec-charakterystyczne-objawy-i-leczenie-zakazenia-gronkowcem_40408.html, data dostępu: 29.03.18

Zobacz również