Do rany przyłóż

GOPR

Historia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego sięga 1873 roku, kiedy powstało Towarzystwo Tatrzańskie.

Jego celem było – poza zrzeszaniem turystów – budowanie schronów, schronisk i hoteli górskich oraz znakowanie ścieżek. W 1875 roku zorganizowano w Zakopanem pierwszą grupę przewodników, którym przyznano odznaki i uprawnienia. Od tamtego czasu rozpoczęło się aktywne zdobywanie Tatr.

GOPR niesie pomoc w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone.

Zadania statutowe formacji są realizowane przez 7 grup regionalnych:

  1. Grupę Beskidzką
  2. Grupę Bieszczadzką
  3. Grupę Jurajską
  4. Grupę Karkonoską
  5. Grupę Krynicką
  6. Grupę Podhalańską
  7. Grupę Wałbrzysko-Kłodzką

Obszar, jaki zabezpiecza GOPR to pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko-Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni 20.410 km2. To 7.200 km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich. GOPR zatrudnia 102 ratowników etatowych, a wspomaga ich 1345 ratowników ochotników i 204 kandydatów na ratowników.

Przyrzeczenie ratownicze

Wypowiadając tekst uroczystego przyrzeczenia, każdy polski ratownik górski podaje rękę Naczelnikowi, otrzymuje odznakę służbową i składa swój podpis w księdze przyrzeczeń, zawierając tym samym związek z organizacją „Błękitnego Krzyża”. W tym związku niesłychanie rzadko następują separacje i rozwody, a raz dane słowo i moralne zobowiązanie wiąże ratownika górskiego do końca życia.

„Dobrowolnie przyrzekam pod słowem honoru, że póki zdrów będę, na każde wezwanie Naczelnika lub Jego Zastępcy – bez względu na porę roku, dnia i stan pogody – stawię się w oznaczonym miejscu i godzinie i udam się w góry celem niesienia pomocy ludziom jej potrzebującym. Postanowienia statutu GOPR będę przestrzegał ściśle, polecenia Naczelnika, jego zastępców, kierowników wypraw i akcji będę wykonywał rzetelnie, pamiętając, że od mego postępowania zależy zdrowie i życie ludzkie. W pełnej świadomości przyjętych na siebie trudnych obowiązków i na znak dobrej woli, powyższe przyrzeczenie przez podanie ręki Naczelnikowi potwierdzam”.

Zobacz również

To musisz wiedzieć

Idziesz w góry? Wypoczywasz nad wodą? Bądź bezpieczny! Zainstaluj bezpłatną aplikację Ratunek na Twój telefon.

telefon
Google play App Store Windows Phone Store

985 lub 601 100 300

numery ratunkowe w górach

www.gopr.pl

strona internetowa GOPR