Do rany przyłóż

5 miejsc, których nie możesz pominąć odwiedzając Jurę Krakowsko- Częstochowską

Jura Krakowsko-Częstochowska, to rozciągająca się przez południową Polskę, przepiękna kraina o bardzo urozmaiconym krajobrazie

Jura rozpoczyna się w okolicach Częstochowy na południu i Mostowa na północy, sięgając przez Ogrodzieniec aż po Kraków. Jura Krakowsko- Częstochowska, zachwyca ciekawymi zabytki architektury oraz przede wszystkim cennymi pomnikami przyrody.

To doskonałe miejsce na rodzinny weekendowy wyjazd, ale również kraina dla miłośników sportów ekstremalnych. Co koniecznie należy zobaczyć wybierając się na jurę i jak przygotować do wędrówki po szlakach? Przeczytaj koniecznie nasze 5 sprawdzonych propozycji.

Skalne pomniki czyli ostańce

Krajobraz Jury oraz Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, charakteryzują białe, wapienne skały, które od lat były wypłukiwane. Z ich pozostałości powstały obiekty skalne o ciekawych, niecodziennych kształtach nazywane ostańcami.

W wielu miejscach na Jurze ostańce te pojedynczo lub jako grupy skał stają się centrum wspinaczkowym. Popularne centra wspinaczkowe to np. Skały Kroczyckie, Skalne Miasto Podzamcza czy Dolinki Krakowskie. Najbardziej znane ostańce na Jurze to: Maczuga Herkulesa, Brama Krakowska w Ojcowie czy Góra Zborów.

Tajemnicze jaskinie

Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z dużej liczby jaskiń oraz grot, które eksplorowane są przez grotołazów i miłośników ekstremalnych wypraw. Najwięcej jaskiń znajduje się w okolicach Ojcowa i w Sokolich Górach niedaleko Olsztyna.

Wybierając się na wyprawę do jaskini musimy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. Koniecznie zabierzmy z sobą mini apteczkę i środki np. maści, które mogą nam pomóc w przypadku delikatnych skaleczeń i otarć, o której podczas takiej eksploracji nie trudno.

Malownicze szlaki

Na Jurze znajdują się popularne turystyczne szlaki, które spodobają się zarówno miłośnikom ekstremalnych wypraw, jak i sprawdzą się jako propozycja rodzinnych wycieczek. Szlaki można pokonywać zarówno pieszo, jak i rowerowo lub konno. Zachwycają niecodziennymi krajobrazami i przyrodą. Jednym z najbardziej popularnych jest Szlak Orlich Gniazd oraz Szlak Warowni Jurajskich.

Tereny Ojcowskiego Parku Krajobrazowego

To najmniejszy narodowy park krajobrazowy w Polsce, który co roku odwiedzają setki turystów. Dlaczego? Zachwyca nie tylko pięknymi widokami, ciekawą florą i fauną, ale również pokazuje to wszystko na niewielkiej powierzchni, którą możemy pokonać podczas weekendowej wędrówki.

Co pokazuje nam park? Skalne ostańce, malownicze ruiny zamków, ciekawe groty i jaskinie, ciekawe budowle otoczone przyrodą. Część tras dostosowana jest do rodzinnych wypraw.

Prawdziwa pustynia

Na Jurze znajduje się również jedyna polska… pustynia. Pustynia Błędowska bo o niej mowa, to naprawdę unikatowa jurajska atrakcja. Ta niecodzienna atrakcja turystyczna, jest wyjątkowa na skalę całej Europy, podziwiać możemy ją ze specjalnych punktów widokowych. Pustynia była bohaterką wielu filmów i teledysków muzycznych.

Wybierając się na wyprawę pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do wędrówki. Koniecznie już na mapie przeanalizuj szlak, po którym będziesz szedł. Zadbaj o odpowiednie obuwie i ubranie. Nie zapomnij zabrać apteczki, której zawartość może przydać się w różnych sytuacjach. Przed wyjściem koniecznie sprawdź prognozę pogody, poinformuj bliskich gdzie dokładnie się wybierasz.

Koniecznie wprowadź do telefonu numer ratunkowy GOPR lub ściągnij na swój telefon aplikację RATUNEK, dzięki której w przypadku trudności będziesz mógł wezwać pomoc.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR